Kategoriler
Rehber

Apex Legends: FPS sabitleme, sunucu değiştirme ve Input Lag

Apex Legends'ta FPS sabitleme, Input Lag azaltma ve sunucu değiştirme konularını ele alıyoruz. Apex Legends hiçbir ön tanıtım olmadan sessiz bir şekilde çıkış yaparak olağanüstü bir başarı elde etti. Piyasaya sürülmesinden bu yana sadece bir ay geçti ve oyunu PC, Xbox One ve PS4'te oynayan 50 milyon kullanıcı var. Ancak, oyun beta test yapılmadan yayımlandı ve bu yüzden Apex Legends'ta birçok sorunla karşılaştık. Bunların çözümlerini Apex Legends sorunları ve çözüm yolları yazımızda bulacaksınız.

Apex Legends: FPS sabitleme, Input Lag ve sunucu değiştirme

apex legends fps sabitleme
FPS sabitleme yöntemi ile komutlarınızdaki gecikmeyi azaltabilirsiniz

Input Lag, Apex Legends'ta birçok oyuncuyu rahatsız eden sorunlardan biri durumunda. Pek çok PC kullanıcısı, Apex Legends'taki yüksek gecikmeden şikayetçi oluyor. Profesyonel oyuncuların severek oynadığı CS:GO gibi diğer FPS oyunlarına kıyasla Apex Legends'ta en az 5ms'lik bir ekstra fare gecikmesi bulunuyor. Bu değer oyunda iyi oyuncular tarafından fark edilebiliyor.

FPS sabitleme ve Input Lag azaltma

apex legends fps sabitleme input lag
FPS sabitleme için yukarıdaki komut yeterli olacak

1000 Hz tarama hızına sahip bir fare ve 240 Hz yenileme hızına sahip bir monitörde CS:GO'da 400 FPS civarında yaklaşık 7.9 ms Input Lag ile karşılaşırsınız. Input lag az olduğunda kullandığınız silah komutlarınıza daha hızlı cevap verir. Apex Legends'ta ise aynı sistemle bu değerin 13.5 ms olduğu tespit edildi. Bu değer oyunla ilgili bir sorun ve olabildiğince düşürmek için tek yapmanız gereken Apex Legends'ta FPS'i sabitlemek olacak. Zira Apex'te FPS'i sabitlediğinizde Input Lag otomatik olarak düşüyor. Bunun adımları şöyle:

 • PC'nizde Origin'i açın.
 • Sol panelden My Game Library'ye gidin.
 • Apex Legends'a sağ tıklayın ve menüden Game Properties'i seçin.
 • Şimdi Advanced Launch Options sekmesin geçin ve ardından "Command line arguments" alanına +fps_max 60 yazın.
 • Save düğmesine basın.

Bilmeniz gereken son bir şey daha bulunuyor. +fps_max 60 değerindeki "60" kısmını monitörünüz 75 Hz ile "77" ve 144 Hz ise "80" olarak değiştirmeniz gerekiyor. Bu sayede mümkün olan en düşük Input Lag'e ulaşılmış oluyor.

Sunucu değiştirme

apex legends sunucu değiştirme
Sunucu listesini açarak en düşük ping'li sunucuya geçiş yapabilirsiniz

Apex Legends'ta yüksek Ping ve gecikmelerle karşılaşıyorsanız en iyi sunucuya bağlanıp bağlanmadığınızı merak edebilirsiniz. Apex'te Ping'inizi ve hangi sunucuya bağlı olduğunuzu görmek mümkün. Bu arayüze oyunun başlangıç ekranında görüntülenen gizli menüden ulaşabilirsiniz:

 • Makinenizde Apex Legends'ı başlatın, ancak başlangıç ekranındaki Continue düğmesine basmayın.
 • Bu ekranda 60 saniye bekleyin.
 • Exit düğmesine tıklayın ancak onay ekranında Cancel'ı seçin.
 • Şimdi ekranın altında Data Center seçeneğini göreceksiniz.
 • En düşük ping'li sunucuyu bulun ve tıklayarak seçin.
 • Şimdi Continue düğmesine basın.

Hepsi bu. Şimdi en düşük Ping'li Apex Legends sunucusuna bağlanmış olacaksınız. Oyunda 18 ülkeye dağılmış toplam 46 sunucu bulunur. Genellikle bunu yapmanız gerekmez ancak özel durumlar için kullanabilirsiniz.

Apex Legends: FPS sabitleme, sunucu değiştirme ve Input Lag azaltma yazımız burada son buldu. Daha fazla içerik için bu bağlantıyı takip edebilirsiniz: https://ungo.com.tr/k/rehber

Yazar Hande Taşkın

Genellikle modern tarih, yakın tarih ve popüler bilim üstüne içerikler üretiyor. Özel ilgi alanları arasında Kuzey Afrika ve Güney Amerika'nın sömürge tarihi ve Avrupa'daki eski monarşiler yer alıyor.