Kategoriler
Tarih & Kültür

Victor Hugo'nun hayatı ve Notre Dame'ın Kamburu

Victor Hugo, şiirleri ve Les Misérables gibi romanları ile tanınan ünlü bir Fransız Romantizm yazarıdır. Yazımızda Victor Hugo'nun hayatı ve en ünlü eseri olan Notre Dameın Kamburu hakkında bilgiler verdik. Victor Hugo'nun birçok eseri bugüne kadar film haline getirilmiştir.

Victor Hugo

Victor Hugo'nun Hayatı ve Notre Dame Kamburu
Victor Hugo en çok eser veren Fransız yazarlardan kabul edilir.

Victor Hugo, 26 Şubat 1802'de Fransa'nın Besançon kentinde doğdu. Avukatlık eğitimi aldıktan sonra edebi kariyerine başladı. Paris, Brüksel ve Kanal Adaları'nda yaşarken büyük miktarda eserler vermiştir. Zamanının en önemli Fransız Romantizm şairlerinden, romancılarından ve oyun yazarlarından biri oldu. Hugo, 22 Mayıs 1885'te Paris'te öldü. Victor Marie Hugo'nun annesi Sophie Trébuche ve babası Joseph-Léopold-Sigisbert Hugo'dur. Babası daha sonraları Napolyon'un altında generallik görevi üstlenmiş bir subaydı.

Notre Dame'ın Kamburu

'The Hunchback of Notre Dame'

Notre Dame Kamburu quasimodo
Notre Dame'ın Kamburu filminde Quasimodo.

Victor Hugo, 1815-1818 yılları arasında hukuk okudu; Annesi tarafından cesaretlendirilen Hugo, edebiyat alanında kariyer yapmaya başladı. Kendi şiirlerini ve arkadaşlarının çalışmalarını yayınladığı bir dergi olan Conservateur Litteraire'i kurdu. Annesi 1821'de öldü. Hugo aynı yıl Adèle Foucher ile evlendi ve ilk şiir kitabı olan Odes et poésies'i yayımladı. İlk romanını 1823'te çıkardı; ardından birkaç oyun yazdı.

Hugo, romantizm akımını kariyerinin ilk on yılında geliştirdi.

ÖZET: Roman 15. yüzyıl Paris'inde geçmektedir ve Louis XI döneminde şehirdeki Orta Çağ yaşamını güçlü bir şekilde yansıtır. 20 yaşındaki Quasimodo, Notre Dame Katedrali'nin yarı sağır ve yarı kör çan görevlisidir ve vücudu korkunç şekilde deforme olmuş bir kamburdur. Öfkeli bir çete tarafından dövüldüğü ve alay edildiği bir günde ona acıyan güzel çingene Esmeralda'ya aşık olur. Esmeralda ile takıntılı olan archdeacon (Din adamı) Frollo, onun Captain Phoebus'u tercih ettiğini keşfedince kaptanı bıçaklar ve Esmeral'da suçlanır. Quasimodo, Esmeralda'yı katedralde gizlemeye çalışır ancak Quasimodo'nun çaresizliği ve kederi içinde kendini asar. Quasimodo, bebekken kendisini sahiplenen Frollo'yu katedral kulesinden atar. Daha sonra Esmeralda’nın mezarında iki iskelet bulunur—bir kadın ve ona sarılı bir kamburdur.

Bu, Hugo'nun o zamana kadarki en ünlü eseridir ve devamında gelen siyasi içerikli yazılarının yolunu açmıştır.

Sefiller

'Les Misérables'

Üretken bir yazar olan Hugo, 1840'lı yıllarda Fransa'daki en ünlü edebi şahsiyetlerden biri olarak kabul gördü. 1841'de Fransız Akademisine seçildi ve Chamber of Peers'e (Fransız parlamentosu) aday gösterildi. 1843'te kızı ve kocasının kazayla boğulmasının ardından çalışmalarına ara verdi. Sonraları adı Les Misérables (Sefiller) olacak bir yazı üzerinde gizlice çalışmaya başladı.

Victor Hugo her sabah 100 satır şiir ve 20 sayfa nesir yazardı.

Hugo, 1851'de yaşanan bir darbenin ardından Brüksel’e kaçtı. 1870’te Fransa’ya dönüşüne kadar Brüksel’de ve İngiltere'de yaşadı. Hugo’nun bu dönemde yayınladığı eserlerin çoğu alaycı, sert sosyal eleştirilerden oluşur. Bu eserler arasındaki Les Misérables adlı roman yıllar sonra 1862'de yayımlandı. Kitap, Avrupa ve Amerika Birleşik Devletleri'nde anında başarıya dönüştü. Daha sonraları bir tiyatro müziği ve bir film olarak yeniden yorumlanan Les Misérables, 19. yüzyıl edebiyatının en çok bilinen eserlerinden biri olmaya devam etmektedir.

Ölümü ve bıraktıkları

Hugo, 1870’ten sonra cumhuriyet zaferinin bir sembolü olarak Fransa’ya geri döndü. 1871-1873 yılları arasında iki oğlunu kaybetti. Daha sonraki eserleri önceki yazılarından biraz daha koyudur; Tanrı, Şeytan ve ölüm temalarına odaklanır.

1878'de beyin ödemine (cerebral congestion) yakalandı. Hugo ve metresi Juliette, hayatlarının sonuna kadar Paris'te yaşamaya devam etti. Yaşadığı sokağın adı, 1882'de 80. doğum günü vesilesiyle Avenue Victor Hugo olarak değiştirildi. Juliette ertesi yıl öldü ve Victor Hugo ise 22 Mayıs 1885'te Paris'te öldü. Kendisi için resmi kahraman cenazesi düzenlendi. Cenazesi Arc de Triomphe'un altında gerçekleştirdi. Ardından Panthéon'a gömüldü.

Hugo, Fransız edebiyatının devlerinden biri olarak kalmaya devam etmektedir. Fransız kitleleri onu öncelikle bir şair olarak kutlasa da, İngilizce konuşulan ülkelerde romancı olarak daha iyi tanınır.

Yazar Burcu Kara

Genellikle modern tarih ve yakın tarih odaklı içerikler üretiyor. Özel ilgi alanları arasında Kuzey Afrika ve Güney Amerika'nın sömürge tarihi ve Avrupa'daki eski monarşiler yer alıyor.