Kategoriler
Teknoloji

World of Warcraft Classic'in Güncelleme ve Expansion Planı

WoW Classic hakkına merak edilen soruları cevaplayalım. World of Warcraft'ın süregelen başarısı oyun endüstrisinde gerçekten eşi görülmemiş bir örnektir. Alternatifler gelip geçerken, muazzam çok oyunculu çevrimiçi rol yapma oyunu 15 yıldır popülaritesini koruyor. Bugün bir zamanlar olduğu kadar baskın olmayabilir ancak Azeroth hala çok para kazandırıyor. Sonuçta milyonlarca oyuncu Star Wars (SWTOR) sanal dünyası yerine bu sanal evrende yaşamayı seçti. Overwatch bile başarısız bir MMO projesi olarak yeniden doğdu; yani geliştirici Blizzard dahi WoW'un başarısını taklit edemedi. World of Warcraft şimdi köklerine dönüyor. Classic 27 Ağustos itibariyle çıkış yaptı. Evet, o meşhur South Park bölümü tam 13 yıl önceydi!

World of Warcraft Classic hakkında her şey

wow classic çıkış saati wow haritası
WoW Classic Türkiye çıkış saati gece 1'e denk geldi (27 Ağustos)

World of Warcraft bugüne kadarki uzun yaşamında sayısız kez değişti ve gelişti; artık orijinal haline neredeyse hiç benzemediği bir noktada. Bu elbette tümüyle kötü olduğu anlama gelmiyor. Zira WoW zamana ayak uydurdu. Ancak orijinal WoW için hala nostaljik hissediyorsanız, World of Warcraft Classic ile zamanda geriye gidebileceksiniz: World of Warcraft'ı bugün Fortnite'tan bile daha popüler yapan, TV reklamlarına ve içecek kutularına adını yazdıran o eşsiz zamanlara dönebileceksiniz.

Güncellenme ve yama planı

ahn'qiraj kapıları
Ahn'Qiraj bir kez daha sınırlı süreli, tek seferlik bir etkinlik olacak

Oyunun 1.12 yaması Drums of War'u getiriyor. Yama 22 Ağustos 2006'da yayımlandı. Bu yamanın seçilmesinin nedeni Vanilla WoW'un en zengin özellikleriyle donatılmış olması. Oyuna eklenecek güncellemeler ile yeni Raid, Dungeon, PvP, ekipmanlar ve eşyaların kilidi açılacak. Classic'in güncellenme planı 6 aşamadan (phase) oluşuyor ve aşağıdaki gibi.

Vanilla WoW aşağıdaki güncellemeleri 2 yıl gibi bir zaman dilimi içerisinde almıştı. Classic'in ne zaman ve ne kadar hızlı güncelleneceği henüz bilinmiyor.

1. Aşama:

 • Molten Core
 • Onyxia
 • Maraudon
 • Açık dünya PvP olacak ancak ödül sistemi ve kill takibi henüz bulunmayacak

2. Aşama:

 • Dire Maul
 • Azuregos
 • Kazzak
 • Honor sistemi (Dishonorable kill'ler dahil)
 • PvP sıralama ödülleri

3. Aşama:

 • Blackwing Lair
 • Darkmoon Faire
 • Darkmoon deck'ler düşmeye başlayacak
 • Alterac Valley (versiyon 1.12 869)
 • Warsong Gulch

4. Aşama:

 • Zul'Gurub
 • Green Dragons
 • Arathi Basin
Tier 0.5 Dungeon eşyaları
Phase 5 ile yeni set'ler eklenecek

5. Aşama:

 • Ahn'Qiraj War Effort başlayacak
 • Ahn'Qiraj raid'i açılacak
 • Dungeon loot'u yeniden konfigüre edilecek: Tier 0.5 Dungeon eşyaları, relic'ler, drop oranları ve bölge değişiklikleri

6. aşama:

 • Naxxramas
 • Scourge Invasion etkinliği
 • Silithus ve Eastern Plaguelands için World PvP görevleri

WoW Classic grafikleri nasıl?

wow classic'deki grafik kalitesi
Nostalji hissi korunacak

Öncelikle Classic'in yalnızca nostalji arayan oyunculara hitap etmediğini söylemek gerek. Blizzard'ın da belirttiği gibi mevcut sürüm kadar önem verilen ve üzerine düşülen bir proje. Aynı deneyimi yaşatmak adına karakter modelleri, grafikler, animasyonlar ve haritalar 2004'te olduğu gibi kaldı. Daha da önemlisi mekanikler de değişmedi. Şu an ki versiyonda olmayan birçok oynanış özelliği (silah deneyim sistemi gibi) mevcut.

Classic'e expansion gelecek mi?

Wraith of the Lich King, Burning Crusade ya da Cataclysm gibi genişleme paketlerinin geleceğine şüphe yok. Ancak bunların çıkış tarihi henüz bilinmiyor. Son Vanilla güncellemesi oyun çıktıktan 2 yıl sonra yayımlandı. Genişleme paketleri ya da expansion'ların bu nedenle kısa süre içerisinde gelmesi beklenmiyor. Ayrı Lich King ya da ayrı Cataclysm sunucuları planlanıyor da olabilir.

Ödeme planı

World of Warcraft Classic mevcut WoW aboneliği ile ek ücret olmadan oynanıyor. Oyun, 1.12 versiyonunu kullanıyor ve herhangi bir genişleme paketini içermeyecek. Dolayısıyla oyuncuları saf ve oldukça zorlu bir WoW deneyimi bekliyor olacak. Ancak büyük güncellemeler olacak. Bunlara yukarıda yer verdik.

Classic'te addon var mı?

Blizzard addon desteği eklemek istemiyor. LFG (Grup bulma) addon'u dahi yok. Bu da serinin hayranları için iyi bir haber. Oyuncular tekrar sosyal etkileşimlerin olduğu bir dünyanın tadını çıkarabilecek.

Maksimum karakter sayısı nedir?

wow classic
Hesaptaki karakter sınırı 50 + 50 şeklinde belirlendi

Normal WoW sunucularında 50 ve Classic'de 50 olmak üzere oyuncular toplam 100 karakter sınırı bulunuyor. PvP sunucularında yalnızca tek bir Faction'dan karakter açılabildiğini de belirtelim.

Shard sistemi var mı?

Classic'te Sharding bulunmuyor. Zira Vanilla WoW deneyiminde sharding yoktu. Sharding çok sayıda oyuncunun bir arada bulunmasını engelliyor. Ancak layering denilen bir sistem var ve sharding'in hafif versiyonu olduğu söylenebilir. Oyuncular layering'in de kaldırılmasını istiyor ancak oyun çok kalabalık ve sunucular yetersiz kalıyor.

Hangi özellikler değişti ya da aynı kaldı?

Maksimum debuff sayısı 255 yerine önceki gibi 16 oldu. Server'lar arası grup eşleşmesi yok. Her oyuncu kendi sunucusunda kalıyor ve tanınabilirlik artıyor. Uçma asla olmayacak (dolayısıyla flying mount'lar yok). Achievement sistemi yine yok. Ortak Auction House'lar yok. Alliance ile ticaret yapmak isteyen Horde goblin auction house'larını kullanıyor. Mail'lerin ulaşması yine 1 saat sürmekte. Arayüz aynı ancak Vanilla deneyimini etkilemeyen bazı pratik iyileştirmeler yapıldı.

World of Warcraft Classic: Çıkış tarihi ve tüm merak edilenler yazımız burada son buldu. Daha fazla içerik için bu bağlantıyı takip edebilirsiniz: https://ungo.com.tr/k/teknoloji/

Yazar Burcu Kara

Genellikle modern tarih ve yakın tarih odaklı içerikler üretiyor. Özel ilgi alanları arasında Kuzey Afrika ve Güney Amerika'nın sömürge tarihi ve Avrupa'daki eski monarşiler yer alıyor.