Kategoriler
Çevre

Kardan elektrik üreten taşınabilir jeneratör

UCLA araştırmacıları yağan kardan elektrik üreten bir cihaz tasarladılar. Türünün ilk örneği bu makine ürettiği elektriğin yanı sıra yağışın ve rüzgarın yönünü, hacmini ve aynı zamanda hızını hesaplayabilen bir meteoroloji istasyonu görevi görüyor. Tüm bunların yanında cihaz aynı zamanda oldukça uygun bir noktaya fiyatlandırılabiliyor.

Düşen kardan elektrik üreten türünün ilk örneği cihaz

Düşen kardan elektrik üreten taşınabilir jeneratör geliştirildi
Nanojeneratör olarak tasarlanan ürün inanılmaz derecede portatif ve ucuz

Küçük, ince ve esnek bu tasarım harikası ürün kar bazlı triboelektrik nanojeneratör (Snow TENG) olarak tanımlanıyor. Portatif jeneratör statik elektrik ile şarj oluyor. Bunu elektron değiş tokuşundan enerji üreterek gerçekleştiriyor.

Statik elektrik, elektronları yakalayan bir materyal onları serbest bırakan başka bir materyalle karşılaştığında oluşuyor.

Bu senaryoda ise kar pozitif olarak yüklüdür ve temas ettiğinde elektronlarını verir. Buradan yola çıkarak bilim adamları kar tanelerine en uygun negatif yüklü materyali bulmak zorunda kaldılar.

Düşen kardan elektrik üreten taşınabilir jeneratör geliştirildi
Cihazın taban kısma yerleştirildiği bir yürüyüş ayakkabısı

UCLA Kimya ve Biyokimya araştırma asistanı Maher El-Kady, “Alüminyum folyolar ve Teflon da dahil olmak üzere çok sayıda malzemeyi test ettikten sonra, silikonun diğer malzemelerden daha fazla yük ürettiğini tespit ettik” dedi.

Dünya yüzeyinin yaklaşık yüzde 30'u her kış karla kaplanıyor; güneş ışığını engelliyor ve güneş panellerini etkisiz hale getiriyor. Bununla birlikte, bu yeni cihaz, kar yağdığında güç kaynağı olarak kullanılmak üzere güneş enerjisine entegre edilebiliyor.

Bilim adamları ayrıca bu cihazın sporcuların performansını artırmak için kış sporlarına entegrasyonu konusunda büyük umutlar besliyor. İcatlarının, kendi kendini şarj edebilen yeni nesil giyilebilir ürünlerde kullanılmasını hedefliyorlar.

Araştırmanın üst düzey yazarı olan UCLA profesörü Richard Kaner'a göre endüstrideki 3 boyutlu baskı alanında yaşanan gelişmeler ve yüksek silikon prevalansı, bu elektronik cihazın düşük maliyetle üretilebileceği anlamına geliyor.

Cihazın tüm detaylarına Nano Energy dergisinde yer verildi.

Kaner ve El-Kady bundan daha önce, elektronik cihazları beslemek ve çevre dostu otomobiller için hidrojen yakıtı üretmek amacıyla güneş enerjisini ucuz ve verimli bir şekilde depolayan bir alet tasarladılar.

Yazar Burcu Kara

Genellikle modern tarih ve yakın tarih odaklı içerikler üretiyor. Özel ilgi alanları arasında Kuzey Afrika ve Güney Amerika'nın sömürge tarihi ve Avrupa'daki eski monarşiler yer alıyor.