Kategoriler
Ekonomi

122 milyon dolar sahte faturayı Facebook ve Google'a kesti

Evaldas Rimasauskas isimli Litvanyalı bir şahıs geçtiğimiz hafta, telefon sahtekarlığına, kimlik hırsızlığına ve kara para aklamaya karıştığını itiraf etti. Şahıs, 2013-2015 yılları arasında Facebook'tan 99 milyon dolar ve Google'dan 23 milyon dolar çaldı. Bunu sadece kendilerine fatura göndererek yaptı; hem de gerçek olmayan sahte fatura ile.

122 milyon dolarlık sahte fatura Facebook ve Google'a kesildi

sahte fatura google facebook
Şahıs bu iş için "Kurban Şirketler" adında ironik bir şirket ismi kullandı

Rimasauskas'ın yaptığı şey yanlış olduğu kadar cesurdu. Kimsenin satın almadığı ve kendisinin de satmadığı mallar için Google ve Facebook'a faturalar gönderdi. Faturalar, "Victim (Kurban) Companies yöneticileri ve acenteleri tarafından sahte bir şekilde yapılmış ve imzalanmış gibi gösterildi.

İLGİLİ:  İnternet kullanıcılarının büyük kısmı nerede yaşıyor?

Faturalar, bankalara gösterilmek üzere Victim Companies şirket adıyla damgalanmış sözleşmeler ve mektuplardan oluşmaktaydı. Tüm bunlar sahtekarlık amacıyla yapılan büyük miktarlardaki banka havalelerini desteklemek içindi. Kendisi ayrıca e-postaları şirket yöneticilerinden geliyor gibi göstermeyi de başardı.

Görünüşe göre Google ve Facebook'tan kimse bunların şirket tarafından işlenen faturalara karşılık gelip gelmediğini kontrol etmedi.

Rimasauskas, dev Tayvanlı donanım üreticisi Quanta Computer Inc gibi davranıyordu ve Letonya'da aynı adı taşıyan bir şirket kaydı oluşturmuştu.

Şahıs 50 milyon dolara denk gelen ilk alacağını sattı. Diğer 73 milyon dolara ne olduğu belli değil. Öğrenildiğine göre Rimasauskas bu işi sürekli yapan ve Kıbrıs, Litvanya, Macaristan, Slovakya ve Letonya'da nakit aklayan biri. Google, "Bu sahtekarlığı tespit ettik ve yetkilileri derhal uyardık" açıklamasını yaptı. Şirket paralarını geri almış ve bu sorunun çözülmesinden memnun olduğunu belirtiyor.

Rimasauskas, 29 Temmuz'da hapisle yargılanacak. 30 yıla kadar hapis cezası alması bekleniyor.

Manhattanlı Avukat Geoffrey S. Berman şunları söylüyor: "Evaldas Rimasauskas da bugün itiraf ettiği gibi, ABD'li şirketleri 100 milyon dolardan fazla miktarda dolandırmak için net bir plan hazırladı ve daha sonra bu paraları dünyadaki çeşitli banka hesaplarına gönderdi."

İLGİLİ:  En büyük ekonomiler: Dünyanın en zengin ülkeleri hangileri?

Resmi idddianamede yer alan bilgilere göre, Rimasauskas, Asyalı ünlü bilgisayar donanımı üreticisi Quanta Computer Inc adını kullanarak Letonya'da kendi firmasını kurdu. Ayrıca ödemeleri almak için Kıbrıs, Litvanya, Macaristan, Slovakya ve Letonya'daki bankalarda birden fazla hesap açtı.

122 milyon dolar sahte faturayı Facebook ve Google'a kesti yazımız burada son buldu. Daha fazla içerik için bu bağlantıyı takip edebilirsiniz: https://ungo.com.tr/k/ekonomi/

Yazar Burcu Kara

Genellikle modern tarih, yakın tarih ve popüler bilim üstüne içerikler üretiyor. Özel ilgi alanları arasında Kuzey Afrika ve Güney Amerika'nın sömürge tarihi ve Avrupa'daki eski monarşiler yer alıyor.