Kategoriler
Teknoloji

Dünyanın en geniş uçağı uzaya uydu taşımak için hazır

Amerikan futbol sahası uzunluğundan daha büyük bir kanat açıklığına sahip dünyanın en geniş uçağı olarak bilinen devasa, altı motorlu bir mega jet, geçtiğimiz günlerde ilk uçuşunu tamamladı. Stratolaunch jet isimli behemot, Kaliforniya'daki Mojave Air & Space Port'tan saat 6:58 PDT'de kalktı. Saatte maksimum 304 kilometre hıza ulaşan uçak, Mojave Çölü üzerinde 2.5 saat boyunca uçtu ve 5180 metre yüksekliğe kadar çıktı.

Dünyanın en geniş uçağı Stratolaunch ilk kez havalandı

Dünyanın en geniş uçağı Stratolaunch
6 motorlu Stratolaunch ilk uçuşunu 13 Nisan 2019'da tamamladı.

İlk uçuşun bir parçası olarak, pilotlar Mojave Air & Space Port'a (Mojave Hava & Uzay Limanı) başarılı bir şekilde inmeden önce uçakların performansını ve taşıma niteliklerini değerlendirdi.

Mojave Air & Space Port'taki hangarda düzenlenen bir konferansta konuşan Stratolaunch Systems CEO'su Jean Floyd “Sonunda başardık,” dedi. “Bu kuşun uçuşunu izlemek duygusal bir andı.” Stratolaunch Systems, 2011 yılında Microsoft'un kurucu ortağı Paul Allen tarafından kuruldu ve küçük uyduları uzaya fırlatmada pazardaki rakipler arasında olmak için yarışıyor.

Yayımlanan basın bülteninde, “Stratolaunch uçağı, uzaya havayolu tarzı uygun, ekonomik ve rutin erişim sağlayacak bir mobil fırlatma platformudur”. ifadesi kullanıldı. Uçağın güçlendirilmiş orta kanadı aynı anda birden fazla aracı taşıyabiliyor ve toplamda 225 ton taşıma kapasitesi sunuyor.

Dünyanın en geniş uçağı Stratolaunch
Test uçuşu Mojave Çölü üzerinde 2.5 saat sürdü.

Yapılan test uçuşunda, Stratolaunch test ekibi standart uçak testi prosedürlerini izledi. Uçağın genel hızı ve test uçuşu kontrol sistemleri test edildi. Bunlar roll doublet'ler, yalpalama manevraları, itme ve çekme kuvvetleri olarak sıralandı. Ayrıca deniz seviyesinden ortalama 4,6 kilometre yükseklikte simüle iniş yaklaşımı egzersizleri yapıldı.

Vulcan Inc. Başkanı hayırsever iş kadını Jody Allen, olayı "tarihi bir başarı" olarak nitelendirdi ve “Uçak olağanüstü bir mühendislik başarısıdır ve katılan herkesi tebrik ediyoruz.” dedi.

Eski bir F-16 Hava Kuvvetleri savaş pilotu olan test pilotu Evan Thomas'a göre, uçak çoğunlukla öngörüldüğü gibi uçtu. Thomas, “Genel olarak harikaydı,” dedi. “Dürüst olmak gerekirse, özellikle bu kadar karmaşık ve benzersiz olan bir uçağın ilk uçuşundan daha fazlasını ümit edemezdim.”

Dünyanın en geniş uçağı Stratolaunch
Uçağın iki kokpitinden yalnızca biri uçağı uçurmak için kullanılıyor.

Uçağın kanat açıklığı gezegen üzerindeki herhangi bir uçaktan daha geniş. Bu açıklık 117 metre olarak ölçülüyor. Uçakta Boeing 747'deki aynı motorlar kullanılıyor. Stratolaunch, maksimum 589,676 kilogram ağırlıkta kalkış yapabilecek şekilde tasarlandı.

İkiz gövdelerinin her biri 72 metre uzunluğunda ve uçak o kadar büyük ki, her bir gövdesinde birer tane olmak üzere iki kokpiti bulunuyor. Ancak yalnızca bir tanesi uçağı uçurmak için kullanılıyor.

Stratolaunch'ın gelecekte Dünya'nın alçak yörüngesine uydular bırakması bekleniyor ve bu uyduların Dünya'nın uzak noktalarına iletişim ve internet ağı sağlaması düşünülüyor.

Global Market Insights'a göre ticari uydu fırlatma hizmetleri pazarı hızla büyüyor. En büyük uzay taşımacılığı şirketlerinden SpaceX'in bulunduğu bu pazarın 2024'te 7 milyar dolara ulaşması bekleniyor.

Richard Branson’ın Virgin Orbit’i önümüzdeki yıl kendi LauncherOne roketini uzaya fırlatmaya hazırlanıyor. LauncherOne küçük uydular taşıması ve fırlatması için tasarlandı. Desteklenen ağırlık 500 kilogram. Sabit bir platformdan fırlatılan birçok roketin aksine LauncherOne bir uçağın altından çıkış yapacak.

Dünyanın en geniş uçağı uzaya uydu taşımak için hazır yazımız burada son buldu. Daha fazla içerik için bu bağlantıyı takip edebilirsiniz: https://ungo.com.tr/k/teknoloji/

Yazar Burcu Kara

Genellikle modern tarih ve yakın tarih odaklı içerikler üretiyor. Özel ilgi alanları arasında Kuzey Afrika ve Güney Amerika'nın sömürge tarihi ve Avrupa'daki eski monarşiler yer alıyor.