TED ile başlayan girişimci uzay projesi gittikçe büyüyor

Yayım tarihi Bilim olarak sınıflandırılmış

Peter Beck, Yeni Zelanda'da "gelecek 30 yıl boyunca her 72 saatte bir uçuş izni" olan, kendi roket ve fırlatma rampasına sahip bir uzay girişimcisi. Firması Rocket Lab bugüne kadar 25 uydu fırlattı. Jüpiter'in atmosferini ölçmek için uzay aracı tasarlayan bir Amerikan lisesinin uydusu da bunlar arasında. Beck'in insanlı uzay taşımacılığı için planları yok ve uzaya gitmek istemiyor. Zira kendisi bir roket şirketinin baş mühendisi olduğunu ve uzayın tehlikesini iyi bildiğini söylüyor.

ABD'li girişimci uzay firması Rocket Lab kökenlerini TED'e borçlu

girişimci uzay firması rocketlab

Beck, uzayın oldukça sıcak bir konu olduğu Vancouver'daki TED konferansında konuştu. Delege listelerinde en az iki kadın astronotu var. Bunlardan biri "zamanını daha iyi geçirmek" için suluboya setini Uluslararası Uzay İstasyonu'na getirmişti.

TED, uzay turisti olmayı göze alabilecek pek çok teknoloji milyarderlerini kendine çekiyor ancak Beck'in gözünü diktiği ödül tamamen farklı. Beck, "Etleri (İnsanları) uçurmayacağımız konusunda temel bir politikamız var." diyor. Firması bunun yerine, hem ticari hem de devlet sektörlerinden küçük uyduları yörüngeye ulaştırmaya odaklanıyor.

1983'te kurulan Space Foundation, uluslararası uzay endüstrisinin 2030 yılına kadar 720 milyar dolar (552 milyar pound) değerinde olacağını ve büyümenin büyük kısmının uyduların fırlatılmaya başlamasından kaynaklacağını öngörüyor.

girişimci uzay firması rocketlab
ABD'li girişimci uzay firması ikinci test uçuşunu gerçekleştirirken

Uydular önceleri okul otobüslerinin büyüklüğündeydi, ancak şimdi mikrodalgaların boyutlarına ulaştılar. Bu da bu uyduların fırlatılması için daha küçük roketler kullanma ihtiyacını ortaya çıkardı. Böylece Rocket Lab gibi girişimci uzay firmaları kendilerine bir pazar buldular.

Rocket Lab'ın Electron roketini Yeni Zelanda'daki üssünden fırlatması yaklaşık 7 milyon dolar tutuyor.

Şirket şimdiye kadar belirli yörüngelere farklı uydular taşımaktan oluşan beş farklı görevi yerine getirdi. En son fırlatma Pentagon'un Defense Advanced Research Projects Agency (DARPA) için yapıldı.

Rocket Lab halihazırda roket fırlatırken, Richard Branson'un yolcu taşıma roketinin bir kardeş şirketi olan Virgin Orbit de dahil pek çok firma kendisiyle rekabet etmek için kıyasıya yarışıyor. Bu da yeni bir uzay girişimciliği çağının başladığının habercisi olarak kabul edilebilir. Apollo görevi uzayın altın çağı olarak kabul edilirken, bugün bir lise bir uzay aracı yapıp bunu yörüngeye fırlatmaya başladı.

Rocket Lab şu anda ABD, Virginia'da ikinci bir fırlatma rampası inşa ediyor ve hatta İskoçya'da üçüncü bir tanesini planlıyor. Ancak bu gerçekleşmeyebilir. Çünkü İskoçya'nın fırlatılması gereken roketler için doğru açıya sahip olup olmadığı bilinmiyor.

Roketler, uzayda nerede olmak istediklerine bağlı olarak doğru yörüngelere ulaştırılmak için farklı açılardan fırlatılmaya ihtiyaç duyar. İskoçya'daki saha, "karma" fırlatmalar yapılması için uygun. Rocket Lab şu an için Eylül ayında tamamlanacak olan ABD sahasına yoğunlaşıyor.

Uzay çöpü

Gittikçe daha fazla uydu yörüngeye gönderildiği için uzay çöplüğünü temizleme ihtiyacı da hız kazanıyor. Halihazırda Dünya'yı çevreleyen yaklaşık 26.000 obje olduğu tahmin edilmekte. Bunlar çalışmayı bıraktıkları zaman, potansiyel olarak tehlike saçan yüzen çöp haline geliyorlar.

TED üyesi Moriba Jah bu problemi çözmek istiyor. Kendisi bu uzay nesnelerini izlemek için birçok bilgi kaynağını bir araya getiren açık bir veritabanı olan AstriaGraph'ı tasarladı.

Gelecekte ilk uzaya yasaları yapılırken, buranın bilgi almak amacıyla kullanılabileceğini umuyor. Birçok uzman çevreler bu alandaki düzenlemelerin şu anda çok yetersiz olduğunun farkındalar. Deniz ve havanın sınırları varken uzayın sınırı bulunmuyor. Herhangi bir uzay aracını yazılı kurallar çerçevesinde tutmak oldukça zor olacak gibi görünüyor.

TED ile başlayan girişimci uzay projesi gittikçe büyüyor yazımız burada son buldu. Daha fazla içerik için bu bağlantıyı takip edebilirsiniz: https://ungo.com.tr/k/bilim

Burcu Kara tarafından

Genellikle modern tarih ve yakın tarih odaklı içerikler üretiyor. Özel ilgi alanları arasında Kuzey Afrika ve Güney Amerika'nın sömürge tarihi ve Avrupa'daki eski monarşiler yer alıyor.