Kategoriler
Sanat

Yaşayan en pahalı sanatçı ve 91 milyon dolarlık Tavşan'ı

Jeff Koons bir kez daha dünyanın en pahalı sanatçısı olarak sanat tarihine geçti. New York'ta gerçekleştirilen Christie's açık artırmasına çıkartılan paslanmaz çelikten yapılmış Rabbit (1986), sanat eseri tüccarı Robert Mnuchin'e 80 milyon dolara (vergilerle 91 milyon dolar) satıldı. Tavşanın yeni sahibi aynı zamanda ABD Hazine Sekreteri Steven Mnuchin'in babasıydı.

Meşhur sanatçının 91 milyon dolarlık heykeli

tavşan rabbit 1986 91 milyon dolarlık heykel
"Rabbit" 1986

Kaygan, parlak görünümlü bu gümüş tavşan Savaş Sonrası ve Çağdaş Sanat kategorisinde listelendi. İnkar edilemez şekilde açık artırma gecesinin yıldızı oldu. Rabbit, dünyaca ünlü eski dergi patronu Si Newhouse'un ailesi tarafından miras bırakılan yarım düzine eserden biriydi. Bugüne kadar yalnızca dört kişiye satılan tavşanların sonuncusu. Yaklaşık 50 milyon ila 70 milyon dolar arasında değer biçilen eser herhangi bir garanti sözleşmesi olmadan satın alındı. 91 cm uzunluğundaki heykel satışa kadar neredeyse gün ışığı görmedi.

US Trust'ın ulusal sanat hizmetleri yöneticisi Evan Beard “Hiç kimse servet psikolojisini Koons'dan daha iyi anlayamıyor” diyor. “Tavşanı koleksiyonculara meydan okuyor ve gururlarını okşuyor. Herhangi bir PR ajansından daha büyük bir statü sunabiliyor.” Koons'un önceki rekoru 2013'te Christie's'de satılan turuncu bir balon köpek heykeli için verilen 58.4 milyon dolar olmuştu. Müzayede evinin geçtiğimiz sonbaharda sattığı David Hockney'in 90.3 milyon dolarlık çift havuzlu portresi ile rekor aşılmıştı.

tavşan rabbit 1986 91 milyon dolarlık heykel
Parlak Rabbit'in "dinamik insan ruh hali"nin enerjisini yansıttığı söyleniyor

Söz konusu Rabbit heykeli aynı akşam boyunca yapılan pek çok başarılı satıştan sadece biriydi; Müzayede evinde o gece 56 parça satıldı ve 468 milyon dolar (vergilerle 538.9 milyon) ödendi. Son 20 yılda sadece altı eser müzayedeye çıkmıştı. Geçen bahar yapılan toplam satışı 10 milyon dolar civarında geçmiş oldu. Aynı zamanda İzlenimci ve Modern kategorisine büyük oranda yaklaşmış oldu. Newhouse gibi rakiplere kıyasla satışların zirvesine çıkıldı. Ayrıca ilk miras odaklı müzayede satışı olarak tarihe geçti.

buffalo II kennedy
Buffalo II (1964) – John. F. Kennedy suikastinden hemen sonra yapıldı

Nitekim, aynı akşamın diğer büyük satışı da bir başka önemli miras oldu: Robert B. ve Beatrice C. Mayer Ailesi koleksiyonundan gelen Robert Rauschenberg'in Buffalo II (1964) eseri 78 milyon dolara (ekstralarla birlikte 88,8 milyon dolara) satıldı; böylece 50 – 70 milyonluk tahminini geçti. Satışa çıkan garantili 17 parti arasında, Christie's tarafından arka çıkılan tek eserdi. Telefondan bağlanan iki alıcı, eserin fiyatını yarım milyon artırarak 70'in üzerine ulaştırdı. Eser, ABD Başkanı John F. Kennedy’nin suikastından hemen sonra yapılan bir büyük serigrafi çalışmasıydı.

Pop'ların zirvesi

double elvis andy warhol

Andy Warhol'un bir çok eseri son zamanlarda popülerlik kazanmaya başladı. Özellikle Whitney Müzesi'nin Warhol'un çalışmalarıyla ilgili yakın zamanda yaptığı bir araştırma sanatçının eserlerine olan ilgiyi artırdı. Double Elvis (Ferus Type, 1963) 48 milyon dolara (ekstralarla 53 milyon) satıldı. Mavi Elizabeth Taylor portresi ise 19.3 milyon dolara alıcı buldu. Lévy Gorvy galerisinden Brett Gorvy, Newhouse koleksiyonundaki Little Electric Chair'ı 7 milyon dolara (ücretlerle 8,2 milyon) aldı. Elbette popüler kültür odaklı sanat eserlerinin tümü yükselişte değil ancak büyük çoğunluğu artık daha fazla ilgi görüyor. İnsanlar odağını popüler kültüre çevirmiş durumda.

Yaşayan en pahalı sanatçı ve 91 milyon dolarlık "Tavşan"ı yazımız burada son buldu. Daha fazla içerik için bu bağlantıyı takip edebilirsiniz: https://ungo.com.tr/k/sanat/

Yazar Burcu Kara

Genellikle modern tarih ve yakın tarih odaklı içerikler üretiyor. Özel ilgi alanları arasında Kuzey Afrika ve Güney Amerika'nın sömürge tarihi ve Avrupa'daki eski monarşiler yer alıyor.