Kategoriler
Rehber

Apex Legends Gibraltar rehberi: İpuçları ve yetenekleri

Gibraltar, Apex Legends'ın en sevilen karakterlerinden biridir. Hikayeye göre Apex'te bulunmasının temel sebebi sevdiği kişilere zarar gelmemesini sağlamaktır. Bu da genel olarak iyimser ve mutlu tavrına kıyasla kendisini bir Pixar filminden fırlamış gibi gösterir. Gibraltar için oynaması en kolay karakterlerden biri olduğunu söyleyebiliriz.

Gibraltar: Yetenekleri, güçlü ve zayıf yönleri

gibraltar apex legends
Rakipten uzaklaşırken arkanıza bıraktığınız Dome of Protection ile mermileri engelleyebilirsiniz

Diğer adıyla 'Cebelitarık', Apex Legends'ın şu anda en Tank karakteri durumunda. Gibraltar ile oynarken yapmanız gereken ilk şey takım arkadaşlarınıza yakın olmak ve ihtiyaçları olduğundan defansif yeteneklerinizi aktive etmektir. Geniş gövdesi onu savaş alanında hedef alınan ilk karakter haline getirir. Aynı zamanda Apex'in en büyük Hitbox'ına sahiptir; Wraith'ten iki kat daha büyüktür.

Gibraltar yetenekleri

gibraltar apex legends
Mor zırhı ve Gun Shield'i olan bir Gibraltar ile çarpışmak zaman alabilir

Passive: Gun Shield – Gibraltar, silahıyla nişan aldığında göğüs seviyesinde küçük bir kalkan açar. Küçük denildiğine bakmayın, kalkan toplamda 50 hasar emer ve oldukça kullanışlıdır. Eğilerek nişan aldığınızda ise kalkan tüm vücudunu kaplar.

Tactical: Dome of Protection – on beş saniye boyunca tüm saldırıları engelleyen son derece geniş bir bariyer açar. Bu olduğunda oyuncular genellikle kalkanıza doğru yaklaşmaya başlar. Kalkan içeriden veya dışarıdan mermi geçirmez. Lifeline'nın iyileştirme yetenekleri ile sinerji sunar. 20 saniye dolum süresi vardır.

Ultimate: Defensive Bombardment – Bangalore'un Ultimate yeteneğine benzer bir şekilde çalışır. Rakiplerin kalkanlarını hızlıca yok edebilir. Dolayısıyla kullanışlıdır. 270 saniye dolum süresi vardır.

Diğer Apex Legends rehberleri:

BloodhoundOctaneLifelinePathfinder
WraithBangaloreCausticMirage

Gibraltar en iyi nasıl oynanır?

gibraltar apex legends
Defensive Bombardment, Bangalore'dan farklı olarak takım arkadaşlarınıza hasar vermez

Dome of Protection'ı sürpriz bir saldırıda ya da bir çarpışmadan hemen sonra ihtiyaç duyulan toparlanmayı sağlamak için kullanabilirsiniz. Böylece hem sizin hem de ekibinizin yeniden savaşa dahil olması için yeterli zamanı sunmuş olursunuz. Mermiler kalkanın içine girmez ya da dışına çıkmaz ancak oyuncuların kendileri için bu geçerli değildir. Deneyimli oyuncular kalkanın uç kısımlarında dans ederek içeridekileri vurabileceğini bilir. Bu yüzden %100 güvende olduğunuzu düşünmeyin. Ayrıca bazı oyuncular kalkanın kapanacağı saniyeyi bilerek üstünüze bomba yağdırmayı bekleyebilir. Dome kalkanının içindeyken, Lifeline'nın sağlık yenileyen drone'unu iterek takım arkadaşlarınıza yaklaştırabilirsiniz

Oynanış stili ve yetenekleri nedeniyle Gibraltar'ın en iyi silahları arasında Triple Take, Spitfire ve G7 Scout bulunuyor.

Dome of Protection'ı yalnızca dış mekanda değil binaların içerisinde de kullanabilirsiniz. Doğru kullanıldığında rakibi şaşırtarak taktiksel üstünlük kazanmanızı sağlar. Bununla beraber takım arkadaşlarınızı canlandırmak için Respawn Beacon kullanmanız gerektiğinde yine Dome of Protection'ı açarak mermilerin hedefi olmayacağınızdan emin olabilirsiniz. Tabii bu kubbenin metrelerce uzaktan görülebileceği gerçeğini değiştirmez ancak takım üyesini bırakan uçak zaten haritanın diğer ucundan fark edilecektir.

Lifeline ve Caustic ile iyi bir sinerjisi vardır. Ancak Pathfinder ve Gibraltar karşısında yeteneklerinin etkisi azalır.

Sniper ile hedef alırken vurulduğunuzda Gun Shield kırılana dek nişanınız hareket bozulmaz ve ilk mermiyi daha kolay atarsınız. Karakterin bir Legend olarak gerçekten parladığı yer Ultimate yeteneğidir. Oyunda, çarpışmanın kaderini değiştirebilecek çok az Ultimate'ten biridir. Bangalore'a benzer görünebilir ancak ondan farklı olarak hasar vermeye başlamadan önce oyuncuları pek uyarmaz. Bu da daha etkili olmasına neden olur. Genel olarak Bangalore'un yeteneğinden daha çok hasar verir.

Gibraltar'ın olumsuz yönleri

Gibraltar, çarpışmalarda takıma öncülük etmesi için tasarlanmıştır. Lifeline ile çok iyi uyum sağlar. Yetenekleri takıma zarar vermediğinden Apex'e başlarken seçilebilecek en iyi Legend'lardan biridir. Bununla birlikte büyük bir Hitbox'ının olması vurulmasını fazlasıyla kolaylaştırır. O nedenle çoğu zaman rahat hedef alındığınızı hissedersiniz.

Gibraltar genel olarak oyunun daha dengeli efsanelerinden biridir. Yetenekleri kağıt üstünde fazla güçlü görünse de, geniş gövdesi ve büyük Hitbox'ı bunu bir şekilde telafi ediyor. Ağır hareket eden kolları yavaş bir karakter olduğunu düşündürebilir ancak Apex'te tüm karakterlerin temel hareket hızları aynıdır. Yine de Zipline kullanırken veya kayar pozisyondayken çoğu Legend'tan iki kat daha kolay hedef alınır.


Gibraltar skin'leri

Karakterin Legendary ve Epic kozmetik skin'leri:

Gibraltar duvar kağıtları

Gibraltar wallpaper'ları ile masaüstünüzü ve telefonunuzu süsleyebilirsiniz. Resimleri 1920 x 1080 pikselde görüntülemek için üzerlerine tıklayın.

Gibraltar seslendirmeni

Gibraltar karakteri Branscombe Richmond tarafından seslendirilmektedir.

Gibraltar hikayesi

EA.com'dan alınan resmi alıntıya göre karakterin arka plan hikayesi:

Gerçek adıUnvanıYaşı
Makoa GibraltarShielded Fortress30

“Try to move me; it'll be fun.”
Gibraltar is a gentle giant with a wild side. The son of two SARAS (Search and Rescue Association of Solace) volunteers, he has always been skilled at getting others out of dangerous situations that are common in the Outlands. However, he only began to understand the value of protecting others when he and his boyfriend stole his father’s motorcycle, took it on a joyride, and got trapped by a deadly mudslide. His parents saved them, and his father lost an arm in the process. Gibraltar has never forgotten that sacrifice and has devoted his life to helping those in need.The Apex Games didn’t change that, but they changed what it meant. Many of Gibraltar’s friends and colleagues have competed in the Games for extra money, fame, and glory over the years, and some never came home. Gibraltar joined to keep them safe and, for the first time, his skills as a rescuer and his rebellious nature worked together. He’s now become an icon in the Apex Games, putting himself in the line of fire to protect his squad and send his opponents running for cover.

Apex Legends: Gibraltar rehberi yazımız burada son buldu. Daha fazla içerik için bu bağlantıyı takip edebilirsiniz: https://ungo.com.tr/k/rehber

Yazar Hande Taşkın

Genellikle modern tarih, yakın tarih ve popüler bilim üstüne içerikler üretiyor. Özel ilgi alanları arasında Kuzey Afrika ve Güney Amerika'nın sömürge tarihi ve Avrupa'daki eski monarşiler yer alıyor.