Bir Zamanlar Hollywood'da filminin konusu / Once Upon a Time in Hollywood

Yayım tarihi Sanat & Edebiyat olarak sınıflandırılmış

Bir Zamanlar Hollywood'da filminin konusu ve gerçek hikayesi nedir? Pulp Fiction benzeri bir havaya sahip olan film 1960'ların sonlarında Hollywood'da geçiyor ve kendi içinde farklı tematik bölümlere sahip. CinemaCon etkinliğinde konuşan yönetmen Quentin Tarantino, Bir Zamanlar Hollywood'da için “Pulp Fiction'a en yakın şey" ifadesini kullanılıyor. Tarantino senaryo üzerinde yarım asırdır çalıştı ve Los Angeles ile Hollywood’un en çok unutulan taraflarını göstermeyi hedeflemekte. Film büyük ölçüde kurgusal olmasına rağmen gerçek insanlardan oluşuyor. Zira Once Upon a Time in Hollywood'un konusu Sharon Tate cinayetini temel alıyor. Bu hikayeyi en altta paylaştık. Fakat filmde cinayetin ele alınıp alınmayacağı belirsiz.

Bir Zamanlar Hollywood'da filminin gerçek hikayesi

Bir Zamanlar Hollywood'da
Brad Pitt ve Leonardo Di Caprio filmde dinamik ikiliyi oynayacak

Quentin Tarantino bu senaryo üzerinde beş yıldan uzun bir süre çalışmış. Kendisi aynı zamanda yaşamının büyük çoğunluğunu Los Angeles County'de geçirdiğini bildiriyor. Filmin konusu olan cinayet 1969'da işlendiğinde Tarantino, 7 yaşında bir County'liydi. Tarantino artık var olmayan bir Los Angeles ve Hollywood'un hikayesini anlatacak. Kendisi Leonardo DiCaprio ve Brad Pitt'in Rick ve Cliff karakterlerini canlandırarak dinamik ikili oluşturmaları için epey uğraş verdi.

Tarantino bu filmi 1969'da Los Angeles'ın hippi Hollywood'unun zirvesinde geçen bir hikaye olarak nitelendiriyor. Filmin iki ana karakteri western TV dizisinin eski yıldızı Rick Dalton (Leonardo DiCaprio) ve uzun süredir birlikte çalıştığı dublörü Cliff Booth (Brad Pitt) olarak karşımıza çıkıyor. İkisi de artık tanıyamadıkları bir Hollywood’da devam edebilmek için mücadele veriyorlar. Ancak Rick’in çok ünlü bir kapı komşusu bulunuyor: Sharon Tate.

Brad Pitt ve Leonardo DiCaprio'nun karakterleri gerçek insanlara mı dayanıyor?

Bir Zamanlar Hollywood'da
Cinayet yemeğinden son anda vazgeçen Steve McQueen, Damian Lewis tarafından canlandırılıyor

Hayır. Filmde, yaşlanan aktör Rick Dalton (Leonardo DiCaprio) ve uzun süredir çalıştığı dublörü Cliff Booth (Brad Pitt) kurgusal karakterlerdir. Bununla birlikte, Dalton, 9 Ağustos 1969'da Manson Ailesi üyeleri tarafından öldürülen gerçek hayattan bir karakter olan Hollywood aktrisi Sharon Tate'in (Margot Robbie) yanında yaşıyor. Filmde Margot Robbie 1969’un özgür ruhlu Hollywood'una heyecan beslerken, Dalton bir zamanlar Tinseltown olarak bilinen eski Hollywood'u özlüyor.

Bir Zamanlar Hollywood'da adını nereden alıyor?

Quentin Tarantino'nun spagetti western türünün büyük bir hayranı olduğu iyi bilinir. Bir Zamanlar Hollywood'da (Once Upon a Time in Hollywood) filmi, İtalyan yönetmen Sergio Leone'nin ve Once Upon a Time in America (Bir Zamanlar Amerika) ve Once Upon a Time in West (Batıda Kan Var) filmlerine gönderme yapıyor.

Sharon Tate'in ailesi film hakkında ne düşünüyor?

Once Upon a Time in Hollywood
Solda Margot Robbie ve sağda ise canlandırdığı Sharon Tate

Once Upon a Time in Hollywood filmini gerçek bir hikayeye dayandıran şey Sharon Tate'i konu alması oluyor. Margot Robbie tarafından canlandırılan karakter filmde, gerçek hayatta olduğu gibi Charlos Manson'un takipçilerinin elinde trajik bir ölüme kurban gidiyor. Filmin geçtiği kurgusal zaman, aynı zamanda Manson Ailesi üyelerinin cinayeti gerçekleştirdiği tarihtir. Sharon'ın kız kardeşi Debra Tate konuyla ilgili olarak "Ünlüler için bu sadece paradan ibaret ve umurlarında değil. Onlar, aileye ve yaşayan tüm kurbanlara korkunç derecede zarar veriyorlar." dedi ve Leonardo DiCaprio ve Brad Pitt'in “tüm sosyal sorumluluklarını rüzgara savurduğunu” söyleyerek devam etti. Film, Manson Ailesi cinayetlerini zemin olarak kullanıyor. Filmde tasvir edilen gerçek insanların çoğu bir şekilde Tate ya da Manson Ailesi ile bağlantılıdır.

Charlos Manson kimdir?

Charlos Manson kendi elleriyle kimseyi öldürmemiş ancak insanlara cinayet işlemelerini söylemiştir. Irkçı, tecavüzcü, araba hırsızı ve tehlikeli potansiyel bir katil olan şeytan kılıklı Charlos Manson bir uyuşturucu satışı esnasında Bernard “Lotsapoppa” adında bir adamı vurmuş ancak adam ölmemiştir. İlk kötü şöhreti takipçilerine yaptırdığı Tate LaBianca cinayetinden gelir. 12 yaşından itibaren hayatının yarısını hapishanede geçirdi (12-19, 21-24 ve 25-32). Tate LaBianca'yı öldürtmek suçundan ömür boyu hapis aldı ve 2017'de öldü. Çöldeki ölü hayvanları canlandırabildiğini söyleyen Charles Manson bu yolla Dixon'ı görevden aldığını iddia etmiştir. Hapishane parmaklıklarını psişik enerjiyle eritmeye çalışmış ancak vadesi yetmemiştir.

Ünlü Sharon Tate cinayeti nasıl gerçekleşti?

Aşağıda Sharon Tate cinayetinin nasıl gerçekleştiği detaylarıyla anlatılıyor. Bu detaylar 3. paragraftan itibaren rahatsız edici olabilir.

Aktris Sharon Tate hayatı ve kariyeri Hollywood tarihindeki en acımasız cinayetlerden biriyle trajik şekilde son bulduğunda 26 yaşındaydı. 8 Ağustos 1969'da film yönetmeni Roman Polanski ile evliydi ve bir erkek çocuğa sekiz buçuk ay hamileydi. Bebekler Vadisi (Valley of the Dolls) filminin yıldızı olan oyuncu 10050 Cielo Drive'da eşi Roman ile paylaştıkları Los Angeles, Benedict Canyon'daki evlerinde arkadaşları ile vakit geçiriyordu. Eşi Roman, Yunusların Günü (The Day of the Dolphin) filmi için Londra'ya gitti. Bu yüzden yakın arkadaşlarından Wojciech Frykowski ve Folger's Coffee varisi Abigail Folger'ın evinde kalmasını istedi. Kendisi 12 Ağustos'ta Los Angeles'a dönecekti. Üçlü, Sharon'un favori restaurantı El Coyote'de ünlülerin saç stilisti Jay Sebring ile akşam yemeğine gitti. 22:30 sularında ise eve geri döndüler.

9 Ağustos'ta gece yarısından kısa bir süre sonra Charles Manson'un "ailesinden" dört üye gizlice eve girdi: Tex Watson, Susan Atkins, Patricia Krenwinkel ve Linda Kasabian. Kendileri tarikatın lideri tarafından "kayıt yapımcısı Terry Melcher'in yaşadığı eve gidin ve içerisindeki her şeyi olabildiğince korkutucu şekilde yok edin" emri almışlardı. Önceleri Cielo Drive'daki evi kiralayan ve bir rock yıldızı olmak isteyen Manson, Melcher ile bir kayıt anlaşması yapmak istemiş ancak başarısız olmuştu. Üyeleri talimatları takip etti.

Watson eve girdi ve oturma odasında kanepede uyuyan Frykowski ile karşılaştı. Hemen kafasını tekmeledi. Frykowski kim olduğunu ve orada ne yaptığını sorduğunda Watson, "Şeytan benim ve şeytanın işini yapmak için buradayım" dedi. Diğerlerini de zorla odaya getirdi ve Tate ve Sebring'i boyunlarından iplerle birbirlerine bağladı. İpleri tavan kirişlerinin üzerinden geçirdi. Sebring hamile Tate'e sert davranılmasından şikayet edince Watson onu vurdu. Folger ve Frykowski defalarca bıçaklandı — 28 ve 51 kez. Tate, katillerden bebeğini doğurmasına izin vermeleri için yalvardı; hatta kendini bir rehine olarak sundu. Watson veya Atkins'in Tate'i öldürüp öldürmediği bilinmese de, 16 kez bıçaklanmış ve "Anne . . . anne . . ." diye ağlamıştır.

Manson, o gün sadece 21 yaşında olan Atkins ve Krenwinkle'ye cinayetlerinden sonra Cielo Drive'dan ayrılırken "bir işaret . . . cadımsı bir şey" bırakmalarını söyler. Atkins havluyu kullanarak Tate'in kanı ile evin ön kapısına "domuz" yazdı. Cesetler, Tate'in ev bakıcısı Winifred Chapman eve geldiğinde fark edildi. Tate sol tarafına uzanmış şekilde cenin pozisyonunda, çiçekli sutyeni ile bulundu. Beyaz naylon ip boynundaydı ve hala dört metre uzakta bulunan Sebring'e bağlıydı. Midesinde X şeklinde bir işaret vardı. Sharon Tate korkunç ölümü sırasında hamile bir anneydi ve Hollywood'un en umut verici yükselen yıldızlarından biriydi.

Filmin çıkış tarihi Tate cinayetinin 50. yıl dönümüne mi geliyor?

Evet, filmin 9 Ağustos 2019 vizyon tarihi, 26 yaşında ve sekiz buçuk aylık hamile olan Sharon Tate'in, Charles Manson'un takipçileri tarafından dört arkadaşıyla birlikte öldürüldüğü günün 50. yıl dönümüne denk geliyor. Film konusunu buradan alsa da, filmde bu anın olup olmayacağı biz bu yazıyı yazdığımız 24 Mart 2019 gününe kadar belirsizliğini koruyor.

Bir Zamanlar Hollywood'da filminin hikayesi yazımız burada son buldu. Daha fazla sanat içeriği için bu bağlantıyı takip edebilirsiniz: https://ungo.com.tr/k/sanat/

Hande Taşkın tarafından

Genellikle modern tarih, yakın tarih ve popüler bilim üstüne içerikler üretiyor. Özel ilgi alanları arasında Kuzey Afrika ve Güney Amerika'nın sömürge tarihi ve Avrupa'daki eski monarşiler yer alıyor.