Dünyanın en pahalı ülkeleri ve daha ucuz alternatifleri

Yayım tarihi Gezi & Tatil olarak sınıflandırılmış

"Ödediğiniz paranın karşılığını alırsınız" deyişi dünyayı dolaşmaya gelince her zaman geçerli değildir. Birçok ikonik tatil yerinin çok iyi fiyatlara sahip – ve muhtemelen daha iyi – alternatifleri bulunuyor. Aşağıda, dünyanın en pahalı ülkeleri ile ilgili bir liste hazırladık ve her biri için, paranızın karşılığını daha iyi alabileceğiniz daha başarılı bir alternatif sunduk.

En pahalı ülkeler için daha uygun fiyatlı alternatifler

slovenya
Slovenya hem sahil kafeleri hem de rüya alpleri ile ünlüdür.

İsviçre'yi atlayın ve Slovenya'yı ziyaret edin

Alp kayak disiplini ve hikaye kitaplarına konu olan köyleriyle ünlü İsviçre, bütçeye uygun tatil ülkelerinden çok uzakta. Orta ve lüks otel odaları 280 – 700 dolar arasında değişiyor. Zürih ve Cenevre gibi şehirlerde ise bu en yüksek düzeyde. Tırmanma etkinlikleri bölgeye bağlı olarak, 55 ile 100 dolar arasında izliyor. Kayak sonrası etkinlikler ve akşam yemekleri ile bu genellikle daha da artıyor. Dolayısıyla dünyanın en pahalı ülkeleri arasında.

Bunun yerine, kuzeydoğu İtalya’dan Slovenya’ya geçiş yapabilirsiniz. Burada otellerin, kayak pasolarının ve nefis mutfağın tadını daha düşük bir fiyata çıkarabilirsiniz. Slovenya'nın başkenti Ljubljana, canlı ve kültürel cazibe merkezlerine ev sahipliği yapıyor. Yaz geldiğinde, hareketli kafeler parke taşlı caddelere taşarken, kışın Noel pazarında tezgahlar nehir kenarına iniyor. Ljubljana, 140 doların altında konaklama seçeneklerinin sunulduğu, Avrupa'nın en uygun fiyatlı başkentlerinden biridir.

Kuzeybatısındaki Bled Gölü, İsviçre'nin Lucerne Gölü'ne rakiptir. Zümrüt renkli su üzerinde çarpıcı manzaralar en güzel Bled Kalesi'nden izlenir. Kısa ama dik bir yürüyüş ile yakındaki Julian Alpleri'ne çıkılabilir ve buradaki kale duvarları, müze ve ortaçağ freskleri keşfedilebilir. Batıdaki Triglav Milli Parkı geniş yürüyüş parkurları ve ülkenin önde gelen kayak merkezleri ile Slovenya'nın dağlık alanlarının çoğunu kapsar. Bu dağlara Ljubljana'dan iki ila üç saatte kolayca ulaşılabilir. Ancak zamanınız kısaysa, Krvavec'deki yamaçlara inmeyi düşünün. Dağ 29 kilometre uzunluğunda bir kayak pisti içerir ve başkentten sadece 10 kilometre uzaklıktadır.

Slovenia otel seçimi: City Hotel Ljubljana

Singapur'u atlayın ve Malezya'yı ziyaret edin

Dünyanın en pahalı ülkeleri ve daha ucuz alternatifleri
Penang'ta çok lezzetli yemekler bulabilirsiniz.

Singapur, olağanüstü modern bir ortamda dinamik bir kültürün karışımını sunuyor. Eğer otelde kalmayı düşünmüyorsanız orta ve butik evler için 200 – 400 dolar arasında bir kira ödemeye hazırlanın. Singapur sokak yemekleri ile ünlüdür ve bunlar yemek masraflarını düşük tutar. Ancak şehirdeki bir gece Bangkok veya Ho Chi Minh gibi yakındaki şehirlere kıyasla daha pahalı olabilir.

Dar Johore Boğazı ile ayrılmış olan komşu Malezya, Singapur'un çok kültürlülüğü ve modernitesini yüksek fiyat etiketi olmadan sunan ve sıkça gözden kaçan bir bölgedir. Rahat bir konaklama 70 ila 100 dolar arasında olabilirken, 100 dolar veya daha fazlası Petronas Kuleleri manzaralı bir peluş oda getirir. Başta kalay madenciliği ile bilinen Kuala Lumpur bu mütevazi kökenlerinden yükselerek gelmiştir. Bugün cami minareleri gökdelenler ve monoray rayları ile karışmaktadır. Şehir Malay, Çin ve Hint etkilerinin karışımını koruyor. Bunları mimarisinde ve sanat müzelerinde çok belirgin olarak görmek mümkün.

Şehirden ayrı olarak, Malezya'nın güzelliği yamaçlardaki çay tarlalarında, bereketli ormanlarında ve güzel plajlarında saklıdır. Kuzeydeki ılıman Cameron Highlands, yerel çayın tadına varmak istiyorsanız şehirden mükemmel bir kaçış noktasıdır. Batı kıyısında Penang adasındaki George Town, canlı sokak sanatı ve sömürge dönemi binaları ile çevrili rahat kafelere sahiptir. Yaban hayatı seven doğa tutkunları vahşi orangutanları ve filleri bulmak, tüplü dalış yapmak ve yoğun yağmur ormanları arasında trek yapmak için Malezya Borneo'ya gitmelidir. Malezya'nın en yüksek dağı – Mount Kinabalu – burada yer alır ve zorlu iki günde tırmanılabilir.

Malezya otel seçimi: Traders Hotel, Kuala Lumpur

Japonya'yı atlayın ve Tayvan'ı ziyaret edin

Dünyanın en pahalı ülkeleri ve daha ucuz alternatifleri
Gece, sokak yemekleriyle ve gündüzse muhteşem manzarasıyla Tayvan

Japonya, Doğu Asya'nın en pahalı gezi noktalarından biri olarak bilinir. Japonya'nın popülaritesi, geleneksel ve modern kültürü, ünlü ve yenilikçi mutfağı, çarpıcı dağ manzaraları ve son derece kolay ulaşımından gelmektedir. Ancak bütçe dostu olmaktan uzaktır. Orta kademe oteller 250 dolar veya daha fazla tutarken lüks oteller gecelik 1000 doları aşabilir. Ünlü tren sistemi cazip olabilir ancak Tokyo'dan Kyoto'ya tek yönlü bir yolculuk 170 dolar civarındadır. Bu nedenle dünyanın en pahalı ülkeleri arasındadır.

Daha güneydeki küçük bir ada olan Tayvan daha düşük maliyetli cazip, modern bir başkenttir. Mükemmel bir yemek ortamına ve çarpıcı bir doğal güzelliğe sahip cazibe merkezleri sunar. Tayvan'ın başkenti Taipei, yüzeyde o Tokyo ışıltısını sunmayabilir ancak biraz daha derine dalarsanız onlarca gece pazarını, birinci sınıf müzeleri ve görkemli anıtları bulabilirsiniz. Yeni başlayanlar için yerli yemekler sunan Shilin Night Market'e gidin. Bu devasa kapalı yemek alanında 500'den fazla tezgah bulunur.

İstiridye omletlerinden, dim sum'a ve kokmuş tofuya kadar burası binlerce insanı kendine çeken lezzetler sunar. Doğu tarafındaki Taroko Milli Parkı, coşkun Liwu Nehri'nin oluşturduğu derin geçitiyle ziyaretçileri cezbeder. Uzun bir patika yol ağı üzerinden asma köprüler ve dev şelaleleri geçerek yüksek dağlara ulaşırsınız. Batı kıyısında Taichung, Tainan ve Kaohsiung gibi kent merkezleri daha az bilinen bölgesel lezzetler, tapınaklar ve botanik bahçeler gibi daha pek çok şey sunmaktadır.

  • Tayvan otel seçimi: Palais de Chine Otel

Birleşik Arap Emirlikleri'ni atlayın ve Umman'ı ziyaret edin

Dünyanın en pahalı ülkeleri ve daha ucuz alternatifleri
Umman kendine has renk dokusuyla tanınır

Birleşik Arap Emirlikleri, özellikle fütüristik Dubai ve kozmopolit Abu Dabi sayesinde giderek daha popüler bir yer haline geldi. Bu şehirler Louvre, seçkin özel adaları ve yükselen Burj Khalifa gibi eşsiz cazibe merkezlerine sahip olsalar da inanılmaz pahalılar. Dubai'nin en bütçeye uygun otelleri gecelik 200 ila 300 dolar arasındayken lüks seçenekler 600 doların üzerinde seyrediyor.

Diğer taraftan, Arap Yarımadası'nın doğusunda, Umman'ın sade başkenti ve olağanüstü manzaraları banka hesabı boşaltılmadan keşfedilebilir. Umman'ın başkenti Maskat, Dubai ve Abu Dabi'nin tarzı ve cazibesiyle tam tersi bir konumda, yavaş bir tempodadır. Bununla birlikte, Maskat'ın sokakları, kaleleri ve camileri tertemiz şekilde korunur. Limana ve sahil yoluna (Corniche) bakan bir uçurumun üzerinde yer alan Mutrah Fort'a mutlaka tırmanın. Sahil yolu yürümek için idealdir. Bitişikteki Mutrah Souq (Çarşı) geleneksel el sanatlarını, yerel mutfağı, baharatları ve daha fazlasını sunan yüzlerce satıcıyı barındırır. Maskat, Umman'ın en pahalı parçasıdır ancak orta ölçekli oteller hala gecelik 100 doların altında bulunabilir.

Umman'ın ihtişamı, sonsuz büyüklükteki kum tepeleri, kıyı şeridi, yüksek dağları ve derin kanyonları kapsayan uzak köşelerde saklıdır. Arapça'da "wadi" olarak bilinen bu kanyonlar, Umman'a düşen sınırlı yağışının toplandığı noktasıdır. Erozyon, kumtaşı içerisinde çarpıcı kaya oluşumları ve sarma kanallar yarattı. Wadi Shab ve Wadi Bani Khalid gibi bu yerlerin birçoğu yoğun çöl sıcağında serinletici yüzme noktalarıdır. Şelale ve mağaraya ulaşmak için kaya yüzeyindeki dar bir boşluktan 12 metre yüzerek Wadi Shab'ın sonuna gelmeniz gerekir. Umman'ın içini ziyaret etmek için kendi aracınızı kiralamanız önerilir. "Grand Canyon of Arabia" olarak bilinen Jebel Sham dağ silsilesi mükemmel yürüyüş parkurları ve terk edilmiş taş köyler sunmaktadır. Ayrıca 92 metre yüksekliğe kadar çıkabilen Wahiba Kumsalı'ndaki kumulları geçmek için bir araç kullanışlı olacaktır. Yerel Bani Wahiba kabilesi, bir avuç dolusu kamp ve glamping tarzı konaklama sunmaktadır.

  • Umman otel seçimi: Juweira Butik Otel

Maldivler'i atlayın ve Mauritius'u ziyaret edin

Dünyanın en pahalı ülkeleri ve daha ucuz alternatifleri
Mauritius'ta huzurun tadını çıkarabileceğiniz birçok plaj ve lagün bulunmaktadır.

Hint Okyanusu'ndaki binlerce adaya dağılmış olan Maldivler inkar edilemez güzellikte muhteşem bir bölgedir. Çoğu tatil yeri, beyaz kumlu plajlara bakan lüks kabinlerle donatılmış kendi özel adalarına sahiptir. Yerel halk artık kendi konaklama noktalarını inşa etme iznine sahip olduğundan pahalılık tarafından ufak bir değişiklik oldu. Bununla birlikte, Maldivler'in ana karaya uzaklığı, gıda ve malzemelerin çoğunluğunun yüksek fiyatlardan ithal edilmesini gerektirir. O nedenle lüks hala burada hüküm sürmektedir. Butik mülkler hala gecelik 250 dolar ücret alırken lüks oteller binlerce dolara çıkmaktadır.

Hint Okyanusu'nun pastoral ada sıkıntısı yoktur. Seyahat bütçenizi daha fazla sarsmamak için Maldivler yerine Mauritius'a gidebilirsiniz. Neredeyse kendinize ait bir adaya sahip olmamanıza rağmen, huzur içinde tadını çıkarabileceğiniz çok sayıda plaj ve lagün bulunmaktadır. Çoğu sahil oteli kayak, denizaltı safarileri, cam dipli tekne gezileri ve şnorkelle yüzme gibi çeşitli su merkezli aktiviteler sunmaktadır. Mauritius, sakin su ve mükemmel dalış fırsatları sunan bariyer resifleri ile çevrilidir. Adanın 160 kilometre plajlarını keşfetmek ve yerlilere karışmak oldukça keyiflidir. Flic en Flac ve Grand Baie yüzme ve su sporları için ideal seçeneklerdir.

Adanın güney ucunda, Le Morne'nin halka açık plajı, plajda değerli kabuklar aramak (beachcombing), uçurtma sörfçülerini izlemek ve Le Morne Brabant dağına hayranlıkla bakmak için mükemmeldir. Black River Gorges Ulusal Parkı sahilden uzakta yapılan güzel bir gündüz gezisidir. Burada kendinizi şelalenin altına atabilir ve yoğun ormanla gölgelenmiş yolların tadını çıkarabilirsiniz. Yolunuzun üzerinde nadir uçan tilki ile karşılaşabilirsiniz. Mauritius tam manasıyla ucuz değil ama her şey dahil tatil köylerinde gecelik 250 dolar karşılığında rezervasyon yapılabilir. Bu da Maldivlere kıyasla çok büyük bir farktır.

  • Mauritius otel seçimi: Tropical Attitude

Dünyanın en pahalı ülkeleri ve daha ucuz alternatifleri yazımız burada son buldu. Daha fazla içerik için bu bağlantıyı takip edebilirsiniz: https://ungo.com.tr/k/gezi

Burcu Kara tarafından

Genellikle modern tarih ve yakın tarih odaklı içerikler üretiyor. Özel ilgi alanları arasında Kuzey Afrika ve Güney Amerika'nın sömürge tarihi ve Avrupa'daki eski monarşiler yer alıyor.