Kategoriler
Teknoloji

Büyük Google Search güncellemesi: Florida 2 nedir?

Google geçtiğimiz saatlerde algoritmasını resmi olarak güncellediğini onayladı. Karşımızda yeni bir geniş çekirdek güncellemesi (broad core update) bulunuyor. Google Search güncellemesi "Florida 2" ismini taşıyor ve şirket bunun önemli ve büyük bir algoritma değişikliği olduğunun altını çiziyor. Bu da sonuçların nasıl sıralandığının artık değiştiği anlamına geliyor. Aynı zamanda "Mart 2019 Core Güncellemesi" olarak da adlandırılıyor.

Büyük Google Search güncellemesi: Florida 2 nedir?

Büyük Google Search güncellemesi Florida 2 nedir

Söz konusu Google güncellemesi ne kadar önemli?

Bu güncelleme son yıllarda yayımlananlar arasında en büyüklerden biri. Geçmişte ne zaman büyük bir Google güncellemesi yayımlansa bu her zaman web sitelerinin sıralamalarının değiştiği anlamına gelirdi. Son olarak geçtiğimiz yıl yayımlanan güncellemeye Google, Neural Matching (Sinirsel Eşleştirme) adını vermişti.

Bu geniş çekirdek güncellemesinin amacı nedir?

Geniş çekirdek güncellemesi veya broad core update, Google’ın içerik kalitesi veya buna benzer herhangi bir niş veya hedef odaklı hareket etmediğini gösterir. Geniş çekirdek algoritması güncellemesinde, Google belirli niş bir noktayı hedeflemez.

İLGİLİ:  Huawei Mate X katlanabilir akıllı telefonun tasarımı yenilendi
google search güncellemesi

SEO dünyasında bazen Google'ın belirli endüstrileri hedeflediği teorisine inanılır. Ancak Google'ın trend analisti John Mueller bu iddiaları her zaman reddetmiştir.

Kısacası bu güncellemeler web sitelerini, nişleri veya nitelikleri hedef almaz. Bu nedenle broad core update'lerde düzeltilen bir şey olmadığı resmi ağızdan pek çok kez söylenmiştir. O nedenle en iyi yaklaşım öncelikle Google'ın düşük sayfa kalitesi veya nişleri hedef aldığı ön yargısından kurtulmaktır. Öyleyse şimdi ilgili faktörlere odaklanalım:

Güncelleme karşısında ne yapılması gerekir?

Güncellemenin yayımlanmasıyla beraber hemen her site bundan anında etkilendi. Kimilerinin ziyaretleri keskin şekilde düşerken kimilerinin hızlıca yükseldi. Google'ın arama sorgusuna yaklaşımını değiştirdiği düşünülüyor. Aynı zamanda sayfadaki bağlantıları / link'leri daha ciddi şekilde göz önüne almaya başladığı tahmin ediliyor. Bunlar bazı sayfaların sıralamasını halihazırda etkilemiş durumda.

Broad core update / geniş çekirdek güncellemesi ne anlama gelir?

Google genel search algoritmasını değiştirmiş durumda. Bununla arama sorguları ile web sayfaları arasındaki ilişkiyi daha iyi yorumlamayı umuyor. Tüm geniş çekirdek güncellemelerinin amacının kullanıcıları daha iyi anlamak olduğu söylenebilir.

İLGİLİ:  Telegram SEC'in Gram token'ının teminat olduğu iddiasını reddetti

Bir diğer gözlem yeni algoritmanın anchor text link elementine odaklandığı yönünde. Yazı, arama sorgusu ile alakasız bağlantılar ile doluysa bot bundan hoşlanmıyor. İçerisinde arama sorgusu ile ilgisiz link olmayan yazılar sıralamada daha yukarı çıkıyor. Yazılarında otomatik iç link'leme özelliği olan sayfalar ise şu anda aşağılara inmiş durumda.

Geçmişteki benzer update'lerden bazılarının Neural Matching veya Sinirsel Eşleştirme gibi yeni özelliklerin tanıtımına sahne olduğunu söyleyebiliriz. Arama sonuçlarında gösterilen web sayfalarının, arama sorgusu ile olan ilgisinin artırılması amaçlandı. Böylece daha doğru sonuçlar alınmaya başlanacaktı.

Güncellemeye neden Florida 2 deniyor?

Google’ın ilk Florida güncellemesi, 2000’lerin başında önemli bir güncelleme olarak karşımıza çıktı. Algoritma değişikliği Pubcon Florida SEO konferansına denk geldiği için bu isim seçildi.

Yazının hemen başında da belirtildiği gibi, Google şimdi buna resmi olarak Mart 2019 Çekirdek Güncellemesi diyor.

Bu güncelleme de aynı şekilde 2019 Pubcon Florida konferansına denk geldi. Bu nedenle Pubcon ve WebmasterWorld'un kurucusu Brett Tabke tarafından güncellemenin Google Florida güncellemesi 2 olarak adlandırılmasına karar verildi. WebmasterWorld, geleneksel olarak Google güncellemelerini adlandırmasıyla biliniyor.

İLGİLİ:  Jony Ive Apple'dan neden ayrıldığını açıkladı

Düzeltilen bir şey yok mu?

Düzeltilen bir şey olmadığının özellikle altı çizilmiş durumda. Örneğin, iyi içeriğe sahip olmasına rağmen diğer siteler kadar başarılı performans göstermeyen web sayfaları için bir düzeltme yok. Google, bunların zaman içinde yükselebileceğini söylüyor.

Özetle; Google artık yeni algoritmasında sayfaların arama sonuçlarıyla daha iyi eşleştiğinden emin oluyor. Bu da bazı sayfaların belirli aramalarda artık daha yukarıda çıkacağı ve bazılarının ise sert şekilde düşeceğini ve hatta düştüğü anlamına geliyor. İlk analizler, yazıdaki bağlantıların (link'lerin) arama sorgusu ile olan ilgisinin o sayfanın sonuçlarda nasıl sıralandığını ciddi şekilde etkilemeye başladığı yönünde. Diğer bir gözlem ise aşırı keyword kullanımının artık botların gözünde spam olarak algılandığı. Elbette daha fazlası var ve bu zaman içinde ortaya çıkacak.

Şu an için tüm bilinmesi gerekenler bunlar.

Büyük Google Search güncellemesi: Florida 2 nedir? yazımız burada son buldu. Daha fazla içerik için bu bağlantıyı takip edebilirsiniz: https://ungo.com.tr/k/teknoloji/

Yazar Burcu Kara

Genellikle modern tarih, yakın tarih ve popüler bilim üstüne içerikler üretiyor. Özel ilgi alanları arasında Kuzey Afrika ve Güney Amerika'nın sömürge tarihi ve Avrupa'daki eski monarşiler yer alıyor.