John Wick: Chapter 3 – Parabellum benzeri filmler

Yayım tarihi Sanat & Edebiyat olarak sınıflandırılmış

Keanu Reeves'in aksiyon serisinin en son filmi John Wick: Chapter 3 – Parabellum vizyona girdi. Yine bolca silahlı dövüş ve bozuk para sahneleri ile karşı karşıyayız. Ancak bu şık çatışma görüntülerine ve Ian McShane monologlarına dalmadan önce zihninizi her şeye daha hazır hale getirmek için bazı John Wick benzeri filmleri izlemek isteyebilirsiniz. O halde yardım etmek için buradayız.

John Wick: Chapter 3 – Parabellum'a benzeyen filmler

John Wick 1 ve 2

Bu filme sebepsiz yere John Wick “Chapter 3” denmiyor. İlk iki filmi izlemek sizi sadece çatışma sahnelerine daha aşina yapmayacak aynı zamanda bu seride şaşırtıcı derecede bol bulunan çeşitli karakterlerin arka planlarına dair fikir edinmenizi sağlayacak. John Wick aptalca patlamalar ve bağlantısız olaylar dizisinden ibaret bir film değildir. Gerçekte bir hikayesi vardır.

Le Samouraï

1960'ların Fransız sinemasından unutulmaz bir tarih dersi veren Le Samourai, John Wick’in taşıdığı motivasyonlarla ortak yönlere sahip. Jef Costello sevimli küçük bir hayvan ile yaşayan yalnız bir usta tetikçidir. Yaşamını Bushido öldürme kodundan dışarı adım atmayarak sürdürür. Fakat tüm sistemin artık bozulmaya başladığını ve duvarların üzerine doğru kapandığının farkındadır. Bize tıpkı JW gibi geldi.

Escape From New York ya da The Warriors

Sert yapısına rağmen hala bir insan olan kahraman katilimiz John Wick 3'te dünyanın en muhalif, absürt ve şiddet dolu kenti New York'tan kaçmaya çalışıyor. Kurt Russell, Escape From New York'da Snake Plissken'i oynuyor ve kendisi birçok yönüyle bize JW'yu hatırlatıyor. Diğer taraftan garip öğretilere sahip ancak ayakları bir o kadar yere basan, onurla birbirine bağlı düşman çetelerinin peşinde olduğu The Warriors'ın kahramanları ise serinin suikastçı yeraltı dünyasını andırıyor. Her ikisini de mutlaka izleyin.

The Matrix

JW 3'de Keanu Reeves bir sahnede “Silaha, çok sayıda silaha” ihtiyacı olduğunu söylerek kendisinin Matrix'teki sözünü alıntılamaktadır. Ayrıca Laurence Fishburne şu anda bu seride rol alıyor. Muhtemelen Matrix'i halihazırda izlediniz ve her ne kadar şimdi mermileri atlatamıyor olsa da Reeves'in daha dinamik genç halini yeniden görmek isteyebilirsiniz.

Man of La Mancha

JW 3'ün ilk fragmanında kullanılan “Impossible Dream” şarkısı birçokları tarafından ilgi çekici ve havalı bulunmuştur. JW'yu hayatındaki amaçlarına ulaşmak için dünyadaki her zorluğa karşı çabalamayı sürdüren efsanevi ancak yaralı bir figür olan Don Kişot ile karşılaştırmak mümkün. Bu parçanın ait olduğu 1972 müzikal Man of La Mancha (Don Kişot) ilgi çekici bir filmdir. Peter O’Toole başrolünde oynar ve görülmeye değerdir.

John Wick: Chapter 3 – Parabellum benzeri filmler yazımız burada son buldu. Daha fazla sanat içeriği için bu bağlantıyı takip edebilirsiniz: https://ungo.com.tr/k/sanat/

Burcu Kara tarafından

Genellikle modern tarih ve yakın tarih odaklı içerikler üretiyor. Özel ilgi alanları arasında Kuzey Afrika ve Güney Amerika'nın sömürge tarihi ve Avrupa'daki eski monarşiler yer alıyor.