Kategoriler
Çevre

180.000 arı Notre Dame yangınında sağ kalmayı başardı

Notre Dame arıcısı, Notre Dame çatısında yaşayan yaklaşık 180.000 arının ikonik katedralin antik ahşap çatısına zarar veren yangından sağ kurtulduğunu açıkladı. Arılar, Paris yönetiminin arıları koruma politikasının parçası olarak 2013'ten bu yana Notre Dame'ın çatısındaki üç kovanda yaşıyorlardı. Yangın arıları perişan hale getirdi ancak kraliçelerini koruma çabaları başarılı oldu ve 180.000'i hayatta kaldı.

180.000 arı Notre Dame yangınından etkilenmedi

Arıların ciğerleri olmadığından zehirli gazlar onları yalnızca bayıltıyor

Notre Dame arıcısı Nicolas Geant Cuma günü The Associated Press'e yaptığı açıklamada “Bu büyük bir gün. Çok rahatladım Üç kovanın yanmadığını gösteren uydu fotoğrafları gördüm ” dedi. "CO2 (duman) onları öldürmek yerine sarhoş ediyor, uyutuyor.”

İLGİLİ:  Kenya'da tarih öncesine ait dev sırtlan fosiline rastlandı

Üç arı kovanı, kutsal odanın (sacristy) üstündeki çatının birinci katında bulunuyordu. Kovanlar gül penceresinin hemen altına yerleştirilmişti. Her bir kovan 60.000 arı barındırıyordu.

Arıcı Geant, CNN ile konuşmasında yangının kovanlara dokunmadığını; çünkü kovanların yangının başladığı ana çatıdan yaklaşık 30 metre aşağıda olduklarını söyledi. Kovanların neredeyse güvende olduğundan emin olunmasına rağmen, ürün katedralin arıcısı Geant bölgeyi incelemek için sabırsızlandığını söyledi.

İLGİLİ:  Yeni Zelanda plastik alışveriş poşetlerini yasakladı

Associated Press ile yaptığı röportajda Geant, arıların ciğerleri bulunmadığını ve duman solumalarının onları öldürmediğini belirtti. Ancak aşırı sıcaktan ölebileceklerini belirtti. Avrupalı ​​arılar ayrıca tehlikeyle karşı karşıya kaldıklarında kovanlarını terk etmiyorlar. Kendilerini tıka basa balla dolduruyorlar ve kraliçelerini korumak için harekete geçiyorlar.

Bununla birlikte, kovanları koruyan balmumu erimiş olsaydı arılar çoktan yok olmuş olacaktı. Arıların dünyamızdaki doğal dengenin kilit taşlarından biridir. Paris yönetimi bu nedenle uzun yıllardır arıların korunması için çok özel çabalar gösteriyor. 180.000 arının katedralde barındırılmasının nedenlerinden biri de bu.

İLGİLİ:  Çernobil'de hayat var mı?

180.000 arı Notre Dame yangınından sağ çıkmayı başardı yazımız burada son buldu. Daha fazla içerik için bu bağlantıyı takip edebilirsiniz: https://ungo.com.tr/k/cevre/

Yazar Burcu Kara

Genellikle modern tarih, yakın tarih ve popüler bilim üstüne içerikler üretiyor. Özel ilgi alanları arasında Kuzey Afrika ve Güney Amerika'nın sömürge tarihi ve Avrupa'daki eski monarşiler yer alıyor.