Kategoriler
Rehber

Apex Legends: Eşya özellikleri (Legendary ve tümü)

Apex Legends'ta eşya özellikleri ile ilgili bilgi verdiğimiz bu yazımızda savaş alanında avantaj kazanmanızı sağlayacak püf noktalarına değiniyoruz. Oyunun Kings Canyon haritası görece küçük görünse de aslında bolca yüksek tepeye ve etrafa dağılmış çok sayıda eşyaya sahip. Özelliklerini sıralayacağımız eşyalar arasında Body Shield, Helmet, Knockdown Shield, Backpack ve daha fazlası olacak.

Apex Legends: Eşya özellikleri, değerleri ve daha fazlası

eşya özellikleri apex legends
Legendary Body Shield heyecan verici görünse de sunduğu özellik için aynısını söylemek zor

Apex Legends'ta tüm eşyaların, özellikle Legendary olanların, özelliklerini ve detaylarını öğrenmek oyunu uzunca bir süre oynamayı gerektiriyor. Ancak bu detaylara daha erken ulaşırsanız oyunda rakiplerinize karşı avantaj elde edebilirsiniz. Tüm Legendary eşyaların ve normal eşyaların özelliklerine geçmeden önce hazırladığımız diğer rehberleri aşağıda bulabilirsiniz:

Body Shield, Helmet, Knockdown Shield ve Backpack ekipmanlarının her biri dört farklı renk / seviye ile gelir. Bu renkler beyaz (Common), mavi (Rare), mor (Epic) ve sarı (Legendary) olarak sıralanıyor. Apex'in en ilginç ekipmanlarını şüphesiz Legendary'ler oluşturuyor. Her biri kendine has özelliklere sahipler. Sarı eşyalar genellikle mor olanlarla aynı değere sahiptir ancak ek özellikler sunarlar.

Legendary eşya özellikleri ve değerleri

İsimÖzellikEşsiz özellik
Body Shield
(Level 4)
+100 kalkan kapasitesiYerdeki düşman Execute edildiğinde kalkan tamamen şarj olur
Helmet
(Level 4)
Kafa hasarını %50 azaltmaTactical ve Ultimate yeteneklerinin dolum süresini kısaltır
Knockdown Shield
(Level 4)
750 sağlık değeriKendinizi kaldırmaya yarar
Backpack
(Level 4)
+6 çanta kapasitesiSağlık eşyalarını kullanma süresi kısalır

Body Shield özellikleri ve değerleri

Apex Legends'ta Body Shield temelde sağlık barı gibi çalışır. Yalnızca daha kolay tükenir. Kullanılan Body Shield'in seviyesine göre kalkan barının uzunluğu artar. Aynı zamanda Level 2 Body Shield mavi bar ve Level 3 Body Shield ise mor bar ile gösterilir. Buna bakarak arkadaşlarınızın hangi seviye Body Shield'e sahip olduklarını görebilirsiniz. Şimdi zırh değerlerine geçelim:

İsimSeviyeÖzellik
Body Shield
(Level 1)
Common
(Beyaz)
+50 kalkan kapasitesi
Body Shield
(Level 2)
Rare
(Mavi)
+75 kalkan kapasitesi
Body Shield
(Level 3)
Epic
(Mor)
+100 kalkan kapasitesi
Body Shield
(Level 4)
Legendary
(Sarı)
+100 kalkan kapasitesi
ve düşman Execute edildiğinde kalkanın tamamen dolması

Helmet özellikleri ve değerleri

Apex Legends'ta Helmet'ler Body Shield'lerden tamamen farklı şekilde çalışır. Ekstradan sağlık sunmaktansa kafanıza aldığınız mermilerden daha az hasar almanızı sağlarlar. Ancak ilginç bir püf noktası vardır: Oyun bize Helmet'lerin sunduğu hasar azaltma özelliğinin normal kafa hasarları (headshot) için değil bonus kafa hasarları için geçerli olduğunu söyler. Hasar azaltma oranlarının ise yine %30 – %40 ve %50 olduğu belirtilir. Ancak bunlar aslında doğru değildir. Bir Reddit kullanıcısı olan "TheChessur" tarafından araştırıldığı üzere hasar azaltma toplam hasar için geçerlidir ve hasar azaltma oranı aslında o kadar büyük değildir. Yalnızca %10 – %20 ve %25.

Bunu kendiniz de deneyebilirsiniz:

  • Wingman ile kafa hasarı vermek 45 vücut hasarına + 45 bonus kafa hasarına neden olur ve toplam 90 hasara eşittir.
  • Eğer beyaz Helmet'i olan bir düşmana kafa hasarı verirseniz bunun 45 + (0.7 x 45) = 77 hasar olarak yorumlanması gerekir.
  • Ancak gerçekte (0.9 x 90) = 81 hasar değeri okursunuz.
İsimSeviyeÖzelliği
Helmet
(Level 1)
Common
(Beyaz)
%10 toplam hasar azaltma
Helmet
(Level 2)
Rare
(Mavi)

%20 toplam hasar azaltma
Helmet
(Level 3)
Epic
(Mor)
%25 toplam hasar azaltma
Helmet
(Level 4)
Legendary
(Sarı)
%25 toplam hasar azaltma
ve Tactical ile Ultimate yeteneklerinin hızlı dolması

Knockdown Shield özellikleri ve değerleri

Apex Legends'ın en özel eşyalarından biri olan Knockdown Shield ne yazık ki o kadar önemli veya belki de efektif bir eşya değildir. Ancak Legendary versiyonu için aynısını söylemek zordur. Hatta Apex Legends'ın en iyi eşyası olduğu bile söylenebilir.

İsim Seviye Özelliği
Knockdown Shield
(Level 1)
Common
(Beyaz)
100 Knockdown Shield kapasitesi
Knockdown Shield
(Level 2)
Rare
(Mavi)
250 Knockdown Shield kapasitesi
Knockdown Shield
(Level 3)
Epic
(Mor)
750 Knockdown Shield kapasitesi
Knockdown Shield
(Level 4)
Legendary
(Sarı)
750 Health Knockdown kapasitesi,
ve kendi kendinizi kaldırma

Backpack özellikleri ve değerleri

Backpack'ler oyunun hemen başında bulunduğunda oldukça kullanışlıdır. Çantanızda daha fazla yer açar ve daha fazla eşya taşımanızı sağlar. Backpack'in seviyesi artıkça daha fazla yuva açılır. Bilmeniz gerekmez ancak yararlı olabilir: Backpack yere atıldığında ek yuvalarda tutulan eşyalar Backpack'in kendisiyle birlikte yere saçılır.

İsim SeviyeÖzelliği
Backpack
(Level 1)
Common
(Beyaz)
+2 çanta yuvası
Backpack
(Level 2)
Rare
(Mavi)
+4 çanta yuvası
Backpack
(Level 3)
Epic
(Mor)
+6 çanta yuvası
Backpack
(Level 4)
Legendary
(Sarı)
+6 çanta yuvası
ve sağlık eşyaları iki kat hızlı kullanılır

Legendary Barrel Stabiliser hakkında

Son olarak sarı seviye Barrel Stabiliser'dan bahsetmemiz gerekiyor. Her ne kadar gerçek bir ekipman değil eklenti (attachment) olsa da, Apex Legends'ta Legendary sürümü farklı özelliğe sahip tek eklentidir. Birçok oyuncu bundan haberdar değil ancak geliştiriciler tarafından da doğrulandığı gibi sarı Barrel Stabiliser, silahın tepmesini azaltmanın yanı sıra namlu ateşini de azaltır. Bu da silahı optikten ateşlerken düşmanları daha iyi görmenizi sağlar.

Apex Legends: Eşya özellikleri (Legendary ve tümü) yazımız burada son buldu. Daha fazla içerik için bu bağlantıyı takip edebilirsiniz: https://ungo.com.tr/k/rehber

Yazar Hande Taşkın

Genellikle modern tarih, yakın tarih ve popüler bilim üstüne içerikler üretiyor. Özel ilgi alanları arasında Kuzey Afrika ve Güney Amerika'nın sömürge tarihi ve Avrupa'daki eski monarşiler yer alıyor.