DJI marka drone'lar Notre Dame yangınında büyük iş başardı

Yangın söndüren drone'lar Notre Dame

Dünya, Paris'teki Notre Dame Katedrali'nin önemli parçalarını tahrip eden yangınla ilgili daha fazlasını öğrenmeye çalışırken, insanlar bu devasa öneme sahip tarihi mimarinin sonsuza dek kaybolmaması için ellerinden geleni yapıyor. Katedraldeki paha biçilemez sanat eserleri Louvre Müzesi'ne götürüldü; restorasyona yüz milyonlarca dolar harcanıyor ve tüm bunlar yapılırken "eski dünyayı" korumaya yardımcı olan modern bir teknolojiden yardım alınıyor. Alanın 3D lazer taramalarını oluşturan DJI drone'lar şu anda onarım çalışmalarının önemli bir parçasını oluşturuyor.

Drone'lar Notre Dame yangınının söndürülmesine yardım etti

Yangın söndüren drone'lar Notre Dame yangını
DJI'ın Mavic Pro ve Matrice M210 yapının ulaşılamayan noktalarına göz atılmasını sağladı

Drone teknolojisi elbette sadece onarım çalışmasına destek olmuyor. Drone'lar ayrıca işlerin daha da kötüye gitmediğinden emin olmak için bölgedeki yetkililere değerli bilgiler sunuyor. Zira drone'lar sadece havadan görüntü almak ve muharebe alanına destek vermek için değildir. Drone'lar her gün Fransız itfaiyecilerin yangını kontrol altına alma çabalarına yardımcı oldu.

İLGİLİ:  Lityum pil neden ve nasıl yanar? Bilimsel detaylar

Fransız basını ile konuşan itfaiye sözcüsü Gabriel Plus, drone'ların Notre Dame alevleriyle savaşırken ne kadar faydalı olduklarından söz etti. İtfaiyeciler, spesifik olarak dünyaca ünlü drone üreticisi DJI'ın Mavic Pro ve Matrice M210 ürünlerini bu iş için kullandılar. Böyle drone'lar normalde bu yerlerin hava sahası içerisinde uçma iznine sahip değildir. Ancak şehir yönetimi ve DJI, coğrafi sınırlama kısıtlamalarını kaldırdılar. Böylece itfaiyeciler zamana karşı verdikleri yarışta mümkün olan her aracı kullanabildi.

Drone'ların Notre Dame'daki başarısı

DJI marka drone'lar Notre Dame yangınında büyük iş başardı
DJI, ürünlerini bu iş için geliştirmemiş olsa da yeterince iyi olduklarını gösterdiler

Peki itfaiyecilerin övdüğü drone'lar tam olarak ne yaptı? İlk olarak, insanların güvenle ulaşamayacağı yanan büyük binaların içindeki boşluklara girebildiler. Termal kameralarını kullanan drone'lar yangının ilerleyişini izleyerek itfaiyecilere, hortumlarını ve söndürme robotlarını nasıl en iyi şekilde kullanabilecekleri konusunda bilgiler veren değerli görüntüler sundular. Bu da yangının daha fazla yayılması ve daha uzun sürmesi ihtimalini önemli ölçüde azalttı.

İLGİLİ:  Amazon ormanlarının yanmasının Dünya için tehlikesi nedir?

Eğer drone'lar "cyberpunk" geleceğimizin bir parçası olarak kalacaksa, onları kullanarak dünyayı daha iyi bir hale getirebileceğimizi bilmek güzeldir. Zira bugüne kadar duyduklarımız daha çok paket teslim eden veya insan vuran örneklerdi. Drone'ların insanlara yardım ettiği son olaylardan biri de yanardağ patlamasında mahsur kalan Hawaiili insanların kurtarılması oldu. Havadan alınan görüntüler hayati tehlike yaşayan vatandaşların hızlıca tespit edilmesini sağladı.

DJI marka drone'lar Notre Dame yangınında büyük iş başardı yazımız burada son buldu. Daha fazla içerik için bu bağlantıyı takip edebilirsiniz: https://ungo.com.tr/k/teknoloji/

İLGİLİ:  Geyik drone yardımıyla donmuş gölden kurtarıldı

Ayberk Göktürk tarafından

Genellikle modern tarih, yakın tarih ve popüler bilim üstüne içerikler üretiyor. Özel ilgi alanları arasında Kuzey Afrika ve Güney Amerika'nın sömürge tarihi ve Avrupa'daki eski monarşiler yer alıyor.