Kategoriler
Çevre

Norveç'ten yenilenebilir enerjiye 1 milyar dolar yatırım

Norveç merkez bankası tarafından işletilen dünyanın en büyük ulusal varlık fonu olan Norveç'in 1 milyon dolarlık servet fonu, petrol ve doğal gaz araştırmaları yapan firmalara yatırıldı. Bununla birlikte, BP ve Shell gibi petrol ve doğal gaz şirketlerindeki hisseler tutulmaya devam ediyor. Ancak bunlar yalnızca yenilenebilir enerji bölümlerine ayrılmış durumda.

Norveç için yenilenebilir enerji oldukça önemli

Norveç yenilenebilir enerji yatırımı
Hükümet, petrol fiyatlarındaki kalıcı düşüşten etkilenmek istemiyor

Norveç, Batı Avrupa’nın en büyük petrol ve gaz üreticisidir. Ülkenin ulusal varlık fonu resmi olarak Devlet Emeklilik Fonu Global veya GPFG olarak biliniyor. Ülkenin petrol endüstrisinden elde ettiği geliri yatırım aracı olarak kullanıyor.

GPFG, petrol yatırımlarını “yatırım evreninden” çıkaracağını açıkladı. Zira fonlar, Çin gibi rakiplerin ulusal varlık fonlarını bile aşmış durumda. Merkez Norges Bankası'nın tavsiyesini takiben, stratejideki bu kayma öz kaynak sahiplerini yaklaşık 66 milyar Norveç kronuna eşdeğer oranda (5,7 milyar pound) etkileyecek.

Kararı ortaya çıkaran neden iklim kaygıları olmadı. Daha çok bu hamlenin Norveç ekonomisini petrol fiyatlarındaki düşüşten koruyacağı gerçeği göz önüne alınıyor. Norveç'in 1 milyon dolarlık servet fonunu yöneten Norges Bank, bakanlardan fonun değerinin petrol fiyatlarındaki kalıcı düşüşten etkilenmemesi için önlemler almalarını istedi. Ancak Norveç’in maliye bakanlığına göre, petrol hala “Norveç ekonomisinin merkezinde olacak".

Norveç Shell ve BP'den hala umutlu

Norveç'ten yenilenebilir enerjiye 1 milyar dolar yatırım
Ülke hala petrol işinden önemli miktarda kazanç elde ediyor

GPFG'nin büyük firmalardaki payları, yenilenebilir araçlara sahip olan fosil yakıt şirketlerinden Shell için %2,4 ve BP için %2,3'tür. Gelecekte bu şirketlerin yeşil enerjinin gelişiminde önemli rol oynayacağına inanılıyor.

GPFG'nin hisselerini satacağı 130 şirket, İngiltere'de listelenen Premier Oil, Tullow Oil, Soco International, Nostrum Oil & Gas, Ophir Energy ve diğerlerini içermektedir. Açıklamanın ardından tüm şirketlerde hisse senedi fiyatı düştü ve birleşik hisse senetlerinin piyasa değerinden 130 milyon sterlin eksildi.

Norveç’in maliye bakanı Siv Jensen, “Amaç, ortak servetimizin kalıcı petrol fiyatı düşüşüne karşı kırılganlığını azaltmaktır" dedi. “Dolayısıyla, geniş çaplı zengin enerji sektörü hisselerini satmak yerine yalnızca petrol ve doğal gaz üreten şirketlerin hisselerini satmak daha doğruydu.”

Greenpeace İngiltere’nin petrol kampanyalarını yürüten Charlie Kronick, “Petrol ve doğal gazdan yapılan bu kısmi elden çıkarma, memnuniyetle karşılanmaktadır. Ancak Norveç’in hem küresel petrol ve gaz fiyatlarına hem de iklim değişikliğinin daha geniş finansal etkilerine maruz kalmasını azaltmak için yeterli değildir.” dedi.

Kronick, “Ancak, petrol ve gaz işlerinin genişlemesini umut eden şirketlerin yalnızca iklime değil, aynı zamanda yatırımcılara da kabul edilemez bir risk oluşturduğuna dair net bir işaret var” dedi. BP ve Shell mevcut hisseleri elden çıkarma stratejisinin dışında kalsa da, eğer yeni fosil yakıtlar bulmak için milyarlar harcamaya devam ederlerse günün sonunda pek iyi görünmeyecekleri anlaşılıyor.

Ülke yalnızca petrol gelirlerinden 1 trilyon dolar kazandı

Norveç, yüzen solar güç paneli gibi projelere öncülük ediyor

GPFG web sitesine göre Norveç, Kuzey Denizi'ndeki petrol tedarikçilerinden kazanılan miktarı yatırım aracına çevirerek 1 trilyon dolar gelir elde etti. Hükümet bu nedenle, petrolün “gelecek yıllarda Norveç'te önemli ve büyük bir endüstri” olarak kalmaya devam edeceğini vurgulamaktan kaçınmıyor.

Hükümet, “Devletin kıta sahanlığından elde ettiği gelir, genel bir kural olarak, keşif ve üretim faaliyetlerinin karlılığının bir sonucudur” dedi. Norges Bank, Norveç'in petrol yatırımlarına karşı politikasını sıkılaştıracağına dair bir işaret olması durumunda, GPFG'nin iklim riskini tekrar gözden geçireceğini belirtti. Hükümetin yatırım önerisinin önce ülke parlamentosundan onay alması gerekiyor.

Enerji Ekonomisi ve Finansal Analiz Enstitüsü Finans Direktörü Tom Sanzillo, “Bunlar oldukça büyük bir fondan gelen çok önemli açıklamalar. Bunu yapıyorlar çünkü fosil yakıt stokları geçmişte sahip oldukları değeri üretemiyor." Bu aynı zamanda entegre petrol şirketlerine bir uyarı durumunda. Yatırımcılar, ekonomiyi daha ileri taşımaları için bu şirketlerin yenilenebilir enerjiye geçiş yapmasını bekliyor.

Uzmanlar, GPFG stratejisinin mevcut iş modelinin sürdürülemez olduğunu gösterdiğini öne sürüyor. Hükümet hala her gün iki milyon varil petrol pompalayan ve son zamanlarda rüzgar ve güneş enerjisine yönelik adımlar atan petrol ve doğal gaz şirketi Equinor'un %67'sine sahip durumda.

Norveç'ten yenilenebilir enerjiye 1 milyar dolar yatırım yazımız burada son buldu. Daha fazla içerik için bu bağlantıyı takip edebilirsiniz: https://ungo.com.tr/k/cevre/

Yazar Hande Taşkın

Genellikle modern tarih, yakın tarih ve popüler bilim üstüne içerikler üretiyor. Özel ilgi alanları arasında Kuzey Afrika ve Güney Amerika'nın sömürge tarihi ve Avrupa'daki eski monarşiler yer alıyor.