Kategoriler
Donanım & Yazılım

Bitcoin ve Libra karşılaştırması: Tesla ve Edison'ı hatırlayın

Mark Zuckerberg'in Libra coin ile kripto para dünyasında başarmak istediği şey bir gün Bitcoin'in internetin Nikola Tesla'sı olarak anılmasını sağlayabilir. Eğer Thomas Edison daha üstün kaynaklara sahip olmasaydı, bugün dizüstülerimizi ücretsiz elektrikle çalıştırıyor olacaktık. Facebook'un kripto para oyununa dahil olması heyecan verici görünse de insanlar Mark Zuckerberg'in içindeki Edison'ın serbest kalmasından çekiniyor.

Önce Facebook, Şimdi Bitcoin

Facebook’un kuruluş hikayesi ile yaklaşmakta olan Libra coin/Facebook coin'in hikayesi arasındaki benzerlikler dikkat çekicidir. Mark Zuckerberg, 2004'te Facebook'u kurduğunda hazır bir kili şekillendiriyordu. Facebook'un ana temeli Winklevii'nin HarvardConnection/ConnectU'da zaten mevcuttu. Zuckerberg ona yeniden şekil verdi ve bugünkü büyük dev haline getirdi.

İLGİLİ:  Blockchain aslında abartılmış bir teknoloji mi?
libra coin
Libra coin'in insanları 'güçlendirmek' için varolduğuna inanmak kolay olmayacak.

Zuckerberg ile Edison arasındaki analoji kendini burada gösteriyor. Thomas Edison gücünü ve adını kullanarak yarışta galip gelmek için halkın algısını yönlendirdi, rakiplerini ezdi ve işçilerini tehdit etti. Çoğu kez Tesla'nın icatlarını ve fikirlerini çaldı. Zuckerberg şimdi bunu Bitcoin için yapıyor.

Bitcoin 'bedava enerjiyken' Libra bunu 'ücretli' yapacak

'Bitcoin' burada uçsuz bucaksız bütün kripto dünyasını temsil ediyor. Fikir tıpkı Nikola Tesla'nın ücretsiz enerji sağlama fikri gibi masum ve insanların yararınadır. Ancak Mark Zuckerberg'li, Facebook destekli Libra coin için aynısını düşünmek kolay değil. Bu kripto paranın arkasında dünyanın tüm finansal elitleri cepleri açık şekilde bekliyor.

Facebook'un birinci önceliği tüm sosyal medya platformlarını tek bir kripto para altında toplamak olacak. Bu sayede gelir akışlarını hızlıca artıracak. Facebook CEO'sunun bu yeni planı altında Facebook Messenger, WhatsApp ve Instagram ağları birbirine bağlanarak Libra coin üzerinden gelir sağlanacak.

İLGİLİ:  PCIe SSD nedir? SATA SSD'den farkı, M.2 ve NVMe çeşitleri

Öyleyse Facebook'un ikinci amacı Bitcoin'i ve diğer kripto para girişimlerini sonlandırmak mı olacak? Muhtemelen hayır. Ancak Bitcoin'i ve diğerlerini olabildiğince gölgede tutacak ve çeşitli oyunlarla algıyı yönetecek. Tıpkı Edison'ın başardığı gibi.

Libra insanlar için değil Facebook için olacak

Libra için yayımlanan whitepaper'da coin'in hedefinin milyarca insanı 'güçlendirmek' olduğu söyleniyor: "Libra'nın misyonu basit bir küresel kripto para ve finansal altyapı sunarak milyarlarca insanı güçlendirmektir."

Facebook'un geçmişte yaşadığı Cambridge Analytica skandalına bakıldığında, yeni blok zinciri girişiminde söz verilen mahremiyeti koruma vaatlerine inanmak kolay değil. Bugünkü ekonomide veri, petrolden daha değerlidir ve Mark Zuckerberg en büyük veri kuyularından birinin başında duruyor.

İLGİLİ:  Portre çekim için en iyi kamera ayarları

Zuckerberg, Hedera'nın altyapısını mı çaldı?

Blok zinciri şirketi Hedera tarafından ortaya atılan bir iddiaya bakılırsa Facebook CEO'su yalnızca kripto para konseptini çalma sürecini yönetmiyor aynı zamanda teknik altyapıyı da hedef alıyor. Hedera yalnızca geçtiğimiz yıl Facebook ile toplantılar düzenlediğini ve bugünse fikirlerinin 'Libra' adı altında ortaya çıktığını söylüyor.

Kripto para ve blok zinciri dünyası şu anda kendi dalgalarında süzülmekte. Facebook gibi monopolist yaklaşımları olan milyar dolarlık bir şirketin bu alana adım atması büyük ihtimalle insanları 'güçlendirmek' ya da onları 'özgürleştirmek' için olmayacak.

Bitcoin ve Libra karşılaştırması: Tesla ve Edison'ı hatırlayın yazımız burada son buldu. Daha fazla içerik için bu bağlantıyı takip edebilirsiniz: https://ungo.com.tr/k/guvenlik-yazilim/

Yazar Burcu Kara

Genellikle modern tarih, yakın tarih ve popüler bilim üstüne içerikler üretiyor. Özel ilgi alanları arasında Kuzey Afrika ve Güney Amerika'nın sömürge tarihi ve Avrupa'daki eski monarşiler yer alıyor.