Apple Arcade ve Google Stadia farkı nedir?

Yayım tarihi Teknoloji olarak sınıflandırılmış

İki teknoloji devi tarafından sunulan ve Netflix tarzı abonelik sistemi ile çalışan Apple Arcade ve Google Stadia servisleri pahalı ekipmanları olmayan milyonlarca oyuncuya hitap ediyor. Microsoft ve Sony dikkatli olmalı zira arenada artık iki yeni oyuncu var. Geçtiğimiz hafta, dünyanın en büyük teknoloji devlerinden ikisi, iki milyar oyuncunun dikkatini çekecek büyük bir duyuruya imza attı. iPhone ve App Store sayesinde zaten video oyun dünyasında önemli bir pazar payına sahip olan Apple, Mac'lerde, iPhone'larda ve iPad'lerde çalışacak üst düzey oyunlar sunan özel abonelik servisi Apple Arcade'i tanıttı. Peki Google Stadia ile arasındaki fark nedir?

Apple Arcade ve Google Stadia farkı nedir?

Apple Arcade ve Google Stadia farkı
Stadia, kullanım kolaylığı sağlayan özel bir kontrolcüye sahip

Video oyunları dünyasına yeni katılan Google, bunu oyuncuların buluttan oyun oynamalarını sağlayan abonelik hizmeti Stadia ile yaptı. Bu servis Netflix tarzı bir abonelik yaklaşımını benimsiyor. Ancak en yeni oyunları en yüksek grafiklerde oynarken herhangi bir üst düzey donanıma ihtiyacınız olmuyor. Google ve Apple’ın hizmetleri, Microsoft’un Xbox Games Pass ve Sony’nin PlayStation Now’ı arasına katılacak. Peki hangi şirket bu alanda hakim olacak?

Apple Arcade: Apple cihazlara özel oyunlar

Apple Arcade birkaç sorunu çözmeyi hedefliyor: App Store'da ücretli oyunların gözden düşmesi; bir oyuna 10 lira ödemek önemli bir fiyat gibi gelirken düşük kaliteli, reklamlara boğulmuş ücretsiz oyunlar markete hakim durumda. Ayrıca hayli kalabalık bu uygulama mağazasında öne çıkmak büyük mücadele istiyor. Apple için bu servis üst düzey oyunlara yatırım yapmak ve geliştirmek için bir fırsat.

Bu oyunlar yalnızca şirketin kendi cihazlarında oynanabilecek. Bu da teoride, geliştiricilerin onlardan iyi para kazanabilecekleri anlamına geliyor. Sony’nin, Microsoft’un, Google’ın ve Nvidia’nın bulut oyun hizmetlerinden farklı olarak, Apple’ın Arcade hizmeti bulut tabanlı çalışmıyor. App Store'dan yüklenebilen oyunlar için bir abonelik modeli sunuyor.

Google Stadia: Herkes için oyun

Google Stadia ise oyun konsolu sahibi insanlar için daha zorlu bir satış olacak. Uzun indirme süreleri can sıkıcı olsa da PlayStation, Xbox ve Nintendo genel olarak iyi bir deneyim sunuyor ve oyun fiyatları makul düzeyde. Yine de Google, Stadia'nın abonelik ücretini cazip şekilde ucuz yapacak.

Apple Arcade ve Google Stadia farkı
Apple Arcade'in aksine Stadia her platformda çalışıyor

Buna rağmen, Stadia gibi bir oyun akışı servisi bir konsolunkine benzer hızlı erişim, taşınabilirlik ve özgürlük imkanı sunabiliyor. Google, bir oyunu herhangi bir cihazda herhangi her yerden oynamanızı sağlıyor. Tek ihtiyacınız olan iyi bir internet bağlantısı. Bu, önce televizyonunuzda oynamak istediğiniz ve daha sonra telefonunuzda kaldığınız yerden devam edebileceğiniz oyunlar olabiliyor.

Stadia’nın avantajı, oyunların herhangi bir cihazda oynanabilir olmasını sağlaması. Video oyunlarını pahalı konsollardan ayırma fikri, Google ve Apple gibi şirketleri oyun akışı servisine yatırım yapmaya yöneltti. Tıpkı vinil kayıtları ve üst düzey hoparlörleri müzik akışı servislerine tercih eden insanlar olması gibi, pahalı TV'lerinin altındaki kutularında oyun oynamaya devam eden insanlar yine olacaktır. İş en iyi deneyimi elde etmeye geldiğinde internet şu an için şüphesiz önemli bir engel.

Diğer taraftan, bu servisler sürekli olarak pahalı ekipmanlar satın almak istemeyen veya satın alamayan, eğer milyarlarca değilse bile milyonlarca insana özel bir kapı açıyor. Oyun endüstrisi, 3D grafiklerin icat edilmesinden, çevrimiçi oyunların ortaya çıkışına kadar birçok teknolojik devrimden geçti. Ancak endüstriyi büyüten bu teknolojilerden ziyade oyunların kendisi oldu. PlayStation 2, Xbox 360 ve Nintendo DS gibi konsollar yüz milyonlarca adet sattı çünkü başka hiçbir yerde oynayamayacağınız harika oyunlara sahiplerdi. Aynı şekilde, bir oyun abonelik servisi içeriğinin gücüyle yaşayacak veya yok olacaktır. O nedenle tıpkı Netflix ve Amazon Prime Video gibi, bu hizmetler de özel içerikler sunarak rekabet edecekler.

Apple Arcade ve Google Stadia farkı
Apple Arcade oyunları Apple cihazlara özgü olacak

Bu anlamda, Apple halihazırda Google’dan birkaç boy önde. Şimdiye kadar, Google sadece bir oyun duyurdu; konsollar ve PC için gelen DOOM Eternal. Apple ise ünlü ve yenilikçi geliştiricilerin ellerinden çıkan çok sayıda yapımın Arcade'e geleceğini açıkladı. Bunlar arasında 90'ların sevilen macera oyunu Beneath a Steel Sky'ın devam oyunu da bulunuyor. Tüm bu oyunlar yalnızca Apple Arcade üzerinden erişilebilir olacak.

Apple Arcade ve Google Stadia: Sonuç

Google’ın Stadia’yı özel oyunlarla mı donatacağı yoksa başka platformlarda mevcut olan oyunları oynamanın daha kolay ve muhtemelen daha ucuz bir yolu haline mi getireceği henüz belli değil. Ancak oyun devleri Ubisoft ve EA'de çalışmış Jade Raymond yönetiminde kendi oyun stüdyosunu kurduğu düşünülürse, özel Stadia oyunları gerçekten ortaya çıkabilir.

Henüz yeni yaygınlık kazanmaya başlayan her yeni pazarda olduğu gibi, rekabet arttıkça hem fiyatlar hem de genel hizmet daha iyi hale gelecektir. Bir süre önce kendi grafik motorunu (Lumberyard) duyuran Amazon bu işte Google'a ve Apple'a rakip olmak için hazırlanıyor. Amazon'un oyun akış servisinin adı henüz açıklanmadı.

Sonuç olarak, oyun akışı aboneliği sistemi bir gün oyun konsollarının ve diğer oyun sistemlerinin yerini alabilir. Ancak uzun bir süre daha bunun gerçekleşmesi mümkün görünmüyor. Yüz milyonlarca insan PlayStation'larını, Xbox'larını ve Nintendo konsollarını seviyor; çünkü onlarla büyüdüler. Onları gemiden atlamaya ikna etmek fiyat avantajından daha fazlasını gerektirecek.

Apple Arcade ve Google Stadia farkı nedir? yazımız burada son buldu. Daha fazla içerik için bu bağlantıyı takip edebilirsiniz: https://ungo.com.tr/k/teknoloji/

Hande Taşkın tarafından

Genellikle modern tarih, yakın tarih ve popüler bilim üstüne içerikler üretiyor. Özel ilgi alanları arasında Kuzey Afrika ve Güney Amerika'nın sömürge tarihi ve Avrupa'daki eski monarşiler yer alıyor.