Kategoriler
Donanım & Yazılım

MatchPop trojanı nasıl temizlenir? / Kripto para virüsü

MatchPop trojanı nasıl temizlenir? MatchPop, bulaştığı bilgisayarın kaynaklarını, kullanıcı iznini almadan dijital paralar üretmek için kullanmak üzere kullanan bir truva atıdır.

MatchPop, bilerek veya bilmeyerek, kullanıcılar tarafından yüklenir. Genellikle, bu tür bir virüs yüklü program reklamlar yoluyla sunulur veya başka bir yazılımla birlikte gelir ve kullanıcıyı bu yazılımın nereden geldiğiyle ilgili şaşkınlığa itebilir.
Ne yazık ki, bazı ücretsiz programlar diğer yazılımların da yükleneceğini yeterince açıklamamaktadır ve sizin bilginiz olmadan MatchPop kurulumu yapabilirler.

Bir bilgisayara MatchPop yüklendiğinde, CPU'nuzun ve grafik kartlarının gücünün %90'ından fazlasını kullanır. Bunun anlamı, trojan çalışırken, bilgisayarınızın daha yavaş çalıştığını ve oyunların takıldığını veya donukluğa neden olduğunu göreceksiniz, çünkü bu trojan geliştiricilere gelir sağlamak için bilgisayarınızın kaynaklarını kullanıyor. Bu, işlemcinizin uzun süre çok sıcak ısılarda çalışmasına neden olur ve bu da işlemcinin ömrünü kısaltır.

MatchPop trojanı nasıl temizlenir?

Winlog.exe CPU Miner Trojanına bulaştığında, yaygın belirtiler şunlardır:

  1. MatchPop.exe C: \ Users \ {kullanıcı adı} \ AppData \ Roaming \ klasöründedir.
  2. Çok yüksek CPU ve grafik kartı kullanımı
  3. Windows'un kendisi zamanla daha yavaş çalışıyor.
  4. Programlar hızlı başlatılamıyor.

Yazılım yüklerken her zaman dikkat etmeniz gerekir, çünkü genellikle bir yazılım yükleyici isteğe bağlı yüklemeler içerir. Ne yüklemeyi kabul ettiğinize çok dikkat edin.

Her zaman özel yüklemeyi seçin ve bilmediğiniz bir şeyin işaretini kaldırın, özellikle de ilk başta indirmek ve yüklemek istemediğiniz isteğe bağlı yazılımı seçin. Güvenmediğiniz bir yazılım yüklememeniz gerektiğini söylemeye zaten gerek yok.

Windows'tan MiBigData solution matchpop ögelerini kaldırın

MiBigData solution matchpop
MiBigData solution matchpop

Bu ilk adımda, bilgisayarınıza yüklenmiş olabilecek kötü amaçlı programları tespit etmeye ve kaldırmaya çalışacağız. Bunun için Denetim Masası'na girdiğinizde “Programlar ve Özellikler” ekranı, bilgisayarınızda kurulu olan tüm programların bir listesi ile görüntülenecektir. MiBigData solution matchpop programını bulana kadar listeyi kaydırın, bulduğunuzda tıklayın, ardından üst araç çubuğunda görünen “Kaldır” düğmesini tıklayın.

Malwarebytes kullanarak MatchPop virüsünü kaldırın

Malwarebytes, Windows için ve birçok sebepten dolayı en popüler ve en çok kullanılan anti-malware yazılımlarından biridir. Size başka hiçbir şeyi kaçırmadan, diğer yazılımların kaçırma eğiliminde olduğu kötü amaçlı yazılım türlerini imha edebilir. Virüs bulaşmış bir cihazı temizlemek söz konusu olduğunda, Malwarebytes her zaman ücretsizdir ve kötü amaçlı yazılımlara karşı mücadelede önemli bir araç olduğunu kesinlikle unutmayın.

Malwarebytes'i ilk kez kurduğunuzda, gerçek zamanlı tarama ve fidye yazılımlarına karşı özel koruma gibi önleyici araçları içeren 14 günlük ücretsiz bir premium deneme sürümüne sahip olursunuz. İki hafta sonra, yalnızca elle tarama yaparak kötü amaçlı yazılımları algılayan ve temizleyen temel ücretsiz bir sürüme otomatik olarak döner.

Kripto para virüsüyle ilgili temizlik önerilerimiz burada son buldu. Daha fazla güvenlik içeriği için bu bağlantıyı kullanabilirsiniz: https://ungo.com.tr/k/yazilim-blok-zinciri/

Yazar Ayberk Göktürk

Antik ve kimi zaman modern tarih odaklı içerikler üretiyor. Özel ilgi alanları arasında Kuzey Afrika ve Güney Amerika'nın sömürge tarihi ve Avrupa'daki eski monarşiler yer almaktadır.