Kategoriler
Sanat

Notre Dame yangını: Katedralin tarihi ve kısa bilgileri

Geçtiğimiz Pazartesi akşamı büyük bir yangının ortaya çıktığı Notre Dame Katedrali, yılda 13 milyon ziyaretçi çeken Paris'teki en ünlü yerlerden biridir. Anlamı Our Lady ya da Bizim Hanımefendi anlamlarına gelen katedral, Paris başpiskoposunun koltuğu görevini üstleniyordu. İşte katedralin kısa tarihçesi.

Notre Dame yangını: Katedralin geçmişi ve detayları

Notre Dame yangını katedral
Notre Dame Katedrali yangını Pazartesi, akşam 18:30'da başladı

Notre Dame ne zaman inşa edildi?

Katedral, Seine'in ortasındaki Île de la Cité adlı küçük bir ada üzerine inşa edildi. Yapım 1163 yılında Kral VII. Louis döneminde başlamış ve 1345'te tamamlanmıştır. Orta Çağ Gotik mimarisinin bir mücevheri olarak kabul edilir.

İnşaat başladıktan sonra katedralin tasarımına uçan payandalar eklendi. Tasarım ince, uzun, Gotik tarzı duvarları dik tutmak ve içlerindeki çatlakları desteklemek için düşünüldü. Uçan payandaların yapıya destek sağlaması amaçlanırken aynı zamanda katedralin Gotik tarzına da katkıda bulunması amaçlandı.

İLGİLİ:  Kazayla keşfedilmiş tarihi hazineler

Fransız Devrimi sırasında 1790'larda hasar gördü ve bakımsız kaldı. Victor Hugo’nun "The Hunchback of Notre Dame" (Notre Dame’ın Kamburu) İngilizce ismiyle yayımlanan 1831 tarihli Fransızca romanı okurların binanın eskimiş durumu hakkında bilinçlenmesini sağladı. Eser bu nedenle "Paris'in Notre Dame'ı" adına sahipti.

Kitap, katedralin onarılmasına yol açtı: 1844'ten 1864'e kadar mimarlar Jean-Baptiste-Antoine Lassus ve Eugène-Emmanuel Viollet-le-Duc, sivri ve uçan payandaları yeniden düzenleyerek önemli revizyonlar gerçekleştirdiler.

Katedralde hangi tarihi olaylar yaşandı?

Notre Dame katedrali yangını
Paris'teki Notre Dame Katedrali'nin geçen yılki görüntüsü

İngiltereli VI. Henry, 1431’de Notre Dame’da Fransa’nın kralı oldu. Ayrıca, katedrali kurtarmaya çalışan Napolyon Bonapart, 1804 yılında imparator olarak taçlandırıldı.

İLGİLİ:  C vitamini, iskorbüt ve diğerlerinin kısa tarihi

1909'da Fransa'nın İngilizlerle savaşmasına yardım eden ve yüzlerce yıl önce yakılarak öldürülen Katolik Joan of Arc (Jeanne d'Arc) bu katedralde Papa Pius X tarafından azize ilan edildi.

Fransa’nın kültür bakanı Franck Riester tarafından açıklandığı üzere katedralde bulunan Crown of Thorns (Hz. İsa'nın çarmıha gerilmeden önce başına konulduğuna inanılan dikenli dallardan örülmüş taç) ve Tunic of Saint Louis (Tunik elbise) yangından hasar almadan çıkarıldı. Eşyalar Hôtel de Ville (Paris Belediye Binası) içerisine getirildi. Dikenli Taç'ın Hz. İsa çarmıha gerilmeden önce giydiği ile aynı olduğuna inanılır. Özel eşya önceleri Ile de la Cité'de bulunan Ste. Chapelle (Sainte Şapeli) yapısında saklanıyordu.

Katedralin pazartesi günü yangında yıkılan sivri tepesi, Paris'in müdavim rahipleri St. Denis ve St. Geneviève'in dişlerini, kemiklerini ve saçını içeriyordu. Bunlar başpiskopos tarafından katedrali koruması için çan tepesine yerleştirilmişti.

İLGİLİ:  I. Petro | St. Petersburg'un kuruluşu ve Rus modernleşmesi

Pazar günleri ayinlerin (Mass) düzenlemeye devam ettiği katedral, şu anda kapsamlı bir tadilattan geçiyor. 2017 yılında çeşitli gazeteler katedralin bir restorasyona ihtiyacı olduğunu yazdı. Hava ve zaman binayı bir kez daha yıpratmıştı. Gargoyle heykellerin yerini plastik almış ve kireç taşı bir dokunuşta ufalanır hale gelmişti.

Yenilemenin yaklaşık 180 milyon dolara mal olması bekleniyordu.

Katedral daha önce yandı mı?

Evet. Esasında mevcut yapı, yangında tahrip olmuş eski bir kilisenin yerine yapılmıştı. “Orta Çağ Katedralleri Mühendisliği” kitabına göre, 1230 ve 1240 yılları arasında katedral üzerinde ilave çalışmalar yapılmasına neden olacak başka bir yangın yaşandı.

Notre Dame yangını: Katedralin tarihi ve kısa bilgileri yazımız burada son buldu. Daha fazla içerik için bu bağlantıyı takip edebilirsiniz: https://ungo.com.tr/k/sanat/

Yazar Burcu Kara

Genellikle modern tarih, yakın tarih ve popüler bilim üstüne içerikler üretiyor. Özel ilgi alanları arasında Kuzey Afrika ve Güney Amerika'nın sömürge tarihi ve Avrupa'daki eski monarşiler yer alıyor.