Gugukkuşu kedibalığı yavrusunu diğer balıkların ağzında yetiştiriyor

Yayım tarihi Çevre olarak sınıflandırılmış

Doğu Afrika'ya özgü bir balık türü olan gugukkuşu kedibalığı (yayın balığı), diğer balıkları kendi yavrularını yetiştirmeleri için kandırıyor — hem de ağızlarının içinde! Bilim adamları son zamanlarda gugukkuşu kedibalığının bu gizli operasyonu nasıl yürüttüğünü ve operasyonun başarılı olması için yavrularını nasıl hazırladığını ortaya çıkardı.

Gugukkuşu kedibalığı diğer balıkları kandırarak ölümcül yavrularını beslemelerini sağlıyor

Henüz yavru bir gugukkuşu kedibalığı
Henüz yavru bir gugukkuşu kedibalığı, saf bakışları aldatıcı olabilir

Colorado Boulder Üniversitesi'nde yayımlanan bir çalışmada, kedibalığı ve çiklit yumurtalarının gelişimi kıyaslandı. Kedibalıklarının, komplolarını reddeden çiklit balıkları ile nasıl mücadele ettikleri ortaya çıkarıldı. Bulgularını hızlıca yayımlayan ekip, kedibalığı yumurtalarının daha hızlı geliştiğini, daha büyük boyutta olduğunu ve aynı dönemde bırakılan çiklit yumurtalarından daha erken yumurtadan çıktıklarını tespit ederek, genç yayın balıklarının, çiklit yavrularından evrimsel bir avantaja sahip olduğunu ortaya koydu.

https://youtu.be/CV893AAOBis
Gugukkuşu kedibalığı yavrusu çiklit balığının ağzında gelişimini tamamlıyor

Gugukkuşu kedibalığı (Synodontis multipunctatus) bebeklerine bakmak için diğer balıklara güvenir. Bu masum yüzlü balığın, “ürkütücü parazit” stratejisini uygulayan tek omurgalı canlı olduğuna inanılıyor. Hayvan özellikle belirli bir balık türünü hedef alıyor; yavruları için geçici kreş görevi gören kalın dudaklı çiklit balıklarını. Çiklit balığı yumurtalarını bıraktığında, kedibalığı çiftleri sessizce altına giriyor ve aynı alanda kendi yumurtalarını döllüyor. Çiklit balığı daha sonra kazayla hem kendi yumurtalarını hem de yayın balığı yumurtalarını topluyor.

Her ne kadar çiklit balığı yayın balığı yumurtasını almaması gerektiğini bilse de, bu her zaman böyle işlemiyor: Genç çiklitler, yayın balığı embriyolarının beslenmesi gereken zamanlarda yumurtadan çıkmaya başlıyor. İşte burası işlerin çirkinleştiği nokta: Yayın balığı sahip olduğu fazladan dişleri ve geniş çenesini kullanarak önce çiklit balıklarının başını hedef alıyor. Yutulacak çiklit balığı kalmadığında ise yayın balıkları birbirlerini yemeye başlıyor.

Yayın balığı daha hızlı bir gelişim periyoduna sahip olduğu için çiklit balığının ağzının dışındayken de çatlayabiliyor. Çiklit anne ağzını açar ve yavrularından birinin dışarı çıkmasına izin verirse, anne yavrusunu geri içeri çekerken küçük yayın balığı gizlice içeri girebiliyor. Bu bulgu, gugukkuşu kedibalığı için alternatif bir evrimsel kökene işaret ediyor. Bu evrimi tetikleyen faktörlerin başında çiklit balığının güçlü ebeveynsel içgüdüleri geliyor.

Gugukkuşu kedibalığı yavrularını diğer balıkların ağzında yetiştiriyor yazımız burada son buldu. Daha fazla içerik için bu bağlantıyı takip edebilirsiniz: https://ungo.com.tr/k/cevre/

Hande Taşkın tarafından

Genellikle modern tarih, yakın tarih ve popüler bilim üstüne içerikler üretiyor. Özel ilgi alanları arasında Kuzey Afrika ve Güney Amerika'nın sömürge tarihi ve Avrupa'daki eski monarşiler yer alıyor.