Kategoriler
Politika

Apple Trump'ı uyardı: iPhone vergileri ABD ekonomisini yaralar

ABD Başkanı Donald Trump'ın geçen ay paylaştığı tweet'in aksine, ABD’nin Çin ithalatına karşı uyguladığı vergiler Çin’in ABD Hazine Bakanlığı’na tek bir kuruş bile ödemesine neden olmuyor. Tarifeler, ABD şirketlerinin ödediği bir ithalat vergisidir ve bu maliyetin tüketicilere yansıyıp yansımayacağına onlar karar verir. Örneğin, Apple Çin'den iPhone ve iPad için kılıflar ithal ediyor ve ABD topraklarına geldiklerinde %25 vergi alınıyor. Şirket bu aksesuarlar üzerindeki vergileri 'yemeye' karar verdiğinden tüketiciler onlar için aynı miktarı ödüyor.

Apple'a göre iPhone vergileri ABD ekonomisine zarar verebilir

Apple Trump'ı uyardı: iPhone vergileri ABD ekonomisini yaralar
ABD-Çin ticaret savaşında yara alan sadece Çinli şirketler olmayabilir.

İthalat vergisi ile yüzleşebilecek bir sonraki ürünün akıllı telefonlar olabileceği biliniyordu. Evet, Apple iPhone’u ABD’de tasarlıyor ancak birimlerin çoğu Çin’de yapılıyor. Bu da ABD-Çin ticaret savaşının artması durumunda, iPhone’un %25 vergi ile karşılaşacağı anlamına geliyor. Bir analist, bunun Apple'ın en popüler modeli olan iPhone XR için etkisinin ne olacağını çoktan öğrendi. Morgan Stanley analisti Katy Huberty'e göre, ABD hükümeti Çin'de üretilen akıllı telefonlara vergi uygularsa Apple cihazın fiyatını 160 dolar artırmak zorunda kalabilir. Apple, iPhone üretiminin %30'unu ülke dışına taşımak istiyor.

Apple, iPhone, iPad ve Mac’i vergilendirmenin, şirketin ABD ekonomisine olan katkısını azaltacağını söyleyerek hükümetin web sitesinde yorumlarda bulundu. Şirket ayrıca, ek vergilerin de şirketi dünya çapında daha az rekabetçi hale getireceğini söyledi. Yakında vergilerden etkilenebilecek diğer Apple ürünleri arasında AirPod'lar, AppleTV, bataryalar ve parçalar var.

Apple ve Huawei ABD-Çin ticaret görüşmelerini dikkatle izleyecek

İki ülke arasındaki ticaret görüşmelerinin yakında başlaması beklenirken, akıllı telefon endüstrisinde gerginlikler yükseliyor. Yeni bir ticaret anlaşması mevcut ticaret savaşını artıracak ve Trump’a, ABD’ye ithal edilen 300 milyar dolarlık Çin mallarını da kapsayacak şekilde vergilendirmeyi genişletmesi için neden sunacak. Huawei'in güvenlik nedeniyle ABD parçaları ve yazılımı alması yasak ancak Trump zaman zaman Huawei'i pazarlık kozu olarak kullanabileceğini ima ediyor. Hem Trump hem de Çin cumhurbaşkanı Xi Jinping, gelecek hafta Japonya'da yapılacak G20 zirvesinde buluşacak.

Apple Trump'ı uyardı: iPhone vergileri ABD ekonomisini yaralar
Bir analist, eğer Çin'de üretilen akıllı telefonlara vergi uygulanırsa, Apple iPhone XR fiyatının 160 dolar artabileceğini paylaştı.

Apple, tarifeler nedeniyle cihazlarının fiyatlarını yükseltmek zorunda kalırsa, yalnızca ABD'deki tüketiciler olumsuz etkilenmeyecek, ABD hükümeti de etkilenecek. Apple, ABD'deki en büyük vergi mükellefidir. Geçen yıl, çeşitli yatırımlar ve harcamalarla beş yılda ABD ekonomisine 350 milyar dolar kazandıracağını belirtti. İthalat vergisi nedeniyle düşen satışlar, Apple'ın ABD ekonomisine yaptığı injeksiyonu indirgeyecektir. iPhone eyaletlerde en çok satan akıllı telefon olduğundan, böyle bir vergi ABD’deki pazar payının rakiplere kaptırılmasına yardımcı olacak. Apple bu nedenle böyle bir ABD tarifesinin oyunu küresel rakiplerin lehine değiştireceğini dile getiriyor.

ABD-Çin ticaret savaşının nedeni

Ticaret savaşının nedenleri arasında Trump'ın ABD ile Çin arasındaki ticaret açığını küçültme arzusu var. Pek çok ekonomist, açığın yalnızca ABD'li tüketicilerin, Çinli tüketicilerden daha fazla ithal mal alabilme kabiliyetinden kaynakladığını düşünüyor. Ancak görünüşe göre Trump tabloya bu şekilde bakmıyor.

Apple Trump'ı uyardı: iPhone vergileri ABD ekonomisini yaralar yazımız burada son buldu. Daha fazla içerik için bu bağlantıyı takip edebilirsiniz: https://ungo.com.tr/k/politika/

Yazar Burcu Kara

Genellikle modern tarih ve yakın tarih odaklı içerikler üretiyor. Özel ilgi alanları arasında Kuzey Afrika ve Güney Amerika'nın sömürge tarihi ve Avrupa'daki eski monarşiler yer alıyor.