Kategoriler
Çevre

Tarihin en derin denizaltı dalışı yapıldı

Kaşif Victor Vescovo, Batı Pasifik Okyanusu'ndaki Mariana Çukuru'na inerek yeni bir derin dalış rekoru kırdı. Kendisi Dünya gezegeninin en derin noktası olan Challenger Deep'e ulaştı. Vescovo dalışa DSV Limiting Factor adında bir denizaltı ile başladı. Herhangi bir insanlı dalıştan 16 metre daha derine, 10,927 metreye ulaştı. Böylece 2012 yılında 10,907 metre derinliğe inen film yapımcısı ve kaşif James Cameron'ın rekorunu kırdı. Cameron, Deepsea Challenger denizaltısını kullanmıştı.

Tarihin en derin denizaltı dalışı

challenger deep tabanı
Challenger Deep tabanında tespit edilen deniz canlıları.

Pasifik Okyanusu'ndaki Mariana Çukuru'na ilk derin dalış 1960 yılında ABD Donanması Teğmeni Don Walsh ve İsviçreli mühendis Jacques Piccard tarafından yapıldı.

Yeni dalış dünyanın beş okyanusunun en derin noktasını keşfetmeyi amaçlayan Discovery Channel belgesel serisinin bir parçası olarak gerçekleştirildi. Belgesel Five Deeps Expedition adını taşıyor ve 2019'un sonlarına doğru yayına girmiş olacak.

İLGİLİ:  Minnesota bahçelerini arı dostu yapanlara ödeme yapacak
Vescovo, DSV Limiting Factor aracıyla yeni dalış rekorunu kırarken.
Vescovo, DSV Limiting Factor aracıyla yeni dalış rekorunu kırarken.

Limiting Factor denizaltı aracı 28 Nisan – 5 Mayıs tarihleri ​​arasında Challenger Deep'in tabanına dört dalış gerçekleştirdi. 7 Mayıs 2019'da ise yine Mariana Çukuru'nda bulunan Sirena Deep'e son bir dalış daha yaptı. 28 Nisan'daki rekor denemesi de dahil olmak üzere dalışların ikisi Vescovo'nun pilotluğundaki solo dalışlardı.

Dünya okyanuslarının yüzde 90'ı hala keşfedilmeyi bekliyor.

Vescovo, dalışların tamamlanmasından sonra Guam'a döndüğünde dalışların ne kadar heyecan verici olduğuyla ilgili olarak "neredeyse tarif edilemez” ifadesini kullandı. Yeni dalış rekorunun kırılmasında, kullanıldığı teknolojinin ve ekibinin önemini vurguladı. Okyanusun en derin bölgesine yapılan arka arkaya dalışlar kuşkusuz ekip için de ciddi bir başarıydı.

İLGİLİ:  Hava kirliliğinden kaynaklı ölümlerin sayısı iki kat arttı
victor descovo
Victor Descovo, dalıştan önce.

Hala keşfedilecek çok şey var. Challenger Deep'e yapılan dalış sırasında ekip deniz canlılarını da filme aldı. Bunlar arasında belki de ilk kez filme alınan kaşık solucanı (Echuira) da var. Yaratık 6,999 metrede keşfedildi. Yaşayan en derin balık Mariana salyangoz balığı (Pseudoliparis swirei) ve süper dev amfipotlar 8,054 metrede bulundular. Son olarak 2,999 metrede deniz tabanını mesken edinen saydam deniz hıyarlarına (Holothuroidea) ve arrowtooth yılan balıklarına rastlandı.

tarihin en derin denizaltı dalışı
DSV Limiting Factor dünyanın en derin dalışını gerçekleştiren denizaltı oldu.

İnsanlar okyanusun dibinde hayatın sona erdiğini düşünebilir. Ancak dalış ekibine göre burada kesinlikle hayat var. Vescovo deniz tabanının gerçekten sessiz ve huzurlu olduğunu söylüyor. Kendisi ayrıca, gezegenin en derin noktası olan Challenger Deep'ın tabanında plastik torba ve şeker ambalajlarıyla da karşılaşmış. Havzayı keşfetmesi dört saatini almış ve bu şu anda okyanusun tabanında bir bireyin geçirdiği en uzun zaman olarak kayıtlara geçti.

İLGİLİ:  Danimarka'da atık tesisinin üstüne inşa edilen kayak pisti

Vescovo bu dalışla birlikte Everest Dağı'nın zirvesine çıkıp okyanusun en derinine inen, hem Kuzey hem de Güney kutuplarında kayak yapan ilk kişi oldu.

Mariana Çukuru'nun tabanı.

Kendisi şimdiyse dört okyanusun en derin noktasına daldı. Daha önce Hint Okyanusu'ndaki Java Çukuru'na ve Antarktika çevresindeki Atlantik Okyanusu ile Güney Okyanusu çukurlarına inmişti. Vescovo sırada Arktik Okyanusu'ndaki Molly Deep'i hedefleyecek. Bunun için verilen tarih ağustos.

Yazar Burcu Kara

Genellikle modern tarih, yakın tarih ve popüler bilim üstüne içerikler üretiyor. Özel ilgi alanları arasında Kuzey Afrika ve Güney Amerika'nın sömürge tarihi ve Avrupa'daki eski monarşiler yer alıyor.