Searchinggood.com virüsü nasıl kaldırılır? / Tarayıcı eklentisi

Yayım tarihi Donanım & Yazılım olarak sınıflandırılmış

Searchinggood.com virüsü nasıl temizlenir detaylı bir yazı hazırladık. Bir tarayıcının adres çubuğundan yapılan aramalar https://searchinggood.com/ sitesi üzerinden başka yere yönlendiriliyorsa, büyük olasılıkla bu yönlendirmelere neden olan bir tarayıcı uzantısı veya yazılımı yüklemiş olabilirsiniz. Bazı uzantılar, tarayıcınızın adres çubuğunda yapılan tüm aramaların, sonunda Yahoo.com’a gidecek şekilde https://searchinggood.com/ üzerinden yönlendirilmesine neden olur.

Arama sorgunuz https://searchinggood.com/?a=gsp_dimensions_19_18_ssg26&q= adresinden yönlendirildiğinde, uzantı geliştiricisinin aramalarınızı izlemesini sağlamış olursunuz ve sizi arama sonuçlarını gösteren Yahoo’ya yönlendirir.

Searchinggood.com virüsü nedir?

Searchinggood.com
Searchinggood.com

Yönlendirme sırasında tarayıcının durum çubuğunda "https://searchinggood.com/ adresine bağlanılıyor", "https://searchinggood.com/ adresinden bekleniyor" veya "https://searchinggood.com/ adresinden aktarılıyor" mesajları görünecektir.

Adres çubuğundan yaptığınız aramalar, yönlendirmeyi gerçekleştiren bir tarayıcı uzantısına veya yazılıma sahip olduğunuzdan searchgood.com üzerinden yönlendiriyor. Bu tarayıcı uzantıları, aramalarınızı izlemek veya reklamlardan gelir elde etmek için yönlendirmeleri gerçekleştirir. Tarayıcınız aramalarınızı searchgood.com adresine yönlendirmeye başlarsa, aramalarınızı yüklerken bir eklenti kurar. Yönlendirmeye neden olan uzantıyı biliyorsanız ve bunu umursamıyorsanız, yapmanız gereken hiçbir şey yoktur. Öte yandan, aramalarınızı yönlendirmek istemiyorsanız, uzantıyı kaldırabilirsiniz. Bu yönlendirmeye hangi uzantının neden olabileceğinden emin değilseniz, aşağıdaki kaldırma kılavuzundaki adımları kullanarak bir tarama yapmanız gerekir.

Searchinggood.com virüsü / RKill kullanın

Bu kaldırma kılavuzu, adımların sayısı ve kullanılacak çok sayıda program nedeniyle karışık görünebilir. Bu kılavuzu kullanmadan önce, bir kez okumanızı ve gerekli tüm araçları masaüstünüze indirmenizi öneririz. Bunu yaptıktan sonra, tarayıcı pencerenizi kapatmanız veya bilgisayarınızı yeniden başlatmanız gerekebileceğinden, lütfen bu sayfayı yazdırın.

Kaldırma işlemine müdahale edebilecek programları sonlandırmak için önce Rkill programını indirmeliyiz. Rkill, bilgisayarınızda aktif kötü amaçlı yazılımları arayacak ve bunları temizleme işlemini engellemeyecek şekilde sonlandırmaya çalışacaktır. Bunu yapmak için, lütfen bu bağlantıyı kullanarak RKill'i masaüstünüze indirin.

İndirdikten sonra, Searchinggood.com virüsü ve diğer kötü amaçlı yazılımlarla ilişkili tüm işlemleri otomatik olarak durdurmayı denemek için iExplore.exe simgesini çift tıklatın. Program çeşitli kötü amaçlı yazılım programlarını ararken ve bunları sonlandırırken lütfen sabırlı olun. Tamamlandığında, siyah pencere otomatik olarak kapanacak ve bir log dosyası açılacaktır. Lütfen bu log dosyasını gözden geçirin ve ardından bir sonraki adıma geçebilmek için kapatın.

Malwarebytes programını kullanın

Malwarebytes / Searchinggood.com virüsü

Bu noktada, bilgisayarınızda olabilecek virüsleri, reklam yazılımları veya potansiyel olarak istenmeyen programları taramak için Malwarebytes Anti-Malware veya MBAM yazılımını indirmelisiniz. Lütfen Malwarebytes'i bu konumdan indirin ve masaüstünüze kaydedin ve kurulumun ardından taramayı başlatın.

MBAM tarama işlemini tamamladığında, tespit ettiği kötü amaçlı yazılımları, reklam yazılımlarını veya potansiyel olarak istenmeyen programları gösteren bir ekranı size gösterir. Seçilen tüm öğeleri silmek için Remove Selected düğmesine tıklamanız gerekir. MBAM tüm dosyaları ve kayıt defteri anahtarlarını silecek ve bunları karantinadaki programlara ekleyecektir. MBAM zararlı dosyaları kaldırırken yeniden başlatılması gerektiğini belirten bir mesaj görüntülerse, lütfen izin vermesini sağlayın. Bilgisayarınız yeniden başlatıldıktan ve oturum açtıktan sonra, kalan adımlarla devam edin.

Bu iki işlemin ardından Searchinggood.com virüsü artık sisteminizden tamamen temizlenmiş olacak. Benzer içerikler için bu bağlantıyı kullanabilirsiniz: https://ungo.com.tr/k/yazilim-blok-zinciri/

Ayberk Göktürk tarafından

Antik ve kimi zaman modern tarih odaklı içerikler üretiyor. Özel ilgi alanları arasında Kuzey Afrika ve Güney Amerika'nın sömürge tarihi ve Avrupa'daki eski monarşiler yer almaktadır.