El Nino nedir: Güçlü hava durumu olayı hakkında bilgiler

Yayım tarihi Yeryüzü & Tabiat olarak sınıflandırılmış

El Nino”nun ne olduğunu merak edenler için, dünyadaki tüm hava koşullarını büyük ölçüde etkileyen, Pasifik Okyanusu'nun ısısında değişikliklere neden olan olayları tanımlamak için kullanılan bir terimdir. İşte güçlü hava durumu olayı El Nino hakkında önemli bilgiler.

El Nino hakkında bilinmesi gerekenler

el nino

“El Nino” adı (İspanyolca'da Hz. İsa'nın çocuğu) çoğunlukla orta, doğu ekvatorda her iki ila yedi yılda bir Pasifik'te meydana gelen deniz yüzeyi sıcaklığının artması olayını açıklar. Aralık ayı sonuna doğru Peru ve Ekvador'un kuzeyinde sular olağan dışı oranda ısınır ve besin anlamında fakirleşir. Bu sular daha sonra Güney Amerika'da şiddetli yağışlar ile kendini gösterir. El Nino ayrıca Afrika, Asya ve Avustralya'nın bazı bölgelerinde de görülüyor ve kuraklığa neden oluyor.

Birleşmiş Milletler Dünya Meteoroloji Teşkilatı (WMO), 2019'da El Nino görülme şansının yüzde 75-80 olduğunu açıkladı. Teşkilat bu okyanus-atmosfer olayının şubat ayında gelişimine başlayacağını belirtmişti. Diğer adıyla "Güney Salınımları" yaygın su baskınlarının yanı sıra, dünyanın farklı bölgelerinde ciddi kuraklık sorunlarına ve ortalamada 0,8 C ila 1,2 C artan deniz sıcaklıklarına yol açabiliyor.

El Nino nasıl meydana gelir?

El Nino, iklimdeki önemli ve kalıcı değişikliklerle bağlantılı olarak ortaya çıkan okyanus ve atmosfer arasındaki güçlü etkileşimlerden kaynaklanır. Altyapı, tarım, sağlık, enerji sektörü ve tüm insan hayatını tehdit etmesi açısından yaşamları olumsuz etkilemektedir.

El Nino'nun etkileri, uzun vadeli iklim değişikliğinin sonuçlarıyla birleşerek
küresel sıcaklıkları da artırabilir. Peki doğayı nasıl etkiler? National Geographic’e göre, deniz yüzeyi sıcaklıklarındaki artış soğuk suyun sıcak su tarafından aşağı itilmesine neden oluyor. Bu da besin anlamında zengin suların açığa çıkmasını engelliyor ve deniz yaşamını tehlikeye sokuyor. Doğal afet okyanusu etkilese de en dikkat çekici yan etkileri karada yaşanıyor.

Batı Amerika Birleşik Devletleri ile Orta ve Güney Amerika gibi bölgelerde görülen El Nino'nun ürettiği sıcak hava ve nem, fırtınaların, taşkınların, yağışların, can ve mal kaybının artmasını sağlar. Ayrıca normalde olmayan sıtma gibi hastalıkların ortaya çıkmasına neden olur. Güney-Doğu Asya ve Avustralya'da ise tamamen zıt olaylar yaşanır.

Dünyanın farklı yerleri El Nino'dan farklı etkilenir

Bu bölgeler kuraklık, orman yangını ve daha soğuk okyanus suları ile karşılaşır. 1997-98'de dünya, tahminen 2.100 ölüme ve 33 milyar dolar değerinde zarara neden olduğu bilinen en büyük El Nino'yu yaşadı. Moğolistan'da sıcaklık yaklaşık 42 C dereceye yükseldi. Bu dönemde Kaliforniya'dan Mississippi'ye kadar sel ve Florida'da ise fırtınalar görüldü.

WMO'nun duyuruları dünyadaki herkes için bir uyarı niteliğindedir. Bu fenomen 2015-16'da en son meydana geldiğinde insan yaşamı harap oldu. Bu süre zarfında, El Nino kendini göstermeye başladıkça kuraklık, yangın, sel ve mercan ağarması gibi aşırı hava olayları görülmeye başlandı. Atmosferik karbondioksit konsantrasyonları ilk kez 2016 yılında 400 parçaya çıktı ve bu onu tarihte kaydedilen en sıcak yıl yaptı.

WMO, bu kez son El Nino'daki kadar güçlü bir etki beklenmediğini ancak olayın, tarım ve gıda güvenliği sektörlerinde ve su kaynaklarının yönetiminde değişikliklere yol açacağını belirtti. Dünyadaki yağış ve sıcaklık modellerinde ve halk sağlığında etkilerin görülmesi bekleniyor.

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO), El Nino'nun bir sonucu olarak gıda sıkıntısı çekebilecek ülkeleri listeleyen bir rapor yayımladı. Bu rapor El Nino'nun etkilerini hafifletmeye yardımcı olacak ve ayrıca yüksek riskli ülkelerde eylem planlarının uygulanmasına önayak olacak.

El Nino nedir? Güçlü hava durumu olayı hakkında bilgiler yazımız burada son buldu. Daha fazla içerik için bu bağlantıyı takip edebilirsiniz: https://ungo.com.tr/k/yeryuzu-tabiat/

Hande Taşkın tarafından

Genellikle modern tarih, yakın tarih ve popüler bilim üstüne içerikler üretiyor. Özel ilgi alanları arasında Kuzey Afrika ve Güney Amerika'nın sömürge tarihi ve Avrupa'daki eski monarşiler yer alıyor.