Kategoriler
Rehber

Apex Legends eklentileri: Stock, Bolt, Barrel, Mag ve Hop-Up

Apex Legends eklentileri ile ilgili hazırladığımız rehber yazımızda Stock, Bolt, Barrel, Mag ve Hop Up eşyalarının özelliklerini ele alıyoruz. Konu eklenti (attachment) olduğunda Apex Legends biraz orta yolu benimsiyor; PUBG'de olduğu gibi silahlar yalnızca üzerindeki eklentiler kadar iyiyken tıpkı Fortnite gibi her biri farklı seviyelere ayrılıyor. Bu da karşımıza çok sayıda silaha takılabilen birçok eklenti çıkarıyor.

Apex Legends eklentileri ve özellikleri: Stock, Bolt, Barrel ve daha fazlası

Apex Legends eklentileri eklenti rehberi
Apex Legends eklenti rehberi yazımızda bazı eklentilerin özellikleri şaşırtıcı gelecek.

Apex Legends'ta maçın telaşı içerisinde eklentilerin özelliklerini okumak için yeterli zamanı bulamayabilirsiniz. Buna rağmen bazılarının açıklamasını okusanız dahi yanıltıcı gelebilir. Zira yeterince açık değiller. Bu nedenle yazımızda tüm silah eklentilerinin özelliklerini paylaştık. Bunlar arasında Stock, Bolt, Barrel, Hop Up ve Optic bulunuyor. Bazılarının aslında ne işe yaradığını öğrendiğinizde şaşırabilirsiniz.

İLGİLİ:  Apex Legends Ping rehberi: Ping'lere kısayol tuşu atama

Eklentiler genelde silahların veya diğer ekipmanların yanında bulunur. Supply Bin ve Supply Drop gibi yüksek seviye gear veren yerlerde bu eklentilerin Legendary sürümleri ile karşılaşabilirsiniz. Oyunun yüksek seviye loot veren bölgelerinde ve özellikle Hot Zone'larda ise normal silahların Legendary versiyonları bulunuyor. Bunlar benzersiz Legendary seviye eklentiler / attachment'lar ile gelirler. Eklentiyi yerden aldığınızda otomatik olarak ilgili silaha takılır. Ancak eklentiyi her zaman favori silahınıza sürükleyerek yer değiştirebilirsiniz.

Apex Legends'taki eklentiler Hop Up, Mag / Barrel, Optic ve Stock olarak sıralanıyor. Şimdi bunların her birinin ne işe yaradığına, gerçekte ne kadar etkili olduğuna ve hangi tip silahlarda kullanıldığına değinelim.

İLGİLİ:  Apex Legends Ring rehberi: Halka hasarı ve maç süresi

Hop Up eklentileri

Hop Up her silah tipine özel olan eklentilerdir. Bunlar Epic (mor) veya Legendary (sarı) seviye oluyor. Genelde çok az silahla uyumlular.

İsimSilahSeviye(ler)Özelliği
Precision ChokePeacekeeper, Triple TakeMorNişan dairesi uzun tararken daha az sallanır
Selectfire ReceiverProwler, HavocMorTam otomatik taramayı etkinleştirir
Skullpiercer RiflingLongbow, WingmanMorKafa hasarını artırır
TurbochargerDevotion, HavocSarıMermiyi daha çabuk ateşler

Optic eklentileri (Sight ve Scope)

Oyunda tüm optikler tek tiptir; farklı seviyeleri yoktur. SMG ve Shotgun'lar için 1x ve Sniper tüfekleri içinse 6x ile 4-10x olarak sıralanıyor. Ancak Legendary dürbünler özeller ve Threat Highlight adında bir işlevle geliyorlar. Uzak mesafedeki düşmanları veya dumanın içindekileri daha iyi görmenizi sağlıyor.

İsimSilahSeviye(ler)Özelliği
1x HoloTüm silahlarBeyazYakın mesafe nişan
1x Digital ThreatShotgun, SMG, PistolSarıYakın mesafe nişan ve düşmanı işaretleme
1x-2x Variable Holo Tüm silahlarMaviDeğişkenli yakın mesafe nişan
1x Hcog ‘Classic’ Tüm silahlarBeyazYakın mesafe nişan
2x Hcog ‘Bruiser’ Tüm silahlarMaviYakın mesafe nişan
3x Hcog ‘Ranger’Sniper, LMG, AR, SMGMorOrta mesafe nişan
2x-4x Variable AogSniper, LMG, AR, SMGMorDeğişkenli orta mesafe nişan
6x SniperSniperMaviUzun mesafe nişan
4x-8x Variable SniperSniperMorDeğişkenli uzun mesafe nişan
4x-10x Digital Sniper ThreatSniperSarıUzun mesafe nişan ve düşmanı işaretleme

Mag eklentileri (Magazine ve Shotgun Bolt)

Apex Legends'ta Mag eklentisi ne işe yarar? Birçok Mag eklentisinin ana özelliği temelde şarjör kapasitenizi artırmak ve tek seferde daha fazla mermi ateşlemenizi sağlamaktır. Ancak bazıları atış hızını veya şarjör yenileme süresini de kısaltıyor.

İLGİLİ:  HDR nedir ve hakkında bilinmesi gerekenler
İsimSilahSeviye(ler)Özelliği
Extended Light MagTüm Light silahlarBeyaz, Mavi, Mor, SarıMermi kapasitesini artırır (Blue'dan itibaren şarjör yenilemeyi kısaltır)
Extended Heavy MagTüm Heavy silahlarBeyaz, Mavi, Mor, Sarı Mermi kapasitesini artırır (Blue'dan itibaren şarjör yenilemeyi kısaltır)
Shotgun BoltShotgunBeyaz, Mavi, Mor, SarıAtış hızını artırır

Barrel eklentileri

Peki Barrel eklentisi ne işe yarıyor? Barrel eklentileri silahınızdaki tepmeyi azaltmaya yarar. En çok hızlı ateşlemeye ve yüksek tepmeye sahip silahlarda kullanışlılar. Bunlar LMG'ler, SMG'ler ve Assault Rifle'lar olarak sıralanıyor. Barrel Stabiliser, oyunda mor sürümden farklı özelliğe sahip tek Legendary eklentidir. Aynı zamanda yerde bulunabilen tek Legendary eklentidir.

İsimSilahSeviye(ler)Özelliği
Barrel StabilizerLMG, RE 45, G7 Scout, Longbow, Alternator, R-99, Hemlok, R-301 CarbineBeyaz, Mavi, Mor, SarıTepmeyi azaltır (Gold sürüm: Namlu ışığını azaltır).

Stock eklentileri

Stock eklentisi ne işe yarar? Stock, silah değiştirme veya diğer bir ifadeyle o silahı elinize alma süresini kısaltıyor. Aynı zamanda nişan aldığınızda nişanın hareketini (sürüklenmesini) azaltır. Bu da hedefi vurmayı kolaylaştırır.

İsimSilahSeviye(ler)Özelliği
Standard StockLMG, SMG, ARBeyaz, Mavi, Mor, SarıSilahı çekme süresini ve nişan sürüklenmesini azaltır
Sniper StockSniperBeyaz, Mavi, Mor, SarıSilahı çekme süresini ve nişan sürüklenmesini azaltır

Apex Legends eklenti rehberi yazımızda tüm paylaşacaklarımız bunlardı. Oyundaki tüm eklentileri ve her birinin gerçekte ne yaptıklarını açıkladık. Bu attachment'lar aslında oldukça önemlidir. Öyle ki tek bir tanesi zayıf bir silahı daha iyi yapmak için yeterli. Ancak bizce en etkili eklenti Energy silahlarına takılan Turbocharger oluyor. Ayrıca tam otomatik ateşlemeyi etkinleştiren Selecfire da oldukça iyi. Diğer eklentiler daha çok küçük faydalar sağlıyor.

Apex Legends eklentileri: Stock, Bolt, Barrel, Mag ve Hop-Up yazımız burada son buldu. Daha fazla içerik için bu bağlantıyı takip edebilirsiniz: https://ungo.com.tr/k/rehber

Yazar Burcu Kara

Genellikle modern tarih, yakın tarih ve popüler bilim üstüne içerikler üretiyor. Özel ilgi alanları arasında Kuzey Afrika ve Güney Amerika'nın sömürge tarihi ve Avrupa'daki eski monarşiler yer alıyor.