Kategoriler
Çevre

Dünyanın en iyi dağcıları Roskeley, Lama ve Auer çığ altında kaldı

Kanada’nın Banff Ulusal Parkı’nda meydana gelen bir çığın ardından, dünyanın en iyi dağcıları arasında yer alan üç sporcu kayboldu. Dağcılar geçtiğimiz saatlerde park görevlileri tarafından ölü olarak kabul edildi. ABD vatandaşı Jess Roskelley ve her ikisi de Avusturyalı olan Hansjörg Auer ve David Lama, Kanada'nın Alberta kentinde bulunan ulusal parkta Howse Zirvesi'nin doğu yüzünü tırmanmaya çalışıyorlardı. North Face’in Küresel Sporcu Takımı'nın üyesi olan üç seçkin tırmanıcının çarşamba günü dönmekte geciktiği bildirildi. Park yetkilileri bölgeyi gözlemledikten sonra üçlünün olaydan sağ çıkamadıklarını düşündüklerini açıkladı.

Dünyanın en iyi 3 dağcısı çığ nedeniyle hayatını kaybetti

dünyadaki en iyi dağcılar

Banff Ulusal Parkı Twitter'da, “Bölgedeki değerlendirmeye dayanılarak, ekibin her üç üyesinin de öldüğü tahmin ediliyor. “En içten başsağlığı dileklerimizi ailelere, arkadaşlara ve dağcıların sevdiklerine iletiyoruz.”

Çarşamba günü sporcuların kaybolduğu bildirildikten sonra park yetkilileri onları havadan tespit edebilmek için bir helikopter kullandılar. Yetkililer “tırmanma ekipmanlarından oluşan çok sayıda çığ ve enkaz belirtileri gözlemledi”.

Parks Canada, “Hava durumu ve tehlikeli çığ koşulları nedeniyle arama ve kurtarma çalışmaları şu anda mümkün değildir” dedi. Parks Canada'ya göre, yağışlar ve sert rüzgarlar nedeniyle çığın devam etmesi bekleniyor.

North Face ayrıca web sitesinde üç dağcı ile ilgili bir güncelleme yayımladı ve arama işleminden daha fazla bilgi beklendiğini söyledi. Web sitesinde “Küresel Sporcu Takımı'mızın üç üyesinin, Jess Roskelley, David Lama ve Hansjörg Auer’in 16 Nisan’da Alberta’da bir çığa yakalandıklarını öğrendik” denildi. “Eksikler ve arama görevi devam ederken ek bilgiler bekliyoruz.”

Bununla birlikte çığa neyin neden olduğu bilinmemektedir. Ancak Parks Canada’ya göre kullanılan rota “gelişmiş dağcılık becerileri gerektiren, kaya ve buz karşımından oluşan son derece zor ve uzak bir hedef” idi.

Şu anda Howse Peak çevresi, arama kurtarma operasyonu için yapılacak bir sonraki duyuruya kadar tüm seyahat ve trafiğe kapandı. Park yetkilileri alanın bir daha ne zaman açılacağını bilmiyorlar.

Dünyanın en iyi dağcıları Roskeley, Lama ve Auer çığ altında kaldı yazımız burada son buldu. Daha fazla içerik için bu bağlantıyı takip edebilirsiniz: https://ungo.com.tr/k/cevre/

Yazar Burcu Kara

Genellikle modern tarih ve yakın tarih odaklı içerikler üretiyor. Özel ilgi alanları arasında Kuzey Afrika ve Güney Amerika'nın sömürge tarihi ve Avrupa'daki eski monarşiler yer alıyor.