Minecraft'ı tarayıcıda oynamak artık mümkün

Yayım tarihi Teknoloji olarak sınıflandırılmış

Dünyanın en popüler oyunlarından Minecraft'ın önümüzdeki hafta 10. yıldönümünü kutlamaya hazırlandığını biliyor muydunuz? Minecraft ilk kez 17 Mayıs 2009'da çıkış yaptı. Zamanın ne kadar hızlı geçtiği konusunda yalnız değilsiniz. Diğer taraftan Microsoft'un Mojang'i satın almasından bu yana neredeyse 5 yıl geçti! Yıllar geride kalmaya devam ederken Minecraft popülaritesinde yavaşlama belirtileri göstermiyor. Artık en popüler video oyunları listesinde sadece Tetris'in arkasında ikinci sırada yer alıyor.

Minecraft'ı tarayıcıda oynamak

Klasik Minecraft'ı tarayıcıda oynamak artık mümkün
2009'da yayımlanan ilk Minecraft'ı şimdi tarayıcınızda 9 arkadaşınızla oynayabilirsiniz.

Minecraft’ın sahibi dev yazılım şirketi Microsoft'un oyunun onuncu yılını kutlamak için bazı büyük planları var. Bunlardan bazılarını söz konusu büyük güne kadar öğrenemeyeceğiz. Ancak tüm kutlamaları erkenden başlatmanın bir yolu web tarayıcıda Minecraft oynamak olacak!

Bunun başlatıcı üzerinden erişebileceğiniz modern sürüm olmadığını tekrar belirtelim. Bu sürüm "classic" adını taşıyor ve 2009'dan port edilen (0.0.23a_01) bir versiyona işaret ediyor. Dolayısıyla bir şeyler inşa ederken seçebileceğiniz 32 blok bulunuyor ve bunlardan birkaçı boyalı yün gökkuşağından oluşuyor.

Microsoft bu deneyimi olabildiğince otantik tutmaya çalışmış. Resmi blog yazıları, tarayıcı tabanlı sürümde 10 yıl önce karşılaşılan aynı hataların ve sorunların çoğunun yaşanacağını belirtiyor. Dolayısıyla bug'lar görmeyi bekleyebilirsiniz.

Bununla birlikte, Minecraft'ın browser sürümünde sadece yaratıcı modda sıkışıp kalmıyorsunuz. Bu sürüm 10. yıl kutlamalarının bir parçası olduğundan Microsoft yeni bir bölüm seviyesi oluştururken partiye katılmaları için en yakın arkadaşlarınızın 9'unu davet etmenize izin veriyor.

Minecraft nasıl tarayıcıda oynanır?

Klasik Minecraft'ı tarayıcıda oynamak artık mümkün
Açılan link'i alın ve arkadaşlarınızla paylaşın.

Tek yapmanız gereken adres çubuğunuzdaki URL’i arkadaşlarınızla paylaşmak olacak. Arkadaşlarınız ardından doğrudan haritanıza girebilecekler. Her şey bulut sunucular üzerinden gerçekleşiyor. Bu da güvenlik duvarı ayarları yapmakla kıyaslandığında her şeyi çok daha basitleştiriyor. Oyun da esasında oldukça sorunsuz ve akıcı çalışıyor. Bu durum büyük ölçüde Minecraft’ın 2009’da ne kadar basit şekilde kodlanmış olduğu ile ilgili. Kısacası hem Microsoft hem de Mojang için güzel iş diyoruz.

Siz de klasik Minecraft'ı yalnızca web browser'ınız üzerinden test etmek ve arkadaşlarınızla eski günlerdeki gibi keyifli vakitler geçirmek istiyorsanız yalnızca classic.minecraft.net adresine gitmeniz yeterli olacak. Deneyimlerinizi bizimle paylaşmayı unutmayın!

Klasik Minecraft'ı tarayıcıda oynamak artık mümkün yazımız burada son buldu. Daha fazla içerik için bu bağlantıyı takip edebilirsiniz: https://ungo.com.tr/k/teknoloji/

Burcu Kara tarafından

Genellikle modern tarih ve yakın tarih odaklı içerikler üretiyor. Özel ilgi alanları arasında Kuzey Afrika ve Güney Amerika'nın sömürge tarihi ve Avrupa'daki eski monarşiler yer alıyor.