Kategoriler
Politika

Londra protestosu: Yokoluş İsyanı'nda 500 gözaltı

Londra'nın kapatılmasını amaçlayan protestolarda Merkez Londra'daki yollara barikatlar kurulmasından ardından yaklaşık 500 iklim değişikliği eylemcisi tutuklandı. Protestonun ikinci günü, Yokoluş İsyanı göstericilerinin gece boyunca Waterloo Köprüsü, Parlamento Meydanı ve Oxford Circus'ta kamp kurmasının ardından başladı. 55 otobüs yolunun rotasının değişmesi 500.000 kadar insanın bu durumdan etkilenmesine neden oldu.

Yokoluş İsyanı'nın Londra ayağında 500 gözaltıya ulaşıldı

excinction rebellion yokoluş isyanı

Metropolitan Sanat Müzesi, 500 kişinin tutuklandığını söyledi. Diğer yandan Edinburgh'daki benzer protestolarda 29 tutuklama yapıldı. Organizatörler, protestoların 33 ülkede 80'den fazla şehirde yapıldığını söyledi.

Londra'da, sürücüler Westminster Bridge ve Blackfriars Bridge gibi birçok alternatif rotada trafik sorunuyla yüzleşiyorlar. Transport for London gibi yerel ulaşım organizasyonları otobüs kullanıcılarına yolların durumu hakkında uyarılar yapıyor.

Londra Belediye Başkanı Sadiq Khan, aktivistlerin "tutkusunu" paylaşmasına rağmen, planladıkları eylemler konusunda "son derece endişeli" olduğunu söyledi. Devam eden gösteriler toplu taşıma, yerel işletmeler ve günlük işleriyle ilgilenmek isteyen Londralılar için ciddi aksaklıklara neden oluyor.

Göstericilere, protestolarını Marble Arch ile sınırlamaları emredildi. Bu emir Cuma günü saat 21:10'a kadar devam edecek. 40'lı ve 50'li yaşlarda üç erkek ve iki kadın, petrokimya şirketi Shell'in pazartesi günü Londra'daki merkez binasına verilen muhtemel hasar nedeniyle tutuklandı. Şahıslar soruşturma devam ederken serbest bırakıldı.

Tutuklu diğer protestocuların çoğunluğu kamu düzeni saldırıları nedeniyle içerdeler.

Bay Khan, iklim değişikliği ile mücadelede daha fazla insanın toplu taşıma araçlarını kullanmalarını sağlamanın "kesinlikle çok önemli" olduğunu söyledi ve protestocuları Londra metrosunun düzenini bozmamaya çağırdı.

Ancak Yokoluş İsyanı 29 Nisan'a kadar "Londra'yı kapatmak" istediğini söyledi.

Topluluk, Waterloo Köprüsü'ndeki barikatın korunmasına yardımcı olmak için "takviye" çağrısında bulundu. Kendilerini köprüde park etmiş bir kamyonetin altına yapıştıran ve zincirleyen dört kişi de dahil olmak üzere yüzlerce protestocu polisin kendilerini savurma çabalarını engellemeye çalıştı.

Londra'nın kuzeyindeki Islington kentinden gelen 42 yaşındaki Ben Moss, “iklim krizinin ahlaki sorununa ve ekolojik çöküşüne kişisel tepki” olarak kendini kamyonun barlarına yapıştırdığını söyledi.

“Bunu yapıyorum çünkü hükümetin bir şeyler yapmasını istiyorum. İşten bir hafta izinim var – daha fazlası gerekirse mazeretlerimi yapabilirim” diye ekledi.

Pazartesi günü Oxford Circus'un ortasına pembe bir tekne park edildi. Bazı aktivistler kollarını kilitleme cihazlarıyla kilitlediler. Bunlar olurken petrol şirketi Shell'in Belvedere Yolu üzerindeki merkezi tahrip edildi.

Yokoluş İsyanı nedir?

yokoluş isyanı excinction rebellion

İlk kez geçtiğimiz yıl 2018'de başlatılmasından bu yana üyeler köprüleri kapattı, Downing Street'in dışına sahte kan kovaları döktü, BBC'yi kuşattı ve Parlamento'da yarı çıplak soyundu.

Hareketin üç temel talebi var: Hükümetin “iklim değişikliği hakkındaki gerçeği anlatması”, 2025 yılına kadar karbon emisyonlarını sıfıra düşürmesi ve sürecin denetlenmesi için bir yurttaşlar meclisi oluşturması.

Grup mümkün olduğunca çok sayıda insanı tutuklatmaya çalışıyor.

Grubun kurucularından Roger Hallam, kitlesel katılımın ve sivil itaatsizliklerin sosyal değişim şansını en üst düzeye çıkardığına inanıyor.

Ancak eleştirmenler, gereksiz aksamalara yol açtıklarını ve polisin zamanını boşa harcadıklarını söylüyor. Eylemin ikinci günü, iklim değişikliğiyle nasıl başa çıkılacağı konusunda Parlamento Meydanı'nda yapılan konuşmaları içerdi.

Londra'da seyahat etmeye çalışan birçok kişi aksaklığı eleştirirken, diğerleri vandalizmin "iğrenç" olduğunu söyledi. Zira birçok kişi işlerine gidemiyor veya gecikiyor.

Oxford Circus, Londra'nın en işlek kavşaklarından biri olmasına rağmen bugün yolun ortasında sadece protestocular ve şaşkın izleyiciler bulunabiliyor. Ücretsiz yulaf lapası sunan yiyecek tezgahları ve kirli çamaşırlar için kıyafet hatları kurulmuş durumda.

Altı yaşından küçük çocuklar, taze çizilmiş sekseklerde oynuyor; çadırların etrafında ve renkli pankartların arasında koşuyorlar.

İki çocuğuyla protestoya katılan bir gösterici, "iklim değişikliğine en savunmasız ve en az sorumlu olan" insanları savunduğunu söyledi. Dokuz yaşındaki kızı, okulunun bu konuda daha fazla şey öğretmesini istediğini söylüyor.

Hükümet, iklim değişikliği ile mücadelede ve "gezegenimizi gelecek nesiller için koruma" konusunda "insanların tutkusunu" paylaştığını söyledi. Diğer taraftan Ticaret, Enerji ve Sanayi Stratejisi Bakanlığı, İngiltere’nin 1990’dan bu yana emisyonlarını %44 oranında azalttığını açıkladı.

Bir sözcü şöyle dedi: "Bağımsız iklim uzmanlarımızdan net sıfır emisyon hedefi konusunda tavsiyeler aldık ve düşük emisyonlu araçlara geçiş ve Temiz Hava Stratejimiz aracılığıyla kirliliği önemli ölçüde azaltma planları yaptık."

Yazar Ayberk Göktürk

Antik ve kimi zaman modern tarih odaklı içerikler üretiyor. Özel ilgi alanları arasında Kuzey Afrika ve Güney Amerika'nın sömürge tarihi ve Avrupa'daki eski monarşiler yer almaktadır.