Kategoriler
Çevre

Dünyanın en büyük mağarası Hang Son Doong daha da büyüdü

Vietnam’ın Hang Son Doong Mağarası o kadar büyük ki duvarlarına 40 katlı bir gökdelen sığdırılabilir. Mağaranın kendi nehri, ormanı ve iklimi var. Ancak 2,5 milyon yaşında ve 8,85 kilometre uzunluğunda olan bu dünyanın en büyük mağarası görünüşe bakılırsa düşünüldüğünden daha büyük. Son Doong mağarası Vietnam'ın Phong Nha-Ke Bang Ulusal Parkı'nda bulunuyor.

Dünyanın en büyük mağarası Hang Son Doong aslında daha da büyük

Dünyanın en büyük mağarası hang son doong
Mağaranın girişine ulaşmak oldukça zor

Mağara’nın 1991’de Ho Khanh isimli bir yerli tarafından keşfedilmesinden ve 2009’da İngiliz Mağara Araştırma Derneği tarafından raporlanmasından bu yana mağaracılar Son Doong’un yalnızca kuru bölümlerini araştırdılar.

2013 yılında turistlere açılan mağarada tur düzenlemeye izni olan tek operatör Oxalis. Ancak Son Doong mağarasını keşfetmek yalnızca kalbin kaldıramayacağı bir deneyim anlamına gelmiyor. Resmi bilgilere göre, mağaraya yapılan yolculuk yoğun, ıssız bir ormanda bir buçuk gün ilerlemeyi kapsıyor. Bunun sonrasında ise 80 metre aşağıya, mağaranın girişine inmeniz gerekiyor.

Mağara nasıl meydana geldi?

Hang Son Doong'un nasıl oluştuğu oldukça iyi biliniyor. Bilim adamlarına göre mağara, 2 ila 5 milyon yıl önce nehir sularının dağın altındaki kireç taşını eritmesi ile meydana geldi. Kireç taşı bu noktada zayıf olduğundan çöktü ve gökyüzüne bakan bu devasa girişin oluşmasına neden oldu. "Son Doong" ismi "dağ nehri mağarası" anlamına gelmektedir.

Mağaranın yeni kısımları nasıl keşfedildi?

Geçen yıl bir mağarada mahsur kalan Tayland futbol takımını kurtarmaya yardım eden ekibin bir parçası olan üç İngiltereli dalgıç, Son Doong'un yeraltı nehir sistemini araştırdı ve bunun Thung isimli başka bir mağaraya bağlanabileceğini düşündü.

Ancak dalgıçlar bunun yerine yeni bir tünel sistemi ile karşılaştılar. Böylece Son Doong'un daha önce düşünülenden daha da uzun ve büyük olabileceğini keşfettiler. Dalgıçlar bu bulgularını ilk kez salı günü yaptıkları bir basın açıklamasında tüm dünyayla paylaştılar.

Dalgıçlar — Chris Jewell, Jason Mallinson ve Rick Stanton — nehire girmeden önce derinliğini 93 metre olarak tahmin etti. 77 metre derine indiklerinde ise hala Thung Mağarası ile hiçbir bağlantı yoktu. Ancak Son Dong'un giderek büyümeye devam ettiği görüldü.

Daha fazla ileri gidecek oksijenleri olmadığından geri dönmek zorunda kaldılar. Araştırmacılar Son Doong'un daha önce düşündüğümüzden 500 metre daha derin olabileceğini ortaya koydu.

Dalgıçlardan biri olan Mallinson, “Pek çok büyük mağara sistemine gittik, ancak hiçbiri Son Doong ile karşılaştırılamaz” dedi. Dalgıçlar Son Doong'un yeraltı sisteminin tam bir resmini alamadı ancak geziyi organize eden tur şirketi Oxalis, mağarayı keşfetme çalışmalarının gelecek yıl da devam edeceğini açıkladı.

Dünyanın en büyük mağarası Hang Son Doong daha da büyüdü yazımız burada son buldu. Daha fazla içerik için bu bağlantıyı takip edebilirsiniz: https://ungo.com.tr/k/cevre/

Yazar Burcu Kara

Genellikle modern tarih ve yakın tarih odaklı içerikler üretiyor. Özel ilgi alanları arasında Kuzey Afrika ve Güney Amerika'nın sömürge tarihi ve Avrupa'daki eski monarşiler yer alıyor.