Kategoriler
Tarih & Kültür

Michael Jordan'ın çocukluğu ve gençliği

İkonik bir basketbol oyuncusu olan Michael Jordan, birçok hayran ve otorite tarafından tüm zamanların en büyük sporcusu olarak kabul edilir. Adını bir süre önce basketbolun Hall of Fame listesine yazdıran Michael, NBA'in popülaritesinin artmasında önemli rol oynadı. Spordaki atletik yetenekleri ve becerisi, profesyonel basketbolcular arasında en üst sırada yer almasını sağladı. Birçok onur madalyası aldı ve rekorlar kırdı. 2 Olimpiyat Altını, 6 kez NBA şampiyonluğu, 10 kez en çok sayı ve 3 kez en çok top çalma unvanını kazandı. Jordan bugün emekli ve iş hayatında aktif. Şimdi hayatının erken yıllarına göz atalım ve Michael Jordan'ın çocukluk yıllarının nasıl geçtiğini öğrenelim.

Michael Jordan'ın hayatı hakkında çarpıcı bilgiler

michael jordan üniversite
Michael Jordan 1981'de üniversite takımında

Michael Jordan 17 Şubat 1963'te Brooklyn, New York'ta doğdu. Doğduktan birkaç yıl sonra ailesi North Carolina, Wilmington'a taşındı. Annesi Deloris bankacılık sektöründe çalıştı ve babası James Jordan Sr. ekipman amiri idi. Michael'ın dört kardeşi vardı; erkek kardeşler Larry ve James Jr., en büyük kız kardeşi Delois ve küçük kız kardeşi Roslyn. Anne Deloris, oğulları Larry'nin çok iyi bir basketbol oyuncusu olduğunu, James Jr.'ın liderlik özelliklerinin olduğunu, ablasının yaratıcı olduğunu ve Roslyn'in bir yazar olduğunu söylemektedir. Michael'ın ise savaşçı bir çocuk olduğunu ve aynı zamanda en şefkatlileri olduğunu belirtir.

Michael Jordan'ın çocukluk yılları

michael jordan çocukken
MJ çocukken bile stil sahibiydi

Michael Jordan ilköğrenimi Ogden Elementary School'da tamamladı ve ardından Trask Junior High School'a devam etti. Wilmington'a taşınırken Emsley A. Laney Lisesi öğrencisiydi. Atletik becerileri, basketbol, ​​futbol ve beyzbol oynadığı okulunda doğrudan fark edildi. Trask Middle School'da, Dixie Youth Baseball Assosication's Mr. Baseball unvanını ve Outstanding Athlete unvanını kazandı. Annesi Deloris, 12 yaşında Michael'ın okuldan uzaklaştırıldığını söylüyor. Deloris, o an Michael'ın zamanını TV izleyerek geçirmesine izin vermeyerek daha tutucu davranması gerektiğine karar vermiş. Michael'ı arabasına oturtarak bütün gün kitaplar okuduğu bankasına götürmeye başlamış.

Jordan ile küçükken başının ve kulaklarının şekli nedeniyle alay edildi ve yer fıstığı adı takıldı.

mj çocukken
Jordan kafa kazıtmayı popüler hale getirmeden önce

15 yaşındayken Michael Jordan'ın boyu 1.80 civarındaydı. İlk kez bir basketbol takımının parçası olma girişimi, boyu seçmeler için uygun kriterde olmadığı gerekçesiyle reddedildi. 1.93 boyundaki en iyi arkadaşı takıma dahil olurken, Jordan geride kaldı. Çocukken istediği tek şey, uzun boylu büyümekti. Seçmelerdeki başarısızlığından sonra ne yapacağına karar verdi. Annesine her zaman ne istediğini söylerdi. Annesi ayakkabılarına tuz koyması ve dua etmesi gerektiğini belirtti. Genç Jordan bunun aptalca olduğunu düşünür ve aynı isteğini babasının önünde de dile getirirdi. Babası, "Bu kalbinde var. Uzunluk senin içinde. Düşünüyorken istediğin kadar uzun olabilirsin" diyerek cevap vermiştir.

Michael Jordan'ın keşfedilişi

Michael Jordan henüz ikinci sınıftayken çok kısa ve çelimsiz olduğu gerekçesiyle takıma alınmadı. Bundan sonra boyu 1.80'den 1.90'a uzadı. Jordan lise yıllarında hala bir deri bir kemikti ancak atletik becerilerini çoktan sergilemişti. North Carolina, Lenoir'den genç bir yetenek avcısı yazar olan Bob Gibbons, 1979 yazında Jordan ile tanıştırıldı. Appalachian State Üniversitesi'nde koç olan Bobby Cremins'in kampında Laney takımı bulunuyordu. "Bobby'yi oldukça iyi tanıyordum ve beni çağırıp, 'Bob burada bir çocuk var buna inanmayacaksın.' dedi." O zamanlar Jordan, Laney takımı ile henüz maça çıkmamıştı. Ancak Gibbons geleceğin Hall of Famer'ı karşısında daha ilk bakışta büyülenmişti.

michael jordan lisedeyken laney
Lise koçu Clifton Herring MJ'i yetersiz buldu ve takıma almadı

Gibbon, "1.90 boylarında patlayıcı atletik becerileri olan bir oyuncu gördüm. Ancak beni etkileyen şey Michael'ın Bobby beni onunla tanıştırdığında söylediği şeydi: 'Bay Gibbons, daha iyi bir oyuncu olmak için neyi daha iyi yapmam gerekiyor?'. Bu Michael Jordan'ı özetliyor. O her zaman daha iyi olmaya çalışıyordu. NBA'deki son yıllarında bile çaylaklardan daha sıkı çalıştı."

Gibbons, yetenek avcıları topluluğunda daha ünlü biri haline geldi. Ancak 1979 yazında hala görece küçük bir isimdi. Kendisi bile tüm zamanların en iyi oyuncusuna baktığını fark etmediğini itiraf ediyor: "Onun ne kadar umut verici olduğunu yazdım. Ancak yalnızca birkaç yüz okuyucum ve küçük yerel bir kitlem vardı". Jordan, Laney ile 25 sayı ortalama yaparken bile radarın altında uçmaya devam etti. Ancak bir süre sonra Jordan'ı North Carolina keşfetti.

michael jordan lise defteri
MJ'in Laney lisesindeki yıllık defteri

Dean Smith, Jordan'ı ilk fark edenlerden biriydi. Dean Smith'in asistanı olan Bill Guthridge, New Hanover County okullarının spor yöneticisi Mike Brown'dan aldığı bir tavsiye sonrasında North Carolina sahiline bir yolculuğa çıktı. Guthridge, Jordan'ı ilk kez gördükten sonra üniversiteye döndüğünde kendisine ne öğrendiğini soran Dean Smith'e, çocuğun sıra dışı bir hızı ve elleri olduğunu söyledi. Ardından ekledi "O henüz sağılmış değil".

Jordan'ı takıma almayan Clifton Herring ertesi yıl genetik bir zihin hastalığına yakalandı. Jordan yeni koçla takıma döndü.

MJ laney takımında
Jordan lise yıllarında rakiplerini domine etti

1999'daki otobiyografisinde Smith, Gurthridge'in sözlerini şöyle yorumladığını belirtiyor: "Michael'ın koçlukla öğretilemeyecek muazzam yetenekleri vardı ve hala öğrenecek birçok şeyi bulunuyordu." Smith, Jordan'ı yetenek listesine ekledi. Genç asistan koç Roy Williams, Jordan'ı çağırmak ve ona imza attırmak için görevlendirildi—özellikle de umut verici genci UNC'nin yaz kampına almak için. Kendisi aynı zamanda çalışanlarını basına Jordan'dan bahsetmemeleri konusunda uyardı (bugünlerde koçların medyaya umut verici yeteneklerden bahsetmesi yasaktır ancak 1980'lerde bu yalnızca legal değil aynı zamanda sık gerçekleşirdi).

Jordan'ın All-American Team'e seçilişi

Başarısız girişimini takip eden yıl boyunca uzun boylu büyüdü ve üniversite takımında bir yer edindi. Son sınıf öğrencisi iken, McDonald's All-American Team'in bir üyesi olarak seçildi. Michael Jordan, Kuzey Carolina Üniversitesi'nde kültürel coğrafya eğitimi almıştı. Eğitim boyunca basketbol oynamaya devam etti. Ayrıca o yıllarda birkaç Player of the College ödülü kazandı. Katıldığı Five-Star kampında ise iki sezonda iki kez MVP seçildi. Ancak kurallar gereği ikinci MVP ödülü bir başkasına verildi.

jordan'ın ailesi
MJ, North Carolina'ya katılacağını açıklarken annesi ve babasıyla

Hayatındaki en gurur verici anlardan bahsederken Deloris, Michael'ın koçunun kendisi için NBA'e girmeye hazır olduğunu söylediği günü hatırlıyor. Deloris, Michael'ın bundan sonra eğitimini tamamlayıp tamamlayamayacağı konusunda endişeliydi. İki sezon sonra Michael başardı ve annesini gururlandırdı. En gurur verici ikinci an, Michael Jordan'ın Olimpiyat Altın madalyası kazanmasıyla geldi. Aile içindeki herkes için harika bir an olmalıydı. Michael, Rusya'nın basketbolda altın kazandığı bir yılda, 9 yaşındayken annesine kendisinin bir gün Olimpiyatlarda olacağını ve ülkeleri için altın kazanacağını söyledi. 1984'te Los Angeles Olimpiyat Oyunları'nda tam da bunu başarmıştı.

jordan'ın 1982'deki ünlü atışı
1982'de her şeyi başlatan o atış

Michael ve kardeşi Larry üniversite takımında beraber oynadı. O yıllardan önce, Larry kardeşi Michael ile birlikte bir tenis topu ve çit olarak barbekü ocağını kullanarak tüm gün arka bahçelerinde beyzbol oynardı. Larry, genç Michael'ın inatçılığından ve mükemmel bir basketbol oyuncusu olma mücadelesinden övgüyle bahsediyor. Kardeşini asla kıskanmadığını da ekliyor; bunda belki de her zaman birbirlerine destek olmalarının öğretilmesinin etkisi büyük. Kendisi Michael'ın büyüdüğünü görme fırsatı bulduğu için minnettar. Larry, Michael çocukken kendisinin beyzbol oyuncusu olacağını düşündüklerini söylüyor.

Dünya bugün kim olduğunu biliyor. Oyuna olan bağlılığı ve dinmek bilmeyen çabaları onu bugün olduğu yere getirdi. Çocukken bile ne olmak istediğini biliyordu. Uzun olmak istedi. Uzun boylu büyüdü ve uzun boylu durdu. Bugün, dünyanın dört bir yanındaki basketbol oyuncuları ve hayranları için bir ilham kaynağı.

Mike'ın lise yıllarından fotoğraflar içeren bir video

Yazar Burcu Kara

Genellikle modern tarih ve yakın tarih odaklı içerikler üretiyor. Özel ilgi alanları arasında Kuzey Afrika ve Güney Amerika'nın sömürge tarihi ve Avrupa'daki eski monarşiler yer alıyor.