Kategoriler
Sanat & Edebiyat

Sonları hayal kırıklığı ile biten en popüler TV dizileri

Game of Thrones finalinin arifesindeyiz ve dürüst olalım insanlar pek mutlu değil. HBO’nun destansı fantezisi yönetmenler David Benioff ve D. B. Weiss'in kontrolünde bu aralar çılgın bir yola girdi. B. Weiss hikayeyi uygun ve tatmin edici bir şekilde ana karakterler etrafında sarmaya çalışıyor. Başarılı olup olmayacağı hala belli değil ancak başarısız olursa Game of Thrones bu konuda yalnız olmayacak. Zira popüler dizilere dair en zorlu konulardan biri sonlarını getirebilmektir. Geçmişte buna benzer pek çok örnek görüldü. İşte sonları hayal kırıklığı ile biten en popüler TV dizileri.

Sonları hayal kırıklığına uğratan en popüler diziler

lost hayal kırıklığı en popüler dizi

Lost

Lost’un bir zamanlar halk arasında yarattığı kültürel etkiyi unutmak kolay değildir. J.J. Abrams'ın bu drama dizisinde, karakterlerin bulunduğu adanın ardındaki gizem, The Others, donmuş teker ve kapaktaki adama dair teoriler neredeyse bitmek bilmedi. 2010'daki son bölümde tüm bu gizemlerin birleşeceğini ve mantıklı bir zemine oturtulacağını düşünmüştük. Bu olmadı ve Lost tüm zamanların en hayal kırıklığı yaratan dizilerinden biri olarak tarihe geçti.

Dexter

dexter hayal kırıklığı en popüler dizi

Showtime’ın seri katil draması Dexter’ın inişleri ve çıkışları oldu ancak sonunda son derece ciddi bir düşüş yaşadı; final bölümü hayranları tam anlamıyla mahvetmeyi başarmıştı. Son sezonda her şey yolunda giderken ve dizi tekrar ilginç bir hale dönerken Dexter kız kardeşini gömdü ve bir kasırgaya yelken açarak intihar etti. Derken… Dexter son sahnede geri döndü ve yönetmenler sanki "Belki bir gün Dexter'a devam edebiliriz" mesajı vermiş gibi oldu. Sonuç olarak hikaye bir sonuca bağlanmadı.

İLGİLİ:  Soyut sanat akımları: Konstrüktivizm, sürrealizm ve gerçekçilik

Life on Mars

life on mars hayal kırıklığı en popüler dizi

Polis detektifi Sam Tyler 2008'de araba kazası geçirdikten sonra 1973'de uyanır ve dizi boyunca yeni varlığının anlamını bulmaya çalışır. Detektiflik yapmaya devam eder ve kazayla geleceği değiştirmemeye çalışır. Dizinin İngiliz versiyonunun finalinde "her şey sadece bir rüyadır." Ancak Amerikan versiyonu çok daha karmaşıktır. Şaşırtıcı ve garip bir şekilde Sam Tyler'ın her iki varlığı da illüzyondur! Kendisi Mars'a giden ilk astronotlardan biridir ve her şey arızalı bir sanal gerçeklik rüyasının ürünüdür. Ne hikaye ama!

Chuck

chuck hayal kırıklığı en popüler dizi

NBC’nin komedi dizisi birkaç kez iptal edilmekle yüzleşti ancak hayranlar her seferinde dizinin devam etmesini sağladı. Dizi sonunda beşinci sezon ile final yaptığında tutkulu hayranlarını oldukça etkileyici bir "hayak kırıklığı" ile bıraktı. Bölümlerden birinde Intersect, Sarah’ın hafızasını siler. Aslında bunu yaparak Chuck ile şovun tamamında kurdukları ilişkiyi silmiş olur. Chuck, Sarah ile bir plajda tanışır ve ona tüm dizideki hikayesini baştan anlatır. Ardından onu öper ve ekran kararır. Dizi bitmiştir. Sarah hafızasını geri kazandı mı bugün dahi bilinmez.

Angel

angel hayal kırıklığı en popüler dizi

Spin-off'lar asla orijinali kadar sevilmezler ancak Angel farklıdır. Angel yeni karakterleri ve temasıyla gerçekten çok iyi bir iş çıkarmaktadır. Dizi boyunca baş karakterimizin ilginç ahlaki seçimler yapmasını izleriz. Maalesef final bölümündeki ahlaki seçimde büyük bir risk alınır ve karşılığı verilemez. Final bölümünde Angel, Spike, Gunn ve Illyria yağmurun altında şeytani bir orduyla yüz yüze gelir. Los Angeles'ı ve dünyanın geri kalanını kurtarmak için verilmiş bir savaştır. Kamera ekibi gösterir, ardından ekran kararır ve dizi bitmiştir. Tatmin edici mi? Değil.

St. Elsewhere

elsewhere dizisi

St. Elsewhere, Boston hastanesindeki bir grup öğretim doktorunun hayatını işlemektedir. Başarısı önümüzdeki birkaç on yılda yayınlanan diğer tıp draması dizilerinin temellerini atmıştır. Asla büyük hit bir dizi olmadı ancak seyircisi ciddiydi. Çoğu zaman ayakları yere basan gerçekçi bir yapımdı. Finali bu nedenle hayal kırıklığı oluşturdu. Seyircilerin altı sezon boyunca izlediği şeyler yalnızca otistik bir çocuğun başından geçen bir hayaldi. İnsanları kesinlikle şaşırttı ancak iyi anlamda olmadı.

İLGİLİ:  Ewan McGregor Obi Wan Kenobi dizisi için Star Wars'a dönüyor

Sons of Anarchy

sons of anarchy dizisi

Geçmişin baskısı altında dağılan bir kardeşliği işleyen Sons of Anarchy kesinlikle en popüler motosiklet dramalarından biri oldu. Gösterinin son sezonunda kahraman Jax Teller, karısı Tara'nın ölümünden intikam alırken kulübün diğer faaliyetlerine zarar vermektedir. Kesinlikle absürt geçen son anlara kadar oldukça iyi bir dizidir. Final sahnesinde kahramanız büyük bir polis konvoyu tarafından saatte "50 km hızla sakince kovalanmaktadır". Jax Teller karşı şeritten bir tırın geldiğini görür ve motorunu tıra yönlendirir. Bu hayal kırıklığı yaratan son anlar yetmezmiş gibi her şey okul projesi kalitesinde bir CGI ile resmedilir.

The X-Files

the x-files finali kötü biten diziler

The X-Files son sezonunda tamamen başka bir diziye bürünmüştü. Son sezona doğru yönetmen muhtemelen tüm bu komploları, uzaylı kaçırmalarını ve bilimsel sırları bir temele oturtamayacağını anladı. "The Truth" adına sahip final bölümünde Fox Mulder diziye dönmüştü ve oldukça iyi bir haberdi. Kendisi ardından aşırı derecede donuk askeri mahkeme sahneleri ile harcandı. Sonunda, uzaylıların 22 Aralık 2012'de Dünya'yı sömürgeleştireceğini ve iki kişinin yaklaşan kıyameti beklemek için New Mexico, Roswell'deki bir motel odasında yatacağını öğrendik. Çok tatmin edici değildi ancak bu koşullar altında daha ne olabilirdi?

Battlestar Galactica

battlestar galactica finali kötü biten diziler

İşte oldukça sağlam bir finalin kötü tasarlanmış bir sahne tarafından nasıl tamamen yok edilebileceğinin örneği. Ronald D. Moore’un 70'li yılların sonlarında geçen bilim kurgu dizisi Battlestar Galactica'nın popülaritesi türünün en iyi örneklerinden biri olmasından gelir. Savaşa ve hayatta kalmaya yetişkin gözünden bakan, zengin ve karmaşık bir hikayesi olan dizi tam dört sezon devam etti. Finalde Galactica, Cylon-insan melezi Hera'yı kurtarmak için intihar görevine devam ediyordu. Geminin bilinen kaostan uzak, yaşanabilir bir dünyaya inmesiyle o heyecan verici doruk noktasına ulaşıldı. Her şeyin 150,000 bin yıl ileri sarılıp gezegenin ne olduğu gösterildiğinde hikaye bir anda parçalarına ayrıldı. O gezegen Dünya'ydı ve Galactica'nın ekibi ilk insanlardı. Hiçbir temele oturmamıştı ve böylesine harika bir dizi saçma bir sonla bitmişti.

İLGİLİ:  Yeni Star Wars dizisi 2019'da geliyor

Quantum Leap

quantum leap finali kötü biten diziler

Bazen kötü bir son, şovun yazarlarından değil kendisini yayınlayan TV kanalından gelir. 1980'lerin sonlarının ve 90'ların başlarının en yaratıcı dizilerinden biri, beşinci sezonundan sonra iptal edildi ve son bölüm olan “Mirror Image” bizi yalnızca üzdü. Yapımcılar daha önceden bunun son sezon olabileceğini biliyorlardı. Bu nedenle Sam'in memleketine, doğduğu ana sıçrama yapmasına izin verdiler ve dizinin tarihinde ilk kez aynada kendisini gördüğü sıra dışı bir hikaye yazdılar. Daha sonra Sam'in istediği zaman bu sıçramayı bırakabileceğini ancak dünyayı daha iyi bir yer kılmak için Project Leap'i yarattığını öğrendik. AI'ın evliliğini kurtarmak için bir kez daha sıçradıktan sonra ekranda şu yazıyla kaldık "Dr. Sam Becket asla eve dönmedi." Evet teşekkürler.

Pretty Little Liars

pretty little liars

CW’nin cinayet ve drama merkezli gençlik dizisi uzun bir süre devam etti ve merak edilerek izlendi. Fakat bir dizinin hikayesini, kimliği bilinmeyen gizemli bir manipülatör etrafında kurduğunuzda bunun hakkını gerçekten vermeniz gerekir. Pretty Little Liars bunu yapamadı. Dizide, lise kızlarının hayatı "A" ismindeki gizemli bir figür tarafından mahvedilmektedir. Yedi sezondur tüm izleyiciler A'nın kim olduğunu çözmek için ipuçlarını birleştirmektedir. Ardından final gelir ve gizemli A kendisini hiç görmediğimiz ve adını hiç duymadığımız bir karakter oluverir. Alex Drake, Spencer'ın uzun zamandır kayıp olan unutulmuş ikiz kardeşidir. Motivasyonunun kaynağı terk edilmişlik ve kıskançlıktır. Yani hiçbir şeydir.

Sonları hayal kırıklığı ile biten en popüler TV dizileri yazımız burada son buldu. Daha fazla sanat içeriği için bu bağlantıyı takip edebilirsiniz: https://ungo.com.tr/k/sanat/

Yazar Burcu Kara

Genellikle modern tarih, yakın tarih ve popüler bilim üstüne içerikler üretiyor. Özel ilgi alanları arasında Kuzey Afrika ve Güney Amerika'nın sömürge tarihi ve Avrupa'daki eski monarşiler yer alıyor.