Kategoriler
Rehber

Apex Legends Ping rehberi: Ping'lere kısayol tuşu atama

Respawn Entertainment, Apex Legends'ın fantastik Ping sistemiyle çok oyunculu nişancı oyunlarında eşi görülmemiş bir iletişim sistemine imza attı. Bu sayede sesli sohbet işlevine ihtiyaç duymadan oyunu takım arkadaşlarınızla hızlı ve etkili bir şekilde oynamak mümkün hale geldi. Apex Legends'ın Ping sistemiyle ilgili hala keşfedilmesi gereken birçok şey var. Yazımızda bunları ele aldık.

Apex Legends Ping rehberi: Ping'ler hakkında hemen her şey

apex legends ping
Bu iletişim sistemi oyunda mikrofona olan ihtiyacı neredeyse ortadan kaldırıyor, özel durumlar için bile

Apex Legends'ta muhtemelen hemen her şeyi Ping'leyebildiğinizi ve bunu anında takım arkadaşlarınıza bildirebildiğinizi fark etmişsinizdir. Bunlar arasında belirli ögelere ilişkin bağlamsal Ping'ler ve takım arkadaşlarınızın Ping'lerine cevap verme yer alıyor. Önceki işaretinizi iptal edebilir, cephane talep edebilir veya sağlık kiti isteyebilirsiniz. Ancak bundan çok daha fazlası var. Başlamadan önce hazırladığımız rehberlerden bazılarını paylaşalım:

İLGİLİ:  Apex Legends Battle Pass: Level 110'a hızlıca ulaşmak

Ping sistemi nasıl kullanılır?

Apex Legends'ta birçok Ping özelliği bulunuyor. Bütün olarak bunlara Ping sistemi diyoruz. Ping menüsü bunun yalnızca bir parçası. Varsayılan olarak farenin orta tekerleğine basılı tutarak veya imleci eşyaya tutup bir kez basarak çalışıyor. Bunu yaptığınızda "Enemy spotted" / "Düşman tespit edildi" ya da silahı hedeflediğinizde "Wingman here" / "Wingman burada" gibi sadece takım üyelerinizin duyabileceği ifadelerle karşılaşırsınız. Oldukça kullanışlıdır.

Apex Legends'ta başarılı olmanın anahtarı ekibinizle iyi iletişim kurmaktan geçiyor ve Respawn'ın Ping sisteminin kullanımı ve çalışması üzerine bolca kafa yorduğu açıkça belli oluyor.

Ping menüsü

Ping sisteminin temelleri aşağıdaki gibidir:

  • Ping tuşuna (orta tekerleğe) bir kez basmak, keşfedilecek bir noktayı önermek için temel “Go” komutunu çalıştırır. Eğer silah veya Supply Bin gibi belirli bir şeyi işaret ediyorsanız karakteriniz bunu detaylı şekilde belirtir.
  • Tuşa iki kez basmak, düşmanın veya düşmanların varlığını belirtmek için "Enemy" komutunu çalıştırır. Yani basılı tutarak dairesel menüyü açmanız gerekmez.
  • Ping tuşunu basılı tutmak bildiğiniz gibi birden fazla seçeneği gösteren Ping menüsünü açıyor.

Aşağıdaki bu menüde yer alan komutları ve ne işe yere yaradıklarını kısaca görebilirsiniz. Ancak bunun devamı da vardır. Yani evet, aslında iki menü bulunuyor ve ikincisi de oldukça kullanışlıdır.

Sağlık kiti, cephane ve Shield isteme

“I need healing!”/”I need shields!”

İLGİLİ:  Apex Legends: Normal Legendary silahlar, Hot Zone ve Supply Bin

Takım arkadaşlarınızın zaman zaman ““I need healing!” veya ”I need shields!” gibi sözlerini duyabilirsiniz. Ancak bunun nasıl yapıldığını bulamadıysanız belirtelim.

Sağlık eşyalarını iki şekilde isteyebilirsiniz:

  1. İlki için, herhangi bir sağlık eşyanız olmadığında veya seçili değilken Heal tuşuna basarsınız.
  2. Heal menüsünü açmak için Heal tuşuna (4) basılı tutarsınız. Ardından belirli bir Heal eşyasının üzerine gelerek Ping tuşuna basarsınız.

İlk yöntem daha hızlıdır, ancak ikinci yöntem, hangi eşyanın üzerine geldiğinize bağlı olarak "I need healing!" / “İyileşmeye ihtiyacım var!” veya "I need shields!" “Kalkana ihtiyacım var!” diyaloglarından birini oynatır. Buna Shield Battery veya Med Kit örnek verilebilir.

Ping'lere kısayol tuşu atamak

Apex legends Ping kısayol menüsü
Farenin tekerleğine basmak yerine her bir komuta özel bir tuş atayabilirsiniz

Oyundayken veya ana menüdeyken Mouse / Keyboard sekmesindeki Settings kısmına girerek “Communications” listesinin en altında hemen her Ping çeşidine kısayol tuşu atayabildiğinizi görebilirsiniz. Bunlar arasında düşmanı anında göstermenize yarayan "Enemy" veya o bölgede beklemek istediğiniz anlatan "Defense" gibi seçenekler bulunur. Profesyonel oyuncular bunlardan en az birkaçına kısayol tuşu atadığından emin olurlar. Ayrıca menüyü açmaktan daha rahat ve kullanışlıdır.

Bağlamsal Ping'ler: Nesneler, silah ögeleri Supply Bin ve daha fazlası

Belirli bir nesneyi işaretlediğinizde bağlamsal Ping'ler oluşturulur. Bu, yerdeki bir ganimet parçasından bir Supply Bin'e veya havada duran bir Supply Ship'e kadar herhangi bir şey olabilir. Silahınızdaki boş bir eklenti / attachment yuvasını seçerseniz takım arkadaşlarınıza o eklentiye ihtiyacınız olduğu bildirilir. Silahınızın yanındaki cephane simgesine (envanterinizde cephane değil) tıklarsanız "I need shotgun ammo" / "Pompalı cephanesine ihtiyacım var" gibi diyaloglarla karşılaşırsınız. Apex Legends bu konuda gerçekten çok başarılıdır.

İLGİLİ:  Apex Legends: Yeni karakterler ve görüntüleri

Ping'i iptal etmek

apex legends ping iptal
Basılı tutulduğunda her nesne için bir menü penceresi açılır

Bazen bir konumu işaretlerken yanlış bilgi verebilirsiniz veya belirli bir yöne gitme konusundaki fikrinizi değiştirebilirsiniz. Bu gibi durumlarda yapmanız gereken tek şey, göstergenizin üstündeki işarete gelerek iptal etmek için tekrar ilgili tuşuna basmak olacak. Legend'ınız ardından komutun iptal edildiğini arkadaşlarınıza bildirir.

Ekip arkadaşınızın Ping’ine cevap vermek

Bir takım arkadaşınızın Ping'ine cevap vermek için işaretin üzerine gelerek orta tekerleğe veya atadığınız tuşa bir kez basmanız yeterlidir. Eğer katılmıyorsanız basılı tutarak açılan menüden çarpı işaretini seçersiniz. Arkadaşınızın işaretlediği bir eşyayı yerden alırsanız ekranda "H" tuşuna basarak ona teşekkür edebileceğiniz gösteren bir mesaj belirir. Legend'ınız "Dibs" / " Benimdir" ifadesini kullanır.

Haritayı Ping'lemek

apex legends harita
Hot Zone bölgelerini Jumpmaster'a bildirmek için idealdir

Haritadaki bir noktayı işaretlemek de oldukça basittir. Ancak bunu henüz fark etmediyseniz belirtelim. Oyunda "M" tuşuna basarak açtığınız haritada, farenizi herhangi bir noktaya getirerek o noktayı işaretleyebilirsiniz. İşaretlenen konum anında takım arkadaşlarınıza bildirilir. Genellikle oraya gitmek istediğinizi belirtmek için kullanılır. Örneğin henüz havadayken Hot Zone bölgesine inmek istediğinizi Jumpmaster'a bildirmek isteyebilirsiniz.

Apex Legends Ping rehberi: Ping'lere kısayol tuşu atama yazımız burada son buldu. Daha fazla içerik için bu bağlantıyı takip edebilirsiniz: https://ungo.com.tr/k/rehber

Yazar Burcu Kara

Genellikle modern tarih, yakın tarih ve popüler bilim üstüne içerikler üretiyor. Özel ilgi alanları arasında Kuzey Afrika ve Güney Amerika'nın sömürge tarihi ve Avrupa'daki eski monarşiler yer alıyor.