Kategoriler
Teknoloji

Apple kendi ARM çipini üreterek Intel'den kurtuluyor

Apple son birkaç yılını, bileşenlerini bir araya getirmek için diğer şirketlere güvenmek zorunda kalmadığı bir dünyayı hayal ederek geçirdi. Donanım devi, kendi şirket içi çipleri için bu yönde bazı adımlar attı. Yeni bir işe alım hamlesine bakılırsa bazı planlar uygulamaya geçirilmiş görünüyor. Apple, endüstrinin önde gelen ARM çip tasarımcılarından birini bünyesine kattı.

Apple kendi ürettiği çipleri tüm bilgisayarlarında kullanacak

LinkedIn hesabında dikkat çekici bir güncelleme yapan eski ARM baş işlemci tasarımcısı Mike Filippo'nun, yarı iletken şirketiyle geçirdiği 10 yılı aşkın bir sürenin ardından geçtiğimiz haftalarda Apple'a katıldığı görüldü. Hareket, özellikle 9 yıldır Apple'da lider çip tasarımcısı görevini üstlenen Gerard Williams III'ün mart ayındaki ayrılışını takip ediyor. Williams, Apple'ın A serisi yonga setlerinin geliştirilmesinde çalışmıştı.

İLGİLİ:  Apple'dan ayrılan Jony Ive kendi şirketini kuruyor
Apple kendi ARM çipini üreterek Intel'den kurtuluyor
12 inç Macbook'lar bu yeni yonga setleriyle gelebilir

Filippo, ARM’in hemen yerde kullandığı yonga seti tasarımlarının birçoğunda önemli role sahip ve bu yüzden Apple'ın çip üretme planları için çok uygun görünüyor.

Kendisi daha önce hem Intel hem de AMD'de birkaç yıl geçirdi.

ARM, Filippo’nun ayrıldığını Bloomberg’e yaptığı bir açıklamayla onayladı. Şirket, “Mike uzun zamandır ARM topluluğunun değerli bir üyesiydi. Tüm çabalarını takdir ediyoruz ve bir sonraki gayretinde ona iyi dileklerimizi sunuyoruz” Öte yandan Apple bu hareketi henüz onaylamadı.

Apple, Intel işlemcilerden kurtulmak istiyor

Şirket son zamanlarda, kendi bileşenlerini kendi içinde geliştirmek için giderek daha büyük planlar yapmaya başladı. Bu amaçla bir süredir, tüm Mac bilgisayarlarında kullanmak üzere Intel işlemciler satın almaktan kaçınmak istiyordu. Ayrıca bundan önceki bir söylentide AR gözlük için kendi çipini hazırlamakta olduğu bile iddia edilmişti.

İLGİLİ:  RX 5500 performans sonuçları belli oldu: GTX 1060'dan hızlı görünüyor

Her şeyi tamamen temelden üretebilme arzusu Apple'a diğer firmalara olan bağlılığını ortadan kaldırma şansı sunuyor. Bu önemli bir esneklik. Örneğin Apple sıradaki iPhone'larında kullanacağı 5G teknolojisi için son zamanlarda Qualcomm ile daha iyi geçinme kararı almışı. Bunun örneklerini çoğaltmak mümkün.

Apple ARM çipler 2020'de gelebilir

Apple'ın ARM çiplere geçişi önümüzdeki yıl gerçekleşebilir. Bu anlamda şirketin sıradaki 12 inç ekranlı Macbook'unda kendi ARM çözümünü kullanacağı düşünülüyor. Apple A serisi yonga setlerinin sunduğu yüksek performans düşünüldüğünde, Apple'ın ARM planları oldukça iddialı olabilir. Bu yongalarda tıpkı Intel'in çözümleri gibi işlemci ve grafik birimi bir arada bulunacak.

Yazar Ayberk Göktürk

Genellikle modern tarih, yakın tarih ve popüler bilim üstüne içerikler üretiyor. Özel ilgi alanları arasında Kuzey Afrika ve Güney Amerika'nın sömürge tarihi ve Avrupa'daki eski monarşiler yer alıyor.