Kategoriler
Yeryüzü & Tabiat

Dünyanın en yeşil şehirleri

Dünyadaki büyük şehirlerde yeşil alan, halk parkları ile bahçe peyzajlarının büyüklükleri ve işlevlerine göre önemli oranda değişmektedir. 34 büyük şehri kapsayan bir araştırma verisi, en fazla halka açık yeşil alan oranına sahip şehirleri gösteriyor. İlk 5 şehir Moskova (%54), Singapur (%47), Sidney (%46), Viyana (%45,5) ve Shenzhen'dir (%45). İstanbul ise %2.2'nin altında.

Dünyada en çok yeşil alan sunan şehirler

Moskova (%54)

Moskova, nüfus ve büyüklük bakımından Avrupa'nın en büyük şehirlerinden biri. Rusya Federasyonu'nun başkenti ve siyasi bir güç merkezi olarak işlev görüyor. Moskova, Kremlin kalesi ile II. Dünya Savaşı'ndan sonra Stalin tarafından beslenen “yedi kız kardeş” olarak bilinen 7 gökdelenin etrafında şekillendi. Moskova şehri, taze yemyeşil bahçeler, ormanlar ve çiçek tarlalarıyla dünyada en büyük yeşil alana sahip şehirdir. Bunun nedeni elk, geyik ve çok sayıda kuş türünü içeren, 100 kilometrekaresi doğal orman olan 450 kilometrekarelik alandaki çok sayıda park sayısıdır. Başlıca parklar arasında Gorki Parkı, Serçe Tepeleri (Vorobyovy Gory), VDNKh (Rusya Fuar Merkezi), Aptekarsky Ogorod ve Izmaylovo rekreasyon ormanı yer alır.

İLGİLİ:  Diuca ispinozu: Buzullara yuva yapan kuş

Singapur (%47)

Singapur'daki Singapur şehri, kendisini "Bahçe Şehri" olarak tanıtır ve dünyada en büyük ikinci yeşil alana sahip şehirdir. Singapur'un çok hızlı ekonomik yükselişi, yeşil bahçelerle çevrili yüksek binaların olduğu bir peyzaj meydana getirdi. Kent planlamacıları, yeşil çatılar, dikey bahçeler ve görkemli yeşil duvarlar ile büyümekte olan şehri doğadan ayırmadı. Singapur, sürdürülebilir yaşamı destekleyici kılmak amacıyla 2008'den bunu zorunlu tutmuştur. Şehrin yeşil alanını genişletme girişimi, yerde kaybedilenlerin yüksek terraslar ve bahçeler ile gökyüzünde geri kazanılmasını ele alır.

Sidney (%46)

Sidney, Avustralya'nın doğu kıyıları boyunca uzanır ve New South Wales'a ait bir şehir devletidir. Şehir, Hyde Park, Domain ve Prince Alfred Park gibi çok sayıda park nedeniyle dünyada en fazla yeşil alana sahip üçüncü şehirdir. Parklara ek olarak, bilimsel ve eğlence etkinliklerine ev sahipliği yapan Royal Botanic Garden gibi başka yeşillikleri de vardır.

İLGİLİ:  Vaha nedir? Oluşumu ve tarihsel önemi

Viyana (%45.5)

Viyana şehri, Avusturya'nın başkenti ve en büyük şehridir. Viyana, Stadt parkı ve Barok saray bahçeleri gibi sayısız park ve bahçeye sahip. İstatistiklere göre, Viyana'da kişi başına düşen yeşil alan 120 metrekaredir. Bu da bir milyondan fazla insanıyla kendisini yeşillik anlamında en zengin şehirlerden biri yapar.

Shenzhen (%45)

Shenzhen, Çin'in Guangdong eyaletinde bulunan önemli bir şehirdir. Hong Kong'un kuzeyindeki Pearl River Delta megalopolisinin bir uzantısıdır. Shenzhen, çok sayıda parktan, piknik ve eğlence için uygun açık alanlardan oluşan en büyük beşinci yeşil alana sahip şehirdir.

İLGİLİ:  Palmira: Dünyanın en köklü kalıntılarından birinin hikayesi

İstanbul (<%2.2)

İstanbul Büyükşehir Belediyesi raporuna göre 2015'te şehrin yeşil alan oranı %2.2 olarak açıklanmıştır. 2019'a ait güncel veri bulunmamakta ancak artan yapılaşma düşünüldüğünde bunun %2'nin altına inmiş olma ihtimali yüksek. Standartlara göre bir şehirde kişi başına düşen yeşil alan en az 10 metrekare olmak zorunda. İstanbul'da bu alan 8 metrekare ve bazı ilçelerde 8'in de altında.

Şehirlerde yeşil alanın önemi

Bu alanlar havadaki kirleticileri, tozları ve diğer zararlı parçacıkları filtrelemeleri yönüyle çevrede önemli bir rol oynamaktadır. Ayrıca sağladıkları gölgeler sıcaklıkları düşürür ve azalan toprak erozyonu su yollarının daha iyi hale gelmesini sağlar.

SıralamaŞehirÜlkeYeşil alan
1MoskovaRusya%54
2SingapurSingapur%47
3SidneyAvustralya%46
4ViyanaAvusturya%45.5
5ShenzhenÇin%45
6Hong KongHong Kong%40
7Stockholmİsveç%40
8Madridİspanya%35
9Romaİtalya%34.8
10LondraBirleşik Krallık%33

Yazar Burcu Kara

Genellikle modern tarih, yakın tarih ve popüler bilim üstüne içerikler üretiyor. Özel ilgi alanları arasında Kuzey Afrika ve Güney Amerika'nın sömürge tarihi ve Avrupa'daki eski monarşiler yer alıyor.