Dünya okyanusları hiç olmadığı kadar fırtınalı hale geliyor

Yayım tarihi Çevre olarak sınıflandırılmış

Küresel ısınma okyanusları daha fırtınalı hale getirirken insanlığı nasıl bir dünyanın beklediği hakkında ipuçları veriyor. Türünün en ayırntılı ve geniş kapsamlı çalışmasına göre dünya okyanusları son 20 yılda eskiden olduğundan daha fırtınalı hale geldi. Bulgular, dünyanın ısınmasıyla birlikte fırtına ve sel gibi ekstrem olayların etkilerinin daha sık ve daha yıkıcı olabileceği endişelerini artırdı.

Dünya ısınırken hava durumu şiddetleniyor

fırtınalı okyanus
Son 30 yılın kayıtlarına göre okyanuslardaki ortalama dalga boyu ve rüzgar hızı yükseldi.

Etkilerin en güçlü Güney Okyanusu'nda hissedilmesiyle birlikte, dünya genelinde okyanuslardaki ortalama dalga yüksekliğinde ve rüzgar hızında artışlar kaydedilmiş durumda. Çalışma 1985 ve 2018 yılları arasında toplanmış 31 uydudan gelen görüntü ve 80'den fazla okyanus şamandırasının verilerine dayanıyor. Bunlar yaklaşık 4 milyar gözleme işaret ediyor.

Güney Okyanusu'ndaki aşırı rüzgarlar son 30 yılda saniyede 1,5 metre veya %8 artarken, en yüksek dalgaların yüksekliği 30 santimetre veya %5 arttı. Ekvatoral Pasifik, Atlantik ve Kuzey Atlantik'teki kuvvetli rüzgarların hızı ise saniyede yaklaşık 0,6 metre arttı.

Çalışmanın yazarlarına göre, %5 ve %8 gibi artışlar her ne kadar başta kulağa küçük gibi gelse de, gelecekte devam ettikleri takdirde iklimimizde büyük etkilere sahip olacaklar. Özellikle dalga boyundaki artışın daha ciddi sel ve kıyı erozyonuna yol açabileceği ve rüzgar çiftlikleri gibi açık deniz yapılarının zarar görme riskinin artacağı belirtiliyor.

Artan sıcaklık ekstrem hava koşulları demek

sel baskın fırtına küresel ısınma
Kızgın okyanuslar daha şiddetli hava durumu ve doğal afetler demek.

Araştırmacılar, elde edilen gözlemlerin iklim modellerinden gelen tahminler ve diğer tarihsel kayıtlar ile uyumlu olduğunu belirtiyor. Dünya daha sıcak bir yer haline geldikçe hava ve fırtınaların daha aşırı uçlu boyutlara ulaşacağı söyleniyor. Fakat bunlar arasındaki ilişkinin karmaşık olduğu ve tam olarak anlaşılmasının zor olduğu belirtiliyor.

İklim değişikliği rüzgar hızında rol oynuyor ancak dalga boyu yüksekliğinin neden arttığı hala net değil.

Küresel ısınmanın son gözlemlerdeki rolü henüz tam anlamıyla belirlenebilmiş değil. Bilim adamlarına göre bu bulguları geniş bir resim içerisine yerleştirmek zor. Yine de 30 yıllık bu kısa periyotta rüzgarlarda oldukça önemli doğal değişiklikler olduğu kabul edilmekte.

Küresel ısınma ile karşılaştırıldığında, Güney Okyanusu'nda gözlenen değişikliklerin daha çok Antarktika stratosferindeki ozon delinmesinden kaynaklandığı düşünülüyor. Küresel ısınmanın bunda destekleyici bir etkiye sahip olması muhtemel.

Güney Okyanusu artık gemiler için daha büyük risk taşıyor.

Bulgular ayrıca Güney Okyanusu'ndaki koşulların artık tüm gemiler için daha tehlikeli hale geldiğini gösteriyor. Güney Okyanusu'nu çevreleyen yoğun fırtınalar, Hint, Pasifik ve Güney Atlantik'e yayılan daha büyük okyanus dalgalarının oluşmasına neden oluyor. Güney Okyanusu'ndaki yükselen dalgalar dünyadaki diğer bölgeleri de etkiliyor.

Science dergisinde yayımlanan çalışmanın arkasındaki ekip yaklaşık on yıl önce benzer bir işe imza attı. Böylece yeni çalışmaları, önceki verileri güncellemiş oldu. Bunun gibi uzun periyotlu çalışmalarda veri dizilerinin derlenmesindeki zorluklar, teknoloji ve veri işlemlerinde zaman içinde yaşanan değişikliklerden kaynaklanıyor. Daha erken dönemlerde verilerin kapsama alanı geniş değildi ve ölçümler daha az doğruydu. Örneğin bilim insanlarının, yalnızca daha fazla sayıda uydu nedeniyle daha şiddetli fırtınalar görüyor olma ihtimallerini ekarte etmeleri gerekiyordu.

Dünya okyanusları hiç olmadığı kadar fırtınalı hale geliyor yazımız burada son buldu. Daha fazla içerik için bu bağlantıyı takip edebilirsiniz: https://ungo.com.tr/k/cevre/

Burcu Kara tarafından

Genellikle modern tarih ve yakın tarih odaklı içerikler üretiyor. Özel ilgi alanları arasında Kuzey Afrika ve Güney Amerika'nın sömürge tarihi ve Avrupa'daki eski monarşiler yer alıyor.