Rusya interneti neden kapatıyor? Hareketin amaçları

Yayım tarihi Politika olarak sınıflandırılmış

Rus haber ajansı RosBiznesKonsalting (RBK) tarafından geçtiğimiz hafta paylaşıldığı gibi, Rus yetkililer ve büyük telekom operatörleri, gelecekteki siber saldırılara hazırlanma egzersizinin bir parçası olarak ülkenin internetini kesmeye hazırlanıyor. Bu da akıllara Rusya interneti neden kapatıyor sorusunu getiriyor.

Rusya'da internetin ülke genelinde kesilmesinin amaçları

Rusya interneti neden kapatıyor?
Rusya gerçekleştireceği tatbikat ile Amerika'nın internet yaptırımından kaçınmak istiyor

Tatbikatın amaçları arasında bir güvenlik tehdit analizi oluşturmak ve geçen aralık ayında Rus Parlamentosu'nda sunulan yasa ile ilgili geri bildirim sağlamak var.

Dijital Ekonomi Ulusal Programı olarak adlandırılan yasa tasarısı, Rus internet sağlayıcılarının (ISP), Rus İnterneti'nin (Runet) bağımsızlığını garanti etmelerini istiyor. Bunun kanıtlanması içinse ülkenin internetini 'dünya çapındaki ağdan' (www) koparacak potansiyel bir saldırı ortamının oluşturulması gerek.

Rusya kendi yönlendiricilerine sahip. Yönlendiriciler, ülkeye giren ve çıkan verilerin kontrol edilmesini; tehlikeli olanların engellenmesini ve tehdit anında yerel halkın dış dünyadaki hangi bilgilere erişebileceğinin seçilmesini sağlar.

Rus telekom operatörleri (MegaFon, VimpelCom (Beeline markası), MTS, Rostelecom ve diğerleri) tatbikat birlikte tüm Rus internet trafiğini Federal Servis tarafından onaylanan değişim noktalarına yönlendirmek zorunda kalacak. Rus Federal Servisi (Roskomnadzor) iletişim, bilgi teknolojileri ve kitlesel medya gibi konuların denetimini üstleniyor. Servis, Rusya'nın medya ve telekomünikasyonda sansürden sorumlu federal yürütme organı görevini görüyor.

Rusya interneti
2018'de dünya internet ağının durumu – haritanın tamamını görmek için buraya tıklayın.

Roskomnazor tüm internet trafiğini izleyecek ve Rus kullanıcılar arasındaki verilerin ülke sınırları içerisinde kaldığından (çalınmadığından) ve yurt dışına yönlendirilmediğinden emin olacak. Tatbikatın doğası gereği, Rus makamlar ne zaman gerçekleşeceği ile ilgili kesin tarih vermiyor. Ancak 1 Nisan'dan önce yapılması bekleniyor.

Yasada açıklanan önlemler arasında Rusya'nın Alan Adı Sunucusu (DNS) sistemini yeniden kurması da var. Bu sayede internet, dünyanın geri kalanından bağımsız olarak çalışmaya başlayacak.

Dünyada 12 şirket DNS'in kök sunucularını denetliyor ve hiçbiri Rusya'da bulunmuyor. ABD’nin Rusya'daki interneti kesmesi ihtimaline karşı çekirdek internet adres defterinin bir kopyası elde tutuluyor. Bu sayede söz konusu durum yaşansa bile internetin çalışmaya devam edebileceği öne sürülüyor.

İnternet verilerini korumanın yanı sıra, Rusya ayrıca Çin'de görülen kitlesel sansür sistemine benzer bir sistem inşa ediyor.

Sonuç olarak ülkedeki tüm yerel trafiğin hükümet tarafından kontrol edilen yönlendirme (route) noktalarından geçmesi gerekiyor. Bu noktalar (hub) trafiği filtreleyecek ve böylece Rus internet kullanıcıları sorunsuz şekilde veri göndermeye ve almaya devam edecek. Ancak yabancı bilgisayarlara gönderilen herhangi bir veri reddedilecek.

Çin'in meşhur güvenlik duvarı (firewall) muhtemelen dünyanın en çok bilinen sansür araçlarından biri ve oldukça sofistike bir operasyon ile yönetiliyor. Hükümet belirli web siteleri ve anahtar kelimeleri bloklayarak Çinli vatandaşların görmesini istemediği sitelere ve bilgilere erişmesini engelliyor.

Rusya’nın internet kesintisi tatbikatı ile internetini dünyanın geri kalanından ayırması Washington’ı kızdırabilir. Çünkü bu Moskova’ya uygulanabilecek bir daha az yaptırım anlamına geliyor.

Rus hükümeti birkaç yıl önce kendi internetini kurmak için hazırlıklara başladı. Rus yetkililer gelecek yıl tüm internet trafiğinin %95'ini yerel hale getirmeyi bekliyor. Peki Türkiye'de neler oluyor? Washington bir gün bize kızarsa tüm internetimizi altüst edecek mi?

Rusya interneti neden kapatıyor yazımız burada son buldu. Daha fazla içerik için bu bağlantıyı takip edebilirsiniz: https://ungo.com.tr/k/politika/

Hande Taşkın tarafından

Genellikle modern tarih, yakın tarih ve popüler bilim üstüne içerikler üretiyor. Özel ilgi alanları arasında Kuzey Afrika ve Güney Amerika'nın sömürge tarihi ve Avrupa'daki eski monarşiler yer alıyor.