Kategoriler
Donanım & Yazılım

Dizüstüyü PC klavyesi veya faresine dönüştürmek

Dizüstü bilgisayarı PC klavyesi veya faresi (ya da her ikisi) haline getirmek mümkündür. Klavyenizin arızalandığı bir durumda ya da fareye erişiminiz olmadığı bir durumda masaüstü bilgisayarınızı kontrol etmeye devam edebilmek için bu pratik çözümü kullanabilirsiniz. Input Director, bu iş için kullanabileceğiniz araçlardan biridir ve kullanımı oldukça kolaydır. Input Director ayrıca tek fareyle iki bilgisayar ekranını kontrol etmeyi sağlar.

Input Director nasıl kullanılır?

Dizüstüyü PC klavyesi veya faresi yapmak
Input Director ile dizüstü klavyesini masaüstü klavyesi haline getirebilirsiniz.

Logitech gibi firmalar yalnızca bu işe özel olarak geliştirmiş oldukları farelere sahiptir. Bu fareler Bluetooth üzerinden farklı bilgisayar ekranlarını kontrol etmeye yarıyor. Ancak bu farelere yatırım yapmak yerine Input Director gibi yalnızca birkaç MB büyüklüğündeki programlarla benzer sonuca ulaşabilirsiniz. Üstelik Bluetooth yerine (her PC'de bulunmayabilir) Wi-Fi üstünden çalışırlar.

input director

Kurulum ve kullanım aşamalarına geçmeden önce, Microsoft'un geliştirmiş olduğu Mouse without Borders uygulamasının da aynı çözümü sunduğunu söylemeliyiz. Üstelik çok daha kolay kuruluyor. Ancak birçok kullanıcının da belirttiği gibi Input Director kadar istikrarlı çalışmamaktadır.

Kurulum ve kullanım

Input Director'ı aynı ev ağına bağlı birkaç bilgisayarda birden kullanabilirsiniz ya da dilerseniz yalnızca iki monitörü kontrol etmek veya sadece birini yönetmek için kullanabilirsiniz. Başlamak için Input Director'ı klavye veya fare ile kontrol etmek istediğiniz Windows makinesine yükleyin.

Input Director'ı dizüstü bilgisayarınızdan PC'nizi kontrol etmek için yüklüyorsanız, dizüstüyü "Master" ve klavyesi ya da faresi olmayan masaüstü bilgisayarınızı "Slave" olarak belirleyin. Bunun için laptop'tan "Enable as Master" ve diğer PC'den ise "Enable as Slave"'i seçmeniz gerekiyor.

input director
Laptop'ı Master sistem olarak seçin

Kırmızı daire içine alınmış kısma atadığınız tuş, girdinin Master ya da Slave sistem arasında değiştirilmesini sağlar. İki sistemde de klavye bulunuyorsa kullanışlı olabilir. Ancak bizim durumumuzda sadece Master sistemde klavye bulunduğundan bu özelliğe ihtiyacımız olmayacak.

input director
"Add" butonu ile kontrol edeceğiniz sistemin adını ya da IP'sini yazın

Şimdi Master bilgisayarınızdan "Master Configuration" sekmesine geçin. Üstteki kutuda kaç adet Master sisteminiz varsa bunlar gösterilir. Monitörlerin odanızdaki fiziksel konumlarına gbu öre ikonları sürükleyip yer değiştirebilirsiniz. Ardından aşağıdaki kutucuğa inin ve "Add" butonu ile kontrol etmek istediğiniz Slave bilgisayarın adını ya da IP'sini girerek onaylayın (CMD ekranına ipconfig yazarak bir PC'nin IP (IPv4) adresini öğrenebilirsiniz).

input director
Slave PC'nin IP'sine CMD > ipconfig > IPv4 yöntemiyle erişebilirsiniz

Şimdi aynısını Slave PC için yapmanız gerekecek. Slave Configuration sekmesine geçerek bu kez de Master PC'nin adını veya IP adresini girin. Bu iş için yine ipconfig CMD komutunu kullanabilir ve IPv4 numarasını kutucuğa girebilirsiniz. Bu ekrandan eğer istiyorsanız bir kısayol tuşu belirleyebilir ve kaç adet monitörü kontrol edeceğinizi seçebilirsiniz. İki monitör söz konusuysa bunlara gerek yoktur.

Master Configuration sekmesine geri döndüğünüzde Slave sisteminin adını göreceksiniz. Ayrıca burada yine monitör simgelerini sürükleyebilir ve böylece odanızdakine benzer bir düzen kurabilirsiniz.

Global Preferences ayarları opsiyoneldir

Global Preferences sekmesinde her bilgisayarın nasıl davranacağını belirleyebilirsiniz. "Run Input Director on Startup" programın Windows açılışında başlatılmasını sağlar. "On Start" kısmında ilgili bilgisayarın Slave mi Master mı olması gerektiğini seçebilirsiniz. "Clipboard" kısmı ise bir bilgisayar kopyaladığınız bir metni diğer bilgisayar yapıştırmanızı sağlar. "Share Clipboard" ile bu özelliği açıp kapatabilirsiniz.

Son olarak ekranın en sağ altında yer alan "Water Ripple" efekti, fare imleci diğer ekrana geçtiğinde görülen dalgalanma efektini kapatmanızı sağlar. Araç ücretsizdir, kullanımı kolayıdr ve oldukça iyi çalışır. Bu aracı kullanarak laptop'ı klavye olarak kullanabilir ve hatta touchpad'ini fare olarak kullanabilirsiniz. Aynı zamanda birden çok bilgisayar ekranını tek fareyle yönetebilirsiniz.

Input Director sadece Windows bilgisayarlarda çalışır. O nedenle OSX veya Ubuntu gibi sistemler için Synergy yazılımını kullanabilirsiniz. Örneğin, Macbook'tan PC'yi kontrol edebilirsiniz. Tüm bu yöntemler oyun oynarken de işe yaramaktadır.

Input Director: Dizüstüyü PC klavyesi ve faresi haline getirmek yazımız burada son buldu. Daha fazla içerik için bu bağlantıyı takip edebilirsiniz: https://ungo.com.tr/k/rehber

Yazar Burcu Kara

Genellikle modern tarih ve yakın tarih odaklı içerikler üretiyor. Özel ilgi alanları arasında Kuzey Afrika ve Güney Amerika'nın sömürge tarihi ve Avrupa'daki eski monarşiler yer alıyor.