Kategoriler
Teknoloji

Taşınabilir oyuncu monitörü: 240 Hz ekran ve yerleşik hoparlör

Hareket halindeyken oyun oynamak hiç bir zaman bu kadar kolay olmamıştı. Bu şekilde oyun oynamanın artık birçok farklı yolu var. Nintendo Switch, akıllı telefon ve laptop bunlardan bazıları. Ancak bu seçenekler çoğunlukla oldukça küçük bir ekranla sıkışıp kalmanıza neden oluyor. Asus buna bir çözüm getirdi: ROG Strix XG17 yarım inçten daha az kalınlığa sahip bir taşınabilir oyuncu monitörü. 240 Hz gibi çılgın bir tazeleme hızına, 17 inç boyuta ve 1080p çözünürlüğe sahip.

Taşınabilir oyuncu monitörü: Asus ROG Strix XG17

Taşınabilir oyuncu monitörü Asus ROG Strix XG17
Taşınabilir oyuncu monitörü Asus ROG Strix XG17

Asus XG17'de bir çift dahili 1W hoparlör bulunuyor. Bununla birlikte en sıra dışı özelliğinin 240 Hz tazeleme hızı olduğu söylenebilir. Bu değer bazı masaüstü bilgisayarlarda kullanılan oyuncu monitörleriyle aynı seviyede ve Razer Phone 2'nin sunduğu hızın tam iki katına eşit.

İLGİLİ:  Apple'dan ayrılan Jony Ive kendi şirketini kuruyor

Diğer ultra yüksek tazeleme desteği bulunan monitörler gibi XG17 her zaman maksimum hızda çalışmıyor. Aldığı girdiye bağlı olarak tazeleme hızını adaptif olarak değiştiriyor. Örneğin web'de gezinmek veya bazı e-postaları kontrol etmek gibi daha az yoğun işlerle uğraşırken, XG17 hızını 48 Hz'e kadar düşürebiliyor. Bu da pil tasarrufu sağlıyor.

Taşınabilir oyuncu monitörü Asus ROG Strix XG17
Pili 3 saat çalışma süresi sunuyor.

Taşınabilir monitör Qualcomm’un Quick Charge 3.0 teknolojisi sayesinde oldukça hızlı bir şekilde yeniden şarj edilebiliyor. Evet, entegre bir pile sahip ve dolayısıyla kablosuz olarak kullanmak mümkün.

XG17 birden fazla USB Type-C yuvasına sahip. Monitör bu yuvalardan şarj ediliyor. İkinci port telefonunuzu, dizüstünüzü, Switch konsolunuzu ya da masaüstü GPU'nuzu bu monitöre bağlamanıza yarıyor. Monitörü taşınabilir bir batarya ile veya doğrudan duvardan şarj etmek mümkün.

İLGİLİ:  Dünyanın en ince çerçeveli dizüstü bilgisayarı: Asus ZenBook S13
Taşınabilir oyuncu monitörü Asus ROG Strix XG17

USB-C portları aynı zamanda ses ve video aktarımını da destekliyor. Taktığınız cihazda bir USB-C bağlantı noktası yoksa, bunun yerine XG17’nin micro-HDMI 2.0 bağlantı noktasına kullanabilirsiniz. Tazeleme hızı düşürüldüğünde pil ömrü artıyor. Genel olarak 3 saat kullanım vaat ediyor.

Taşınabilir monitör metal bir gövdeye sahip. Bu sayede daha dayanıklı ve sağlam olduğunu söylemek mümkün. Ayrıca hem ekranını koruyan hem de stand olarak kullanılabilen kullanışlı bir kapakla birlikte geliyor. Geriye katlanan kapak iki farklı açıda kullanılabiliyor ya da tamamen düz hale getirilebiliyor. Asus bu ürünle biraz sınırları zorlamış olabilir. Zira fiyat adına herhangi bir açıklama yapılmadı.

İLGİLİ:  Yeni Xbox Adaptive kontrolcüsü oyun oynamayı kolaylaştırıyor

Monitörde standart HDMI ya da DVI desteği yok ancak USB Type-C yuvası özellikle üst sınıf grafik kartlarında ve dizüstülerde giderek daha yaygın hale geliyor. Bu da masaüstü sisteminizi kolayca bu taşınabilir monitöre bağlayabileceğiniz anlamına geliyor. Eğer Mini-ITX bir kasanız varsa elinizde oldukça taşınabilir bir oyuncu sistemi olacak demektir.

Taşınabilir oyuncu monitörü: 240 Hz ekran ve yerleşik hoparlör yazımız burada son buldu. Daha fazla içerik için bu bağlantıyı takip edebilirsiniz: https://ungo.com.tr/k/teknoloji/

Yazar Burcu Kara

Genellikle modern tarih, yakın tarih ve popüler bilim üstüne içerikler üretiyor. Özel ilgi alanları arasında Kuzey Afrika ve Güney Amerika'nın sömürge tarihi ve Avrupa'daki eski monarşiler yer alıyor.