Kategoriler
Rehber

Apex Legends: Battle Pass nedir ve ne işe yarar?

Dünyanın en popüler oyunlarından biri haline gelen Apex Legends, en yakın rakiplerinden Fortnite'ın yolundan giderek Battle Pass sistemini benimsedi. Octane karakteri ile birlikte oyun artık bir Battle Pass'e sahip oldu. Peki Apex Legends'ta Battle Pass nedir ve ne işe yarar?

Apex Legends: Battle Pass nedir ve ne işe yarar?

battle pass
Battle Pass ile kazanılan özel eşyalar oyun içinde satılmıyor

Apex ücretsiz bir oyun olduğundan kozmetik ürün satışları ana gelir kaynağını oluşturuyor. Battle Pass ise yeni kozmetik ürünlere sahip olmanızı sağlayan bir tür abonelik modeli gibi çalışıyor. Oyun her üç ayda yeni sezona geçiş yapıyor. Oyuncular her yeni sezon için o sezonun Battle Pass'ini satın alarak bazı özel skin'lere ve kozmetik eşyalara sahip olabiliyorlar. Bunların sayısı her sezon 100'ü bulabiliyor. Wild Frontier adını taşıyan sezon 1 Battle Pass'i 19 Mart 2019, Salı çıkış yaptı.

Her sezon oyuncular yeni Legend'lar, yeni silahlar, skin'ler ve daha fazlasını açmak için yarışacak.

  • Ücretsiz Battle Pass ödülleri – Battle Pass seviyenizi artırırken ücretsiz ödüllere erişebilirsiniz. Örneğin, Wild Frontier Legend Skin'ini BP seviyenizi 48 yaptığınızda elde edebilirsiniz. Diğer ücretsiz ödüller, 5 Apex paketi ve 18 Wild Frontier Stat Tracker olarak sıralanıyor.
  • Battle Pass ödülleri – Fiyatı 950 Apex Coin (yaklaşık 71 lira) olan standart BP, 100 ödülün her birine erişim hakkı verir. Her seviyede yeni bir ödül kazanırsınız. Bununla birlikte ücretsiz olarak dağıtılan ödüllere de sahip olursunuz.
  • Battle Pass Bundle – Fiyatı 2800 Apex Coin (4350 Apex Coin, 285 lira) olan Bundle, BP'nize 25 seviye daha ekler. Seviye 75'ken bu Bundle'ı satın alırsanız doğrudan seviye 100 olursunuz. Elbette hemen başında da alabilirsiniz.

Apex Legends geliştiricisi Respawn Entertainment oyunun ilk yol haritasını kısa süre önce açıkladı. Buna göre oyun mart ayından başlayarak haziran, eylül ve kasım aylarında sırasıyla sezon 2, sezon 3 ve sezon 4'e geçiş yapmış olacak. Her sezon oyuna yeni Legend'lar, yeni silahlar ve eşyalar (loot) eklenecek.

Apex Legends yol haritası

battle pass
Challenge sistemi Apex'te her hafta bazı zorlu görevleri yerine getirmeyi gerektiriyor

Görebileceğiniz gibi Apex'i çok fazla yeni içerik bekliyor. Battle Pass ile sunulan kozmetik eşyalara sahip olmak için oyuncular her hafta bir takım görevleri tamamlayacak. Görevleri tamamladıkça yeni ve ilginç eşyaların kilidi açılacak. Bu sınırlı süreli bir yarış. Elbette herkes dahil olmak zorunda değil. Zira kozmetikler oyunculara herhangi bir üstünlük sağlamıyor.

Diğer Apex Legends rehberleri:

Sezon görevlerini tamamlamak için fazla vakti olmayanlar veya Apex Legends'a sonradan başlayanların belirli silahlara ve Legend'lara diğer oyuncular kadar kolay erişimi olmayacak. Yani sisteme erken dahil olanlar daha avantajlı hale geçecek. Kozmetik tarafında ise bir önceki sezona ait olan özel kozmetikler sonraki sezon elde edilemeyecek.

Legend'lar Battle Pass'e dahil değil

battle pass
Her sezon 1 ya da 2 yeni Legend oyuna eklenecek ve Battle Pass ödülleri mağazada satılmayacak

O sezon kazanılan eşyalar sezon bittikten sonra kaybolmuyor. Bununla birlikte Legend'lar Battle Pass'lere dahil değiller. Zira bu Apex'i pay to win (kazanmak için öde) sistemine çevirirdi. Sistem yalnızca Apex paketleri ve kozmetikler ile sınırlı durumda. Bir tür rank (seviye) sistemi de mevcut. Tamamlanan görevler BP seviyenizi artırarak yeni eşyaların kilidini açmanızı sağlıyor.

Battle Pass almadan yeni eşyalara sahip olmak

Her sezon sunulan ödüllerin bir kısmına sahip olmak için yalnızca oynamanız yeterli olacak. BP almadan elde edilen ödüller biraz daha sıradadırn. Örneğin, Kill Quip, Intro ve Tracker ya da bir takım skin'ler gibi. Sisteme dair duyulan ana endişe oyunda çok fazla eşyanın bulunuyor olması. Bu da kilidini açacak çok fazla şey demek.

Apex Legends Battle Pass fiyatı yaklaşık 71 lira dolaylarında seyrediyor. Fortnite Battle Pass'i 950 V-Bucks karşılığında açılabiliyordu. Ancak oyunda en az 1000 V-Bucks satın alınabiliyor.

Apex Legends: Battle Pass nedir ve ne işe yarar yazımız burada son buldu. Daha fazla içerik için bu bağlantıyı takip edebilirsiniz: https://ungo.com.tr/k/rehber

Yazar Hande Taşkın

Genellikle modern tarih, yakın tarih ve popüler bilim üstüne içerikler üretiyor. Özel ilgi alanları arasında Kuzey Afrika ve Güney Amerika'nın sömürge tarihi ve Avrupa'daki eski monarşiler yer alıyor.