Kategoriler
Donanım & Yazılım

Çocukları internetin zararlı etkilerinden koruma rehberi

Bugün birçok çocuk televizyon kanalları yerine YouTube veya Netflix gibi video içerikler sunan internet servislerini izliyor. Bu servislerden, istenilen bir bölümü seçip çocuklara gösterebilmek ebeveynlere esneklik sağlıyor. Ancak bu potansiyelin karanlık bir tarafı da var – müstehcen içeriğe olan erişimin kolaylığı. Peki çocukları internetin zararlı etkilerinden nasıl korursunuz?

Çocukları internetin zararlı etkilerinden koruyun

internet kullanan kız çocuğu
İnternetin çocuklar için geliştirilmediğini unutmayın

Uzmanlar özellikle çocukların en çok izlediği servislerden YouTube'un video önerme algoritması ile ilgili uyarıda bulunuyor. Algoritma, çocuklar için yapılmış bir videonun ardından gösterilen önerilere kesinlikle çocuklar için yapılmamış açık seçik bir video koyabiliyor. Kapak görsellerinde Teletabiler veya Marvel süper kahramanları bulunan bu videolar gerçekte şiddet dolu veya müstehcen olabiliyor.

Netflix'te bile çocuk hesapları bir dokunuşla yetişkin hesabı haline gelebiliyor. Uygunsuz küçük resimlerle dolu sayısız yetişkin içeriği kolaylıkla erişime açıyor.

İnternet, kullanıma sunulduğu ilk yıllardan bu yana çocuklar için gezinmesi riskli bir yer oldu. Bu nedenle çocukları zararlı içeriklerden korumak ve daha da önemlisi bunlara nasıl cevap verecekleri konusunda eğitmek hayati önem taşıyor.

İnterneti odalarında değil alenen kullandırın

Çocuklar günümüzde dizi izlemek ve oyun oynamak için iPad'ler ve akıllı telefonlar gibi her türlü taşınabilir lükse sahip durumdalar. Ancak sorun bunları yatak odalarına götürdüklerinde ne izlediklerini takip etmenin zorlaşmasıdır. Çocuklarınızın ne izlediğini kontrol etmek için pratik bir çözüm, dizi ve videoları ortak bir alanda izlediklerinden emin olmaktır.

Taşınabilir cihazları, özellikle küçükken çocuklardan uzak tutmak iyi bir fikirdir. Bunun yerine, biraz fedakarlık yapabilir ve o cihazların yerine televizyon kullanmalarını sağlayabilirsiniz. En azından kafalarına ne girdiğini bileceksiniz.

Antivirüs yazılımı kurun

Çocuklarınız hangi görüntülerden ve küçük resimlerden kaçınması gerektiğini öğrenmiş olsa bile, virüs ve kötü amaçlı yazılım içerebilecek tehlikeli metinleri ayırt etmek daha fazlasını gerektirir.

Bilgisayarların çoğunda halihazırda bir adet yerleşik antivirüs yazılımı vardır ancak Norton AntiVirus veya Bitdefender gibi daha gelişmiş seçeneklere ve özelliklere sahip yazılımlar kullanmanız gerekebilir. Özellikle bir aile bilgisayarınız varsa önemli verilerinizin kaybolmasını da önlerler.

Arama motorundaki filtreleri açın

çocukları internetin zararlı yanlarından korumak
Arama motoru filtreleri oldukça güçlü ve yararlıdır

Bugün Google Chrome ve Safari gibi popüler internet tarayıcılarının çoğu içerik filtreleri ve güvenlik önlemleri seçeneklerine sahip. Bu nedenle bunlardan yararlanmak isteyebilirsiniz. Bunlar şiddet ve çıplaklık gibi belirgin içerikleri filtreleyerek sonuçları daha güvenli hale getirirler.

Alternatif olarak çocuklarınızın internete sadece KidSplorer tarayıcısı gibi çocuklar için yapılmış tarayıcılarla girmesini sağlayabilirsiniz.

Onlara gizliliklerini korumayı öğretin

Şifrelerimizi gizli tutmak ve bunları çevrimiçi dolandırıcılara kaptırmamak bizler için yeterince açık olabilir ancak konu çocuklara geldiğinde çoğu zaman öğretilmesi gerekir.

İnternette paylaştıkları uygunsuz özçekimler, daha sonra pişman olacakları farfaralıklar veya sorumsuz yorumlar, çocuklara öğretilmesi gereken önemli konu başlıkları arasında yer alıyor.

Kurallar koyun

Çocuğunuza hangi siteleri ziyaret etmelerine izin verildiğini açıkça bildirin. Onlar büyüdükçe başka hangi tür siteleri ziyaret etmek istediklerini sorun ve listelerini genişletin.

Ayrıca bu kuralların çoğunun nedenini onlardan gizlemenin de bir anlamı yoktur. Sonuçta şiddet içeren ve zarar verici içeriklerin çocuklarınıza ulaşmasını önlemek istiyorsunuz. Öyleyse onlara böyle içeriklerin neler olduğu söyleyin ve onları aramamaları gerektiği kuralını paylaşın.

Çocukların internette gezinmek ve videolar izlemek için ne kadar süre harcayabilecekleri konusunda zaman sınırları koyun. Kaç çocuğun tabletlerini bütün gün kullandığını bilseniz şaşırırsınız.

Onlara sorumluluk verin

Bilgisayarı ayarlamak ve çocuklarınıza kurallardan bahsetmek sadece ihtiyati tedbirlerdir. Hatalar her zaman olur ve tehlikeli içerikler kaçınılmaz şekilde çatlaklardan sızabilir.

Söylemesi yapmaktan daha kolay olsa da, ebeveynler ve küçük çocuklar arasında bir sorumluluk kültürü oluşturmak önemlidir. Çocuğunuzu, bir çizgi film sahnesi de dahil, alışılmadık bir şey gördüklerinde size bildirmeleri konusunda teşvik edin.

Çocuklarınızla daha güçlü ilişki kurmak için teknolojiyi kullanın

çocukları internetin zararlı yanlarından korumak
Çocuklara kısıtlamalar koyarken empatiyle yaklaşılmalı

Çocuklar direnebilir, kuralları aşmak konusunda meraklı olabilir ve hatta filtreleri kapatabilirler. Ancak bu anlar çocuklarınızla bazı konuları tartışmak ve değer yaratmak için iyi bir fırsattır.

Çocuklarınızla bu konularda konuşmaya hazır olun: Neden bu kuralları en başından belirlediğinizi anlatın. Müstehcen içeriğin ve şiddetin neden bir sorun olduğunu söyleyin. Bu kurallar olmasaydı neler olabileceğini açıklayın.

Bu hassas sorunları çocuklarla tartışmak, onları ciddiye aldığınızı anlamalarına yardımcı olur. Artık onları bazı şeyleri idrak edecek kadar olgun gördüğünüzü ve önem verdiğinizi bilmelerini sağlar.

Sonuçta bu bir yolculuktur ve bunun gibi anlar, ilişkinizin güçlenmesine yardımcı olur. Bu da doğru internet alışkanlığı kazanmanın temelidir.

Yazar Burcu Kara

Genellikle modern tarih ve yakın tarih odaklı içerikler üretiyor. Özel ilgi alanları arasında Kuzey Afrika ve Güney Amerika'nın sömürge tarihi ve Avrupa'daki eski monarşiler yer alıyor.