Kategoriler
Çevre

Hava kirliliğinden kaynaklı ölümlerin sayısı iki kat arttı

Yeni araştırmaya göre hava kirliliğinden kaynaklanan ölümler artık tütün sigarası kullanımından ölen insanlardan daha fazla. Aynı zamanda hava kirliliğinin neden olduğu erken ölümler daha önce tahmin edilenin iki kat üstüne çıkmış durumda. Peki dünya gerçekten nereye varıyor ve Avrupa hava kirliliğini anlamada ne kadar geride?

Hava kirliliğinden kaynaklı ölümlerin sayısı iki kat arttı

Hava kirliliği
Dünyanın yeni enerji kaynaklarına geçiş yapması şart

Bilim adamları tarafından kullanılan yeni veriler, Avrupa'da kirli havanın yılda yaklaşık 800,000 kişinin erken ölümüne neden olduğunu gösteriyor. Buna göre bölgede ortalama yaşam kısalmış durumda. Sadece Avrupa'da, hava kirliliğinden kaynaklanan sağlık sorunları küresel ortalamayı aşıyor. Avrupa'daki yoğun nüfus ve kötü hava kalitesi dünya çapında en yüksek olanlardan biri olarak kabul edilmektedir.

European Heart Journal'da yayınlanan yeni araştırmada, kirli havanın akciğerlere vurması ile oluşan kalp hastalığı ve kan dolaşımının olumsuz etkilenmesi sonucu yaşanan ölümlerin solunum hastalıklarından kaynaklanan ölümlerden iki kat fazla olduğu belirtildi.

İLGİLİ:  2.000 yıllık taş kalem antik insanların mizah anlayışını gösteriyor

Eylül ayında yayınlanan araştırmalardan elde edilen analize göre, hava kirliliğinden kaynaklanan erken ölümlerin hesaplanmasında dünya genelinde yılda 8,8 milyon insan rakamına ulaşılıyor. Yani önceki tahminlerin iki katına çıktığı doğrulanıyor.

Almanya'daki Tıp Merkezi Mainz'deki Profesör Thomas Münzel ve yeni çalışmanın arkasındaki bilim insanlarından biriydi. “Sigaradan kaçınılabilir, ancak hava kirliliği yok.”

Bu rakamı kıyaslamak gerekirse, sigara kullanımından kaynaklanan yıllık ölümlerden daha fazladır

Araştırmacılara göre insanlığın havayı kirleten fosil yakıtları acilen bırakması ve diğer enerji kaynaklarına yönelmesi gerekiyor. Temiz ve yenilenebilir enerji kullandığımız zaman, sadece iklim değişikliğinin etkilerini azaltarak Paris Anlaşması'nı yerine getirmekle kalmıyoruz, hava kirliliği ile ilgili ölüm oranlarını %55'e kadar azaltabiliyoruz.

Yeni araştırma için kullanılan üç veri kümesi şöyle:

İLGİLİ:  Plastik atık motor yakıtına geri dönüştürüldü
  • Hava kirliliğine maruz kalma
  • Nüfus yoğunluğu ve yaş
  • Kirli havanın sağlığa etkileri

Hesaplamanın değişmesine neden olan şey, son zamanlarda hava kirliliğinin yayılma etkisi üzerine daha iyi verilerin ortaya çıkmış olması. Önceden yüksek düzeyde hava kirliliği ve ikinci el sigara kullanımının ölümler üzerindeki etkisini anlamak için çok az veri mevcuttu. Bu da ölümlerin hafife alınmasına yol açtı.

Halen, Çin'den yapılan önemli araştırmalar da dahil olmak üzere, bu konuda 40 ve daha fazla sayıda çalışma bulunuyor. Şimdi, hava kirliliğinin diyabet ve yüksek tansiyon üzerindeki etkisini kapsamlı bir araştırması ele alınıyor ve bunun tahmin edilen ölüm sayısını daha da artıracağı düşünülüyor.

Avrupa hava kirliliği ile boğuşuyor

Hava kirliliği avrupa baca fabrika
Hava kirliliği Avrupa'da ciddi bir sorun olmaya başladı

Erken ölüm tahminleri ülkeler arasında önemli ölçüde farklılık göstermekte. İngiltere'de ortalama yaşam süresi 1.5 yıl azalmış durumda ve kirliliğin etkisi her 100,000 insanda 98 ölüme ulaşmış durumda. Bu rakam Almanya'da ortalama 2.4 yıl ve 100,000 kişi başına 154 ölüm olarak karşımıza çıkıyor. İngiltere'de kirliliğin dağılmasına yardımcı olan Atlantik rüzgarları nedeniyle sayı daha düşük.

İLGİLİ:  İnsanlar neden ve nasıl hapşırır?

Kardiyovasküler hastalıklarla mücadelede boyut olarak 2,5 mikrondan küçük (PM2.5) olan partiküllere dikkat edilmiyor. AB’deki PM2.5 sınırı, Kanada’da ve Avustralya'da kullanılan Dünya Sağlık Örgütü (WHO) kılavuzuna kıyasla iki kattan fazla.

Araştırmacılara göre AB bu konuda çok geride kaldı. Doktorlar ve hastaların bu hava kirliliği sınırlarını değiştirme yetkisi bulunmuyor. Bu yüzden politikacıların ayağa kalkmaları ve insanlığa daha güvenli bir ortam sunmak için adım atmaları gerekiyor. Hava kirliliği Avrupa'da açıkça büyük bir sorun gibi görünüyor.

Son olarak, yeterince güçlü kanıt bulunmadığından hava kirliliğine bağlı bebek ölümlerinin çalışmaya dahil edilmediğini belirtelim.

Hava kirliliğinden kaynaklı ölümlerin sayısı iki kat arttı yazımız burada son buldu. Daha fazla içerik için bu bağlantıyı takip edebilirsiniz: https://ungo.com.tr/k/cevre/

Yazar Burcu Kara

Genellikle modern tarih, yakın tarih ve popüler bilim üstüne içerikler üretiyor. Özel ilgi alanları arasında Kuzey Afrika ve Güney Amerika'nın sömürge tarihi ve Avrupa'daki eski monarşiler yer alıyor.