Kategoriler
Çevre

Dev volkan patlamasının uzaydan çekilen görüntüleri paylaşıldı

Uluslararası Uzay İstasyonu'nda görev yapan astronotlar, yüzlerce kilometre uzaklıktaki Dünya'nın doğal harikaları için eşsiz bir bakış açısına sahipler. Geçtiğimiz günlerde Expedition 59 mürettebatının bir üyesi tarafından kaydedilen volkan patlaması fotoğrafları bu gerçeği kanıtlıyor. Patlama Raikoke yanardağına işaret ediyor ve pek çok şeyi anlatıyor.

Raikoke volkanı faaliyet halinde

Kamçatka Yarımadası'ndaki sürekli aktif haldeki komşularının aksine, Kuril Adaları'ndaki Raikoke Volkanı nadiren patlar. Oval şekilli küçük ada en son 1924 ve 1778'de patladı.

22 Haziran sabahı, sabah saat 4.00 civarında, Rusya'nın Sakhalin Oblas bölgesindeki Kuril Adaları'nda bulunan Raikoke Volkanı, 700 metre genişliğindeki kraterinden büyük miktarda kül ve volkanik gaz yaydı. Böyle bir patlama uzun zamandır hiç görülmedi.

İLGİLİ:  Uzay nerede ve kaç km yükseklikte başlıyor?
raikoke volkan uzay
Magmanın oluşturduğu kül bulutu.

Uzay istasyonundaki astronotların yanı sıra birkaç uydu tarafından da izlenen yanardağ patlamasında kalın bulut tabakası geniş bir alanı sardı. Bulut tabakası daha sonra Kuzey Pasifik'te başlayan bir fırtınanın dolaşımına yakalanarak doğuya doğru çekildi.

Astronotlar dar bir sütunda yükselen volkanik bulutun bu tarihi fotoğrafını çektiler. Bu tip volkanik olaylarda oluşan bulut, şemsiye bölgesi denilen kısma ulaştıktan sonra dışa doğru yayılır ve ardından havaya karışır. Bu uzay görüntüsünde şemsiye olarak adlandırılan bölüm harika şekilde görülebiliyor. NASA gözlemevinin açıklamasına göre tabandaki beyaz halka su buharına işaret ediyor. Nedeni ise açık.

İLGİLİ:  Küresel ısınma okyanusların rengini değiştiriyor
raikoke volkan uzay
Kül daha sonra yerini sülfür dioksite bıraktı.

NASA'nın sözünü ettiği su buharı Raikoke'nin bir adada bulunmasından kaynaklanıyor. Volkandan çıkan magmanın deniz suyu ile buluşmuş olma ihtimali hayli yüksek. Birçok volkan bilimci görüntüyü oldukça etkileyici bulduğunu açıkladı.

Volkan külünün içeriği

Kül keskin kaya ve volkanik cam parçaları içerdiğinden uçaklar için ciddi tehlike arz eder. Tokyo ve Anchorage Volkan Külü Danışma Merkezleri, 13 kilometreye ulaşan kül ile ilgili olarak havadaki tüm araçlara uyarılarda bulundu. CALIPSO uydusundan alınan verilere göre bulut 17 kilometreye kadar ulaşabilir.

raikoke volkan uzay
Patlama farklı uydulardan görüntülendi.

Raikoke patlamasında yüksek yoğunluktaki sülfür dioksit (SO2) zamanla külden ayrıldı ve kendi bulutunu oluşturdu. Bu da zamanla Kuzey Pasifik'e doğru yayıldı.

İLGİLİ:  Hava kirliliğinden kaynaklı ölümlerin sayısı iki kat arttı

NASA, volkan bilimcilerin stratosfere ulaşan bulutları her zaman yakından izlediğini çünkü troposfere kıyasla bu bölgede uzunca kalma eğiliminde olduklarını açıkladı. Stratosfere ulaşanlar havacılık ve iklim üzerinde büyük etkiye sahip oluyor.

Dev volkan patlamasının uzaydan çekilen görüntüleri paylaşıldı yazımız burada son buldu. Daha fazla içerik için bu bağlantıyı takip edebilirsiniz: https://ungo.com.tr/k/cevre/

Yazar Burcu Kara

Genellikle modern tarih, yakın tarih ve popüler bilim üstüne içerikler üretiyor. Özel ilgi alanları arasında Kuzey Afrika ve Güney Amerika'nın sömürge tarihi ve Avrupa'daki eski monarşiler yer alıyor.