Kategoriler
Politika

Yapay zeka Çin ordusunu ABD kadar güçlü yapabilir

Çin, yapay zeka teknolojisinin ordusunu Amerikan ordusu kadar güçlü yapacağına inanıyor. Bazı Çinli liderler AI’ın (yapay zeka) uluslararası silahlanma yarışına neden olacağından endişe duyuyor. Öyle ki bu yarışın özellikle Çin ile ABD arasında oldukça kızışacağı düşünülmekte. Çinli silah üreticileri savaş ortamında önemli oranda otonomluğa sahip olan silahlı drone'larını şimdiden satışa sunmaya başladılar.

Çin, yapay zeka destekli ordusunun en büyük olacağına inanıyor

Yapay zeka
Hükümet desteği alan Çinli şirketler ülkenin otonom orduya sahip olması için çalışıyor.

Yeni Amerikan Güvenlik Merkezi olarak adlandırılan bir düşünce kuruluşu tarafından kısa süre önce yayımlanan rapora göre Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, AI ve diğer ileri teknolojilerin, özellikle askeri sistemlere uygulandığında, Çin ile ABD gibi endüstriyel gelişimine erken başlayan ülkeler arasındaki ilişkilerin yürütülmesinde anahtar öneme sahip olacağına inanıyor.

Yapay zeka yeni dünyanın güçlü devletlerini belirleyecek

Yapay zeka
Pakistan da dahil olmak üzere dünyadaki birçok ülke tarafından satın alınan Çin'in silahlı drone'u

Çin, gelişmiş AI teknolojileri ile yalnızca en güçlü orduyu kurmaktan daha fazlasına odaklanıyor. Yeni raporlar Çin'in yabancı teknoloji ithalinden ne derece uzaklaştığını gözler önüne seriyor.

Raporda Başkan Xi’nin Çin’in yapay zeka teknolojisinde "dünya lideri seviyesine" ulaşması için gösterdiği gayretlere dikkat çekiliyor. Ülkenin yapay zekaya dair kilit teknolojilere ve gelişmiş donanıma olan harici bağımlılığını ortadan kaldırmış olduğu vurgulanıyor.

Kısacası Çin, yapay zekanın gelişiminde küresel bir liderlik rolü üstlenmeye hazırlanıyor ve bunu başka bir ulusun yardımı olmadan başarabileceğinden emin görünüyor.

Otonom silahlanma yarışı ve robot savaşları

Çinli liderlerin bu konudaki görüşü ise ilginç; onlara göre hükümetin yapay zekaya yaptığı yatırımlar Çin ile Batı arasında bir çeşit silahlanma yarışının başlamasına neden olacak. AI gibi bir teknolojinin silahlı hale getirilmesi herkes için tehlikeli olabilir; tıpkı otonom robot ordular gibi.

Yine de birçok uzmana göre yapay zeka geleceğin savaşında kaçınılmaz öneme sahip. AI yaygın hale geldiğinde hangi ülkenin bu konuda lider olacağını öngörmek şu an mümkün değil. Şimdilik oklar Çin ile ABD arasında gidip geliyor.

Dünyanın en eski dergilerinden MIT Technology Review'a göre lider Çin olabilir. Çünkü Çinli teknoloji şirketleri hükümetle el ele çalışıyor; Google, Microsoft ve Amazon gibi Amerikalı şirketler ise katı sözleşmeler nedeniyle bu aralar işçi protestolarına maruz kalmakla meşgul.

Yapay zeka Çin ordusunu ABD kadar güçlü yapabilir yazımız burada son buldu. Daha fazla içerik için bu bağlantıyı takip edebilirsiniz: https://ungo.com.tr/k/politika/

Yazar Hande Taşkın

Genellikle modern tarih, yakın tarih ve popüler bilim üstüne içerikler üretiyor. Özel ilgi alanları arasında Kuzey Afrika ve Güney Amerika'nın sömürge tarihi ve Avrupa'daki eski monarşiler yer alıyor.