Düşük gecikmeli internet uyduları neredeyse kullanıma hazır

Yayım tarihi Teknoloji olarak sınıflandırılmış

Federal İletişim Kurulu (FCC), SpaceX'in 1.500'den fazla Starlink internet uydusunun daha alçak yörüngede uçma planını onayladı. SpaceX internet uydu sektöründe adımlar atmaya başladı: FCC, özel uzay uçuşları gerçekleştiren SpaceX şirketinin, 1.500 kadar Starlink uydusunu yaklaşık 550 kilometre gibi daha alçak bir yörüngeye yerleştirmesi planlarını onayladı. Buna göre, dünyanın dört bir yanını kapsayan düşük gecikmeli internet uyduları fikri artık gerçek olmaya hazır.

Alçak atmosfere yerleştirilen uydular tüm dünyaya internet sağlayacak

Bu önemli adım firmanın mayıs ayında olası bir Starlink lansmanı yapması ihtimalini artırdı. SpaceX’e göre, uyduların daha düşük bir yörüngede çalıştırılması, iletim zamanını 15 milisaniyeye indirerek gecikme süresinin azalmasına neden olacak. Ayrıca SpaceX, 16 daha az uyduya ihtiyaç duyacak ve bu da süregelen uzay çöplüğü sorununu sınırlamaya yardımcı olacak.

SpaceX Başkanı Gwynne Shotwell, “Bu onay, FCC’nin SpaceX’in yeni nesil uydu sistemini kurma ve dünyadaki insanları güvenilir ve uygun fiyatlı genişbant internet hizmetiyle bir araya getirme planlarına duyduğu güvenin altını çiziyor” dedi.

İnternet uyduları parazit yaratmayacak

SpaceX’e yönelik bu olumlu habere rağmen, Kepler Communications ve OneWeb gibi bazı şirketler SpaceX’in internet uydusu planına dahil olmadıklarını ve Starlink uydularının uzaydaki kendi uydularıyla parazit yapabileceğini bildirdiler. Bu endişelere rağmen, FCC, Starlink uydularının “belirgin” bir parazit veya çarpışma riski taşıdığını düşünmüyor.

internet uyduları alçak yörünge dünya
SpaceX'in internet uyduları uzay mekiğinin yükseliğine ulaşacak

SpaceX ilk Starlink internet uydularını PAZ görevi sırasında yörüngeye gönderdi. SpaceX CEO'su Elon Musk'ın tweet'ine göre, uydu takımyıldızı olarak da bilinen “Starlink”in ucuz, düşük gecikmeli genişbant internet hizmeti sağlaması ve diğer internet ağarından “en az hizmet alan” kişilere internet bağlantısı sağlaması hedefleniyor.

SpaceX’in Starlink girişimleri, diğer internet uydu girişimlerini cesaretlendirmeye başladı. Bu ayın başlarında ortaya çıkan federal belgeler Amazon'un, dünyanın dört bir yanındaki internet erişimini artırmak için gelecekte düşük Dünya yörüngesine 3.000'den fazla uydu yerleştirmeyi planladığını gösterdi. Amazon’un önerdiği çözümde, gezegendeki insanların yaklaşık yüzde 95’inin, 3,236 uydulu filo sayesinde internete erişimi olması amaçlanıyor. Bunun ulusların genişbant internete olan erişimini büyük oranda iyileştirmesi bekleniyor.

İlk Starlink uyduları

Elon Musk'ın 22 Şubat 2018'de paylaştığı tweet'lerde ilk Starlink demo uydularının Dünya'daki istasyonlarla iletişime geçmeye başladığı bildirilmişti. Uydulara Tintin A ve Tintin B isimleri verildi. Projeleri hakkında detaylar vermeyi seven Musk, uyduların isimlerini The Fault in Our Stars (Aynı Yıldızın Altında) filminden aldığını söyledi.

Düşük gecikmeli internet uyduları neredeyse kullanıma hazır yazımız burada son buldu. Daha fazla içerik için bu bağlantıyı takip edebilirsiniz: https://ungo.com.tr/k/teknoloji/

Burcu Kara tarafından

Genellikle modern tarih ve yakın tarih odaklı içerikler üretiyor. Özel ilgi alanları arasında Kuzey Afrika ve Güney Amerika'nın sömürge tarihi ve Avrupa'daki eski monarşiler yer alıyor.