Microsoft'un market değeri 1 milyar dolara ulaştı

Yayım tarihi Ekonomi olarak sınıflandırılmış

Microsoft, son çeyreği normalde beklenenden daha iyi satış rakamları ve kârla bitirdiğini bildirdikten kısa bir süre sonra borsa değeri 1 trilyon dolara ulaştı. ABD'li yazılım devinin değeri geçtiğimiz perşembe günü kısa bir süreliğine 1 trilyon zirvesine çıktı. Bu noktanın ardından gelen psikolojik satışlarla hisse fiyatı bir miktara kadar geriledi.

1 trilyon dolar Microsoft için ne anlam ifade ediyor?

Diğerleri Apple ve Amazon olmak üzere, Microsoft 1 trilyon dolar barajına ulaşan üç halka açık şirketten biri oldu. Microsoft'un hisse değerinin artmasının önemli nedenlerinden biri de yürüttüğü bulut işinin geçtiğimiz yıl üçte bir oranında büyümesi oldu.

Çarşamba günü açıklama yapan firma, dördüncü çeyrekte kârının %14 artarak 30.6 milyar dolara ulaştığını söyledi. Bunların arkasında yatan neden ise bulut işinin daha da genişlemesi ve yazılım tarafındaki beklenmedik büyümeler oldu.

Microsoft'un net kârı %19 artarak 8,8 milyar dolara yükseldi.

Şirket, patron Satya Nadella'nın yönetiminde güçlü performans göstermeyi sürdürüyor. Nadella son beş yılını firmanın Windows işletim sistemine olan bağlılığını azaltmak için harcadı. Bu müdahaleye kadar Windows işletim sistemi Microsoft'un gelirlerinin ana bölümünü oluşturuyordu.

Apple ve Amazon sırasıyla geçtiğimiz ağustos ve eylül aylarında ilk kez 1 trilyon dolar değere yükselmişti. Ancak her ikisi de küresel pazarlardaki gerilemenin etkisiyle yıl sonuna doğru önemli oranda kayıp yaşadılar.

Diğer taraftan PetroChina şirketi 2007'de operasyonlarını Şangay'da yürütürken 1.1 trilyon dolar değere sahipti. Ancak hisselerinin çoğu Çin hükümeti tarafından tutuluyordu ve şimdi yaklaşık 200 milyar dolara düşmüş durumda.

1 trilyon dolar değer Microsoft için mühim bir başarı gibi görünüyor olsa da, şirket yöneticileri geçmişte bunun önemli olmadığının altını çizmişti. Chris Capossela geçen yıl düzenlenen bir etkinlikte, "Bu, üst düzey lider ekibimiz arasında kimsenin takip etmediği bir ölçüdür." dedi.

"Hisseler biraz yükseldiğinde kimse oturup birbirlerine beşlik çakmıyor."

Microsoft'un geliri nerelerden geliyor?

Microsoft en çok Windows işletim sistemi ile tanınıyor olabilir, ancak Azure bulut hizmetleri ve Office yazılım paketinden daha fazla para kazanıyor.

Apple, parasının %50'sinden fazlasını iPhone'dan ve Amazon ise çevrimiçi mağazasından yaparken, Microsoft parmaklarını birden çok pastaya batırmış durumda.

Windows, 2018 yılında Microsoft'un gelirlerinin yaklaşık %18'ini oluştururken, Office %25'ini oluşturdu.

Görece daha küçük oyun ve Xbox bölümü yaklaşık %9'luk bir orana sahipken, Surface gibi kendi marka tabletleri ve diğer donanımları yaklaşık %5'e tekabül ediyor.

Kimsenin kullanmadığı Bing arama motoru da şaşırtıcı derecede kazanç getiriyor. Arama motorunun verileri, Amazon'un Alexa'sı dahil olmak üzere en yeni akıllı hoparlörlere güç veriyor.

Microsoft'un çok sayıda büyüyen pazara katılmış olması, yatırımcıların şirketin geleceği hakkında umut beslemesini sağlıyor.

Burcu Kara tarafından

Genellikle modern tarih ve yakın tarih odaklı içerikler üretiyor. Özel ilgi alanları arasında Kuzey Afrika ve Güney Amerika'nın sömürge tarihi ve Avrupa'daki eski monarşiler yer alıyor.