PlayStation Network'de (PSN) kullanıcı adını değiştirmek

Yayım tarihi Donanım & Yazılım olarak sınıflandırılmış

Uzun yıllar boyunca PlayStation kullanıcılarının en çok talep ettiği özelliklerden biri PSN isimlerini değiştirme seçeneğiydi. Birçok oyuncu için, küçükken koydukları 'komik' PSN ID'leri artık utanç verici ya da eğlenceli değil. Neyse ki bu sorun nihayet Sony'nin PSN Online'da ID değiştirme özelliğini kullanıma koymasıyla ortadan kalkıyor. Ancak sistem mükemmel değil ve özellikle eski oyunları oynamaya devam etmeyi planlıyorsanız, değişiklik yapmadan önce göz önünde bulundurmanız gereken bazı şeyler bulunuyor. Yazımızda bu riske değip değmediğine karar vermenize yardımcı olacak hususları ana hatlarıyla belirteceğiz.

PSN'de kullanıcı adı değişikliği hakkında bilgiler

PlayStation Network'de (PSN) kullanıcı adını değiştirme
İlk değişiklikte herhangi bir ücret ödemiyorsunuz

PlayStation Blog üzerinden paylaşılan bir gönderi ile yeni PSN Online ID değiştirme özelliğinin nasıl çalıştığı ayrıntıları gösterildi. Kapsamlı testler yapılmış olmasına rağmen, PSN ad değişikliğin etkisi her durumda %100 görülemiyor. Sony bu nedenle isim değiştirme ile uyumlu olan, test edilmiş oyunların bir listesini yayımladı.

PSN ismimi nasıl değiştirebilirim?

PlayStation 4 kullanarak:

PSN adınızı değiştirmenin iki yolu vardır: Bunu PS4 ile veya web tarayıcınız aracılığıyla yapabilirsiniz. PS4'te, Ayarlar > Hesap Yönetimi > Hesap Bilgileri > Profil > Çevrimiçi Kimlik'e gidin. Ardından seçtiğiniz yeni Çevrimiçi Kimliğinizi girin ve değişiklikleri onaylayın.

Tarayıcı kullanarak:

Herhangi bir tarayıcıda, PlayStation Network hesabınıza giriş yapın ve ardından PSN Profili seçeneğini seçin. Çevrimiçi Kimliği Düzenle düğmesini tıklayın, ardından seçtiğiniz Çevrimiçi Kimliğinizi girin ve talimatları izleyin. Çevrimiçi Kimliğinizi (Online ID) PS3 veya PS Vita kullanarak değiştirmek mümkün değildir.

PlayStation Network'de (PSN) kullanıcı adını değiştirme
Değişikliğin ücretli olmasının nedeni kullanıcıların sürekli isim değiştirmesini önlemek

PSN ismimi kaç kere değiştirebilirim?

PSN adınızı istediğiniz kadar değiştirebilirsiniz ancak yalnızca ilk değişiklik ücretsiz olacaktır. Bundan sonraki her değişiklik PS Plus aboneleri için 4.99 dolar / 3.99 pound veya üye olmayanlar için 9.99 dolar / 7.99 avroya mal olacak. Ayrıca arkadaşlarınızın sizi tanımasını istiyorsanız eski PSN adınızı 30 gün boyunca yeni adınızla birlikte gösterme seçeneğiniz olacak. Ancak bu özelliği yalnızca gerçek ad değişikliği yaptığınızda etkinleştirebilir veya devre dışı bırakabilirsiniz. Bu sürenin ardından kalıcı olarak kilitlenir.

PSN adımın değiştirilmesinde olası sorunlar nelerdir?

Sony, PSN adındaki değişikliklerin 1 Nisan 2018'den sonra yayınlanan tüm PS4 oyunlarıyla ve "en çok oynanan PS4 oyunlarının büyük çoğunluğu" ile önceden uyumlu olacağını söyledi. PS4, PS3 ve PS Vita'nın tüm oyun ve uygulamalarının değişikliği desteklemeyeceği ve bunları yeni bir PSN adıyla kullanırken bazı sorunlarla karşılaşabileceğimize dair uyarılar verdi. Bunlar eski kimliğinizin hala görünmesi gibi basit sorunlardan, oyun hesabının bağlantısının kopması, oyun içi para birimi kaybı, oyun içi ilerleme ve başarı ilerlemesi veya kullanıcı tarafından oluşturulan içeriklerin kaybolması gibi kritik konulara kadar uzanıyor. Bu sorunlardan bazıları kalıcı oyun hataları veya veri kaybı ile sonuçlanıyor. Bu nedenle bir değişiklik yapmadan önce bunları göz önünde bulundurmak isteyebilirsiniz.

PSN ismimi eski haline alabilir miyim?

Evet, PlayStation Hizmet Şartları'nı ihlal etmediği sürece eski PSN adınıza istediğiniz zaman ücretsiz olarak geri dönebilirsiniz. Eski bir oyunda veya uygulamada sorunla karşılaşırsanız ya da eski adınızı yenisinden daha çok sevdiğinize karar verirseniz bunun için tekrar ücret ödemeniz gerekmez. Ancak isim değişikliği için ödediğiniz miktarı geri alamazsınız. Önceki ID'ye geri dönmek için doğrudan PlayStation Destek ile iletişim kurun.

Eski PSN adımı yeni bir tanesiyle birleştirebilir miyim?

İki PSN adını birleştirmek veya eski hesabınızı yeni PSN'niz ile güncellemek noktasında yapabileceğiniz pek bir şey bulunmuyor. Bu seçenek yalnızca herhangi bir noktada eski PSN adınıza geri dönmenizi sağlar. Yeni hesabınızın PSN adını başka bir şeye değiştirmiş olsanız bile, eski hesabınızı daha yeni PSN adıyla güncellemeniz mümkün değildir.

PlayStation Network'de (PSN) kullanıcı adını değiştirmek yazımız burada son buldu. Daha fazla içerik için bu bağlantıyı takip edebilirsiniz: https://ungo.com.tr/k/rehber

Burcu Kara tarafından

Genellikle modern tarih ve yakın tarih odaklı içerikler üretiyor. Özel ilgi alanları arasında Kuzey Afrika ve Güney Amerika'nın sömürge tarihi ve Avrupa'daki eski monarşiler yer alıyor.