Kategoriler
Çevre

Her yıl vücudumuza 70.000'den fazla mikroplastik giriyor

Mikroplastik tüketen tek canlılar deniz hayvanları değildir: Yeni bir çalışma, insanların her yıl bilmeden on binlerce plastik parçacık yuttuğunu gösteriyor ve en kötüsü, hiç kimse henüz potansiyel tehlikelerinin ne olduğunu kesin olarak bilmiyor.

Mikroplastik tüketmek

mikroplastik atık şişe su
Şişelenmiş su yerine çeşme suyu içenler 25 kat daha fazla mikroplastik tüketiyor

Boyutları 5 mm'nin hemen altında (susam tohumundan daha küçük) olan mikroplastikler, bozulmuş veya parçalanmış şişelerden, ambalajlardan ve kıyafetlerden gelen minik sentetik parçalardır.

Victoria Üniversitesi'nden araştırmacılara göre mikroplastikler yediğimiz yemekler ve soluduğumuz hava yoluyla vücudumuza girebilecek kadar fark edilemez boyuttalar.

Bu soruna yol açan en büyük nedenlerden biri de plastik ambalaj ve gıda işleme yöntemlerinin et, meyve ve sebzeler gibi büyük gıda gruplarında giderek daha yoğun şekilde kullanılması var.

İLGİLİ:  Gluten nedir? Glutensiz beslenmek kilo vermeyi ve sağlıklı olmayı sağlar mı?

İnsanlar her yıl 400 milyon ton plastik üretiyor.

Bir kişinin ortalama mikroplastik tüketimi — diyet gereksinimlerine bağlı olarak — yılda 70.000 ila 121.000 parçacık arasında değişmektedir.

Ülkemizde hemen herkesin yaptığı gibi, sadece şişelenmiş su içenlerinde bu oran 100.000'e yükseliyor. Üniversitenin dikkatli çalışmasına göre mikroplastikler bugün insanların tükettiği hemen her ögenin içerisinde bulunuyor ve bu yakın zamanda değişecek gibi görünmüyor.

Mikroplastik tüketimini azaltmak

Zehirli mikroplastik tüketimini azaltmanın tek yolu sentetik malzemelere olan ihtiyacımızı azaltmaktan geçiyor. Tüm ülkelerin izlemesi gereken birincil adımlardan biri bu malzemeleri nasıl yönettiğimizi tekrar gözden geçirmek olacak.

İLGİLİ:  Homo erectus nedir? Özellikleri, keşfi ve fosilleri

Bugüne kadar yapılan araştırmaların çoğu deniz yiyeceklerine odaklandı ve okyanuslarımızın plastik atıklarla dolup taştığı düşünüldüğünde mantıklı göründü. Ancak potansiyel sonuçları daha iyi anlamak için sığır eti, kümes hayvanları, mandıra ve tahıl gibi ana gıda grupları için ilave analizler yapmak gerekiyor.

UVic ile Kanada'daki Hakai Enstitüsü'nden bilim adamları tarafından ortaklaşa yazılan bu çalışma, American Chemical Society’nin Environmental Science & Technology dergisinde yayımlandı.

Bu araştırmada Türkiye de dahil olmak üzere dünyanın birçok ülkesinde havadaki, deniz ürünlerindeki ve sudaki mikroplastik parçacık oranı (MP) test edilmiş. Çalışmada Türkiye'de, Kampüs Havası ve Otobüs Terminali noktalarında değerlendirilmiş. Sırasıyla metreküp başına 14,27 ve 23,95 mikroplastik parçacık oranları elde edilmiş. Çalışmanın tamamı 402 veri merkezi, 26 araştırma ve 3600 örnekten oluşuyor.

İLGİLİ:  Dünyanın en iyi dağcıları Roskeley, Lama ve Auer çığ altında kaldı

Oranların elimizde olmasıyla birlikte henüz bu miktarda mikroplastiğin insan sağlığına etkisi ölçülebilmiş değil. Ancak kesin olan bir şey varsa o da her yıl yüz milyonlarca plastik tüketilen gezegenimizin parlak bir geleceğe doğru gitmiyor oluşudur.

Yazar Burcu Kara

Genellikle modern tarih, yakın tarih ve popüler bilim üstüne içerikler üretiyor. Özel ilgi alanları arasında Kuzey Afrika ve Güney Amerika'nın sömürge tarihi ve Avrupa'daki eski monarşiler yer alıyor.