Kategoriler
Çevre

Agung yanardağı patlaması ve 5 km'ye yükselen külleri

Endonezya'nın Bali kentindeki aktif bir volkan olan Agung Dağı cumartesi günü patladı ve külleri tahmini olarak 5.000 kilometre havaya yükseldi. 3.000 kilometre yüksekliğe sahip olan ve 2017'den bu yana yer yer aktif olduğunun sinyallerini veren Agung Dağı, son olarak 18 Mayıs'ta yerel saatle 09:09'da bir kez daha patladı. Yeni patlama için bir video kaydı alındı.

Agung yanardağı faaliyete geçerken videoya alındı

YouTube'da Jacqueline Zwahlen tarafından çekilen ve yayınlanan hızlandırılmış video, volkanın patlama anını gösterdi. Doğu ve güneydoğu yönünde kalın ve gri bir volkanik kül sütununun yayıldığı göze çarptı.

İLGİLİ:  Antik yaşamın izleri Antarktika Gölü'nün derinliklerinde bulundu

Bölgesel Afet Yönetim Ajansı (BPBD) şefi Made Rentin, Endonezya'daki Antara News’e yaptığı açıklamada patlamanın maksimum 25 mm’lik bir genliğe sahip olduğunu ve 2 dakika 57 saniye sürdüğünü belirtti.

Endonezya makamları Agung Dağı'nın etrafında yaşayan insanları, dağcıları, ziyaretçileri ve turistleri, özellikle de Agung Dağı'nın zirvesine dört kilometre mesafedeki tüm alanlarda olanları, volkanın yakınlarında herhangi bir faaliyette bulunmamaya çağırdı.

Yetkililer potansiye tehlike bölgesinin dinamik ve sürekli değerlendirme altında olduğunu ve en güncel veya en son Agung Dağı gözlem verilerinin kamuoyu ile paylaşılacağını açıkladı.

İLGİLİ:  Plastik atık motor yakıtına dönüştürüldü

Smithsonian’ın Küresel Volkanizma Programı’na göre daha önce 12 Mayıs’ta Agung Dağı’nda bir patlama etkinliği kaydedildi. Buna göre Rendang'daki Agung Volkan Gözlemevinde (yaklaşık 8 km güneybatıda) şiddetli bir patlama sesi kayda alındı.

Oldukça uzun bir püskürme geçmişine sahip olan ve bir stratovolkan olan Agung Dağı, dünyanın en tehlikeli yanardağlarından biridir. 1963’te yaptığı en büyük patlamalarından birinde 1000’den fazla insanı öldürdü. Uzmanlar, bugünkü benzer bir patlamanın, nüfus yoğunluğunun o zamandan beri artmasını göz önüne alarak daha fazla tahribata ve ölüme neden olacağını belirtiyor.

agung volkanik yanardağı
Volkanik yanardağ Bali, Endonezya'da bulunuyor ve civar bölgeleri turistik özelliğe sahip.

Öyle ki şiddetli bir patlama tahliye edilen bölgeyi tamamen tahrip edebilir. Genç ve aktif bir volkan olduğundan henüz yüksek bir etkinliğe sahip. Her yüzyılda bir herhangi bir sinyal vermeden püsküren bir volkan olarak biliniyor.

İLGİLİ:  İlk kez topraksız muz yetiştirildi

Uzmanlar çamur akıntılarının ve havadan düşen küllerin tehlikeli olduğunu bildirmesine rağmen insanlara yönelik en büyük tehdidin saatte 112 kilometre hızla hareket edebilen piroklastik akışlar olduğunu söyleniyor. Piroklastik akışlarının oluşma ihitmali kül kolonunun nasıl geliştiğine bağlı olacak.

Agung yanardağı patlaması videosu ve 5 km'ye yükselen küller yazımız burada son buldu. Daha fazla içerik için bu bağlantıyı takip edebilirsiniz: https://ungo.com.tr/k/cevre/

Yazar Burcu Kara

Genellikle modern tarih, yakın tarih ve popüler bilim üstüne içerikler üretiyor. Özel ilgi alanları arasında Kuzey Afrika ve Güney Amerika'nın sömürge tarihi ve Avrupa'daki eski monarşiler yer alıyor.